statystyki

Czy wspomagacze pomagają w nauce?

autor: Stanisław Cichocki09.09.2019, 09:26; Aktualizacja: 09.09.2019, 09:29
studia książki

Czy rzeczywiście korzystanie z narkotyków poprawia wyniki w nauce?źródło: ShutterStock

Na uczelniach trwają właśnie sesje poprawkowe. To przeważnie czas napięcia, stresu, wytężonej pracy i… pokusy sięgnięcia po wspomagacze, które w mniemaniu korzystających z nich ułatwią przyswojenie materiału. Czy rzeczywiście korzystanie z narkotyków poprawia wyniki w nauce?

Żeby to sprawdzić w idealnej sytuacji, przeprowadzilibyśmy badanie kliniczne, w którym przydzielilibyśmy losowo wybranych studentów do dwóch grup: badanej i kontrolnej. Pierwsza zażywałaby wspomagacze zgodnie ze wskazówkami, podczas gdy grupa kontrolna otrzymywałaby coś podobnie wyglądającego, ale bez substancji czynnych.

Po jakimś czasie moglibyśmy w prosty sposób zbadać wpływ zażywania narkotyków na wyniki w nauce poprzez porównanie wyników obu grup studentów. Kontrowersje związane z takim badaniem są dość oczywiste. Z tego powodu badacze próbują zbadać wpływ zażywania wspomagaczy (w szczególności narkotyków) na wyniki w nauce za pomocą naturalnych eksperymentów. Takim eksperymentem może być między innymi zmiana polityki rządu, która oddziałuje tylko na część studentów (w sposób możliwie niezależny od ich własnych preferencji co do nauki i narkotyków), na przykład utrudnienie w dostępie do określonych substancji.

Właśnie z naturalnego eksperymentu skorzystali Olivier Marie (Uniwersytet w Rotterdamie) i Ulf Zoelitz (Uniwersytet w Maastricht). Skupili się na studentach Uniwersytetu w Maastricht w Holandii, gdzie legalnie można nabyć marihuanę w specjalnych sklepach.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane