statystyki

Spór o 1000 zł dla przyszłego nauczyciela kontraktowego. Kto ma prawo do świadczenia?

autor: Leszek Jaworski12.09.2019, 12:10; Aktualizacja: 12.09.2019, 12:26
Nauczyciel

Zgodnie z art. 53a ust. 2 ustawy – Karta nauczyciela świadczenie na start wypłacane jest nauczycielowi do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął stażźródło: ShutterStock

Czy osoby, które rozpoczęły staż w roku szkolnym 2018/2019, a w obecnym go kontynuują, otrzymają świadczenie na start? Eksperci są podzieleni, a Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa, że nie.

Od 1 września młodzi nauczyciele rozpoczynający pracę w oświacie mogą liczyć na pomoc materialną w wysokości 1000 zł. Jest to świadczenie na start, które wprowadziła nowelizacja Karty nauczyciela z 13 czerwca 2019 r. (Dz.U. poz. 1287). Pomoc należy się pedagogom, którzy odbywają staż na nauczyciela kontraktowego. Procedura ta w praktyce czasami rozciąga się (zwłaszcza gdy rozpoczęła się jeszcze przed nowelizacją) na okres przypadający w dwóch latach szkolnych. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy pieniądze należy wypłacić tym, którzy rozpoczęli staż przed 1 września 2019 r.

Bez podstaw do wypłaty

‒ Moim zdaniem nie ma do tego podstaw – uważa Bartosz Góra, radca prawny prowadzący kancelarię w Dębicy. ‒ Przepisy przejściowe nowelizacji z 13 czerwca 2019 r. nie regulują stażu rozpoczętego przed dniem jej wejścia w życie – twierdzi. I dodaje, że ogólna zasada, iż prawo nie działa wstecz, może w niektórych wypadkach zostać wyłączona, zwłaszcza gdy przemawia za tym szczególnie uzasadniona potrzeba (przede wszystkim dobro jednostki), niemniej jednak wymaga to wyartykułowania w normie prawnej. ‒ Nowelizacja ustawy mówi o wypłacie „w terminie do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż” – tłumaczy prawnik. Według niego nie jest to spójne z uzasadnieniem projektu ustawy, gdzie posłużono się z kolei sformułowaniem: „Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest wyłącznie odbywanie stażu”. ‒ Obowiązują przepisy ostatecznie przyjęte przez ustawodawcę, które przyznają prawo do świadczenia na start tylko nauczycielom, którzy rozpoczęli staż w roku wypłaty świadczenia – przekonuje mecenas Góra.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane