statystyki

Spór o 1000 zł dla przyszłego nauczyciela kontraktowego. Kto ma prawo do świadczenia?

autor: Leszek Jaworski12.09.2019, 12:10; Aktualizacja: 12.09.2019, 12:26
Nauczyciel

Zgodnie z art. 53a ust. 2 ustawy – Karta nauczyciela świadczenie na start wypłacane jest nauczycielowi do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął stażźródło: ShutterStock

Czy osoby, które rozpoczęły staż w roku szkolnym 2018/2019, a w obecnym go kontynuują, otrzymają świadczenie na start? Eksperci są podzieleni, a Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa, że nie.

Od 1 września młodzi nauczyciele rozpoczynający pracę w oświacie mogą liczyć na pomoc materialną w wysokości 1000 zł. Jest to świadczenie na start, które wprowadziła nowelizacja Karty nauczyciela z 13 czerwca 2019 r. (Dz.U. poz. 1287). Pomoc należy się pedagogom, którzy odbywają staż na nauczyciela kontraktowego. Procedura ta w praktyce czasami rozciąga się (zwłaszcza gdy rozpoczęła się jeszcze przed nowelizacją) na okres przypadający w dwóch latach szkolnych. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy pieniądze należy wypłacić tym, którzy rozpoczęli staż przed 1 września 2019 r.

Bez podstaw do wypłaty

‒ Moim zdaniem nie ma do tego podstaw – uważa Bartosz Góra, radca prawny prowadzący kancelarię w Dębicy. ‒ Przepisy przejściowe nowelizacji z 13 czerwca 2019 r. nie regulują stażu rozpoczętego przed dniem jej wejścia w życie – twierdzi. I dodaje, że ogólna zasada, iż prawo nie działa wstecz, może w niektórych wypadkach zostać wyłączona, zwłaszcza gdy przemawia za tym szczególnie uzasadniona potrzeba (przede wszystkim dobro jednostki), niemniej jednak wymaga to wyartykułowania w normie prawnej. ‒ Nowelizacja ustawy mówi o wypłacie „w terminie do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż” – tłumaczy prawnik. Według niego nie jest to spójne z uzasadnieniem projektu ustawy, gdzie posłużono się z kolei sformułowaniem: „Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest wyłącznie odbywanie stażu”. ‒ Obowiązują przepisy ostatecznie przyjęte przez ustawodawcę, które przyznają prawo do świadczenia na start tylko nauczycielom, którzy rozpoczęli staż w roku wypłaty świadczenia – przekonuje mecenas Góra.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane