Nie wszyscy naukowcy w PAN z podwyżkami

autor: Paulina Szewioła17.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 17.09.2019, 09:30
Na wstrzymanie podwyżek zdecydował się m.in. prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.

Na wstrzymanie podwyżek zdecydował się m.in. prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.źródło: ShutterStock

Dopóki mała nowelizacja ustawy o PAN nie zostanie uchwalona, niektórzy dyrektorzy instytutów wstrzymują się z podnoszeniem pensji pracownikom – choć już otrzymali na to pieniądze.

Projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw reguluje kwestię minimalnego wynagrodzenia pracowników naukowych zatrudnionych w instytutach PAN – analogicznie jak w przypadku wynagrodzeń akademików. Zgodnie z nową ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm. – dalej: ustawa 2.0) od tego roku pensje nauczycieli akademickich odnoszą się do minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora na uczelni publicznej. O kwocie bazowej (obecnie 6410 zł brutto) decyduje minister nauki i szkolnictwa wyższego w rozporządzeniu. Projekt zakłada, że podobny mechanizm ma funkcjonować w odniesieniu do naukowców z akademii. Jednak – choć wpłynął on do Sejmu w lipcu tego roku – do tej pory nie został uchwalony. Przerwa w obradach parlamentu spowodowała, że czas oczekiwania na wejście w życie tego rozwiązania (o ile w ogóle do tego dojdzie) jeszcze się wydłużył.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Artur(2019-09-17 11:16) Zgłoś naruszenie 019

    Przez lata obserwacji doszedłem do wniosku że bardzo duża część tych naukowców nic z siebie nie dała a część ich ,,prac naukowych ,, to po prostu lepsze lub gorsze plagiaty.Ogromna większość z nich to stare konie które aż do emerytury robią to co zwykły uczeń szkoły podstawowej.Tylko się uczą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane