Przyznanie 300+: Trzeba sprawdzić, z kim faktycznie mieszka dziecko

autor: Michalina Topolewska03.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 08.07.2019, 09:36
Kolegium błędnie przyjęło, że istnienie orzeczenia ustanawiającego miejsce zamieszkania małoletniego wyklucza prowadzenie weryfikacji tego, który z rodziców sprawuje nad nim opiekę.

Kolegium błędnie przyjęło, że istnienie orzeczenia ustanawiającego miejsce zamieszkania małoletniego wyklucza prowadzenie weryfikacji tego, który z rodziców sprawuje nad nim opiekę.źródło: ShutterStock

Organ przyznający 300+ może ustalać, który z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem, nawet jeśli istnieje orzeczenie sądu określające, z kim ma mieszkać. Tak stwierdził wojewódzki sąd administracyjny, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia z programu „Dobry start”.

Gmina odmówiła przyznania ojcu 300 zł na wyprawkę szkolną dla syna, ponieważ sąd w ramach sprawy o rozwód powierzył matce pieczę nad dwójką dzieci i wskazał, że na czas prowadzonego postępowania to przy niej jest ich miejsce zamieszkania. Powołała się przy tym na par. 30 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061). Zgodnie z nim w przypadku zbiegu prawa rodziców lub opiekunów do świadczenia wypłaca się je temu, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Ponadto matka już wcześniej wystąpiła o przyznanie jej świadczenia 300+.

Tymczasem mężczyzna od samego początku twierdził, że syn mieszka z nim i nigdy się od niego nie wyprowadził, zrobiła to zaś matka z drugim dzieckiem. Złożył więc do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) odwołanie, które zostało odrzucone. SKO uznało, że nie jest możliwe przyjęcie stanowiska, że dopuszczalne jest ustalenie miejsca zamieszkania dziecka w innym miejscu, niż wynika to z postanowienia sądu. Dlatego, choć kolegium nie kwestionuje tego, że syn przebywa obecnie u ojca, to nie ma prawa prowadzić ustaleń podważających treść orzeczenia.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane