statystyki

Podwyżka płacy minimalnej dla nauczycieli z licencjatem bez przygotowania pedagogicznego

autor: Artur Radwan05.08.2019, 09:19; Aktualizacja: 05.08.2019, 09:19
Szef MEN przyznał, że wiązałoby się to ze zwiększeniem kosztów dla budżetu. Na spełnienie tego postulatu potrzebne byłoby 700 mln zł.

Szef MEN przyznał, że wiązałoby się to ze zwiększeniem kosztów dla budżetu. Na spełnienie tego postulatu potrzebne byłoby 700 mln zł.źródło: ShutterStock

Sześć złotych więcej dla nauczycieli z licencjatem bez przygotowania pedagogicznego i zagwarantowany dodatek za wychowawstwo także w przedszkolach.

To efekty piątkowego spotkania Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej, z oświatowymi związkami zawodowymi. Rozmawiano o projekcie nowelizacji rozporządzenia MEN z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Dokument jest w trakcie konsultacji.

W projekcie zostały określone m.in. minimalne stawki pensji zasadniczej dla osób uczących dla poszczególnych stopni awansu. Związkowcy przy okazji rozmów z Piontkowskim zaproponowali zwiększenie proponowanych stawek o 500 zł. Na to jednak nie ma zgody resortu ani rządu i od września pedagodzy mogą liczyć jedynie na 9,6 proc. Jedyne, na co zgodził się minister, to podwyższenie płacy minimalnej dla nauczycieli z licencjatem bez przygotowania pedagogicznego. Obecnie w projekcie ich pensja zasadnicza jest zaproponowana na poziomie 2444 zł brutto (czyli o 6 zł mniej niż ma wynosić płaca minimalna w 2020 r.). Ostatecznie mają zarabiać na poziomie 2,5 tys. zł brutto. Osób z takim wykształceniem jest zaledwie pół tysiąca na 702 tys. wszystkich nauczycieli.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • nauczyciel (2019-08-05 10:09) Zgłoś naruszenie 301

    Żenada!. Od maja jestem na wypowiedzeniu i na szczęście mam to w poważaniu. Za takie pieniądze niech ktoś inny uczy matematyki w technikum. Ja już z tym skończyłem.

    Odpowiedz
  • Na(2019-08-05 10:56) Zgłoś naruszenie 252

    To jest i śmieszne i straszne.

    Odpowiedz
  • kkkk(2019-08-05 09:58) Zgłoś naruszenie 244

    Ale gest! Podwyższyć z 2444 zł na 2450 zł. Tyle że nie chodzi o podwyżkę, a osiągnięcie płacy minimalnej, bo taka planowana jest na 2010 r.

    Odpowiedz
  • gość234(2019-08-05 15:49) Zgłoś naruszenie 182

    Gdyby nie "podwyżka", to pensja byłaby od stycznia 2020 poniżej minimalnej! Ktoś nie ma wstydu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2019-08-06 05:43) Zgłoś naruszenie 120

    artykuł wprowadza w błąd,dla czytelnika ,który nie jest w temacie jest to wiadomość,że nauczyciele dostali podwyżki. Z czego się cieszyć,z tego że człowiek po studiach mający ogromną odpowiedzialność zarabia minimalną krajową. To wstyd dla państwa,ale wszystko zmierza ku temu aby płace dla nauczycieli były na poziomie minimalnej krajowej

    Odpowiedz
  • Nfkr(2019-08-05 18:16) Zgłoś naruszenie 121

    Niedługo tylko tacy bedą chcieli pracować w szkole państwowej. Licencjat bez przygotowania. A moze i to nie, bo lepiej i z wiekszą szansą na awans jest w maku.

    Odpowiedz
  • Alf(2019-08-06 22:03) Zgłoś naruszenie 80

    Do osobnika o nicku "brak słów". Najpierw zorientuj się, co to jest pensum, a co to całkowity czas pracy nauczyciela. Obnażasz swoim wpisem własną głupotę i kompletny brak podstawowej wiedzy o zawodzie nauczyciela. Jak się na czymś nie znam, to się nie wypowiadam. Ty straciłeś tę szansę, by milczeć. A co do młodych lekarzy.... Także powinni zarabiać dużo więcej.

    Odpowiedz
  • Mary(2019-08-06 08:35) Zgłoś naruszenie 41

    Do brak słów-każdy przyzwoity człowiek , który nie ma o czymś wiedzy milczy Zalecam i polecam to rozwiązanie. Koniec!!!!

    Odpowiedz
  • Magda (2019-08-08 10:56) Zgłoś naruszenie 30

    Jestem nauczycielem z pasją ale po ciągłej krytyce społeczeństwa jest mi B.przykro .Gdybym znała Perfect język obcy zrezygnowałabym z pracy w szkole.

    Odpowiedz
  • POzdrawiam(2019-08-07 09:55) Zgłoś naruszenie 30

    za 4 lata gdy podwojny rocznik zakonczy edukacje wtedy nauczycieli szczegolnie tych po licencjacie bedzie zbyt duzo

    Odpowiedz
  • Gavija(2019-08-07 12:31) Zgłoś naruszenie 25

    Do Alf. Wiem co to pensum i wiem ile wynosi faktyczny czas pracy nauczyciela i wynosi on podobnie lub niewiele wiecej niz pensum. Zbyt wielu nauczycieli znam i wiem, bo sami w przyplywie szczerosci mi to mowia, ze to, ze po po kilka godzin dziennie pracuje w domu jest bajkaa raczej propaganda majaca na celu wymuszenie podwyzek dla nauczycieli. Gdyby nauczyciele oficjalnie to powiedzieli glosno to grosza podwyzki by nie otrzymali.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz