300 zł nie dla nauczycieli z przedszkoli

autor: Artur Radwan24.06.2019, 07:56; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:08
Przedszkole

Nauczycielowi, który jest wychowawcą „klasy”, przysługuje z tego tytułu dodatek funkcyjny.źródło: ShutterStock

Uczący dzieci w przedszkolu nie otrzymają z automatu minimalnego dodatku za wychowawstwo. Samorządy tłumaczą się brakiem podstawy prawnej i odpowiednich środków.

Nauczycielowi, który jest wychowawcą „klasy”, przysługuje z tego tytułu dodatek funkcyjny. Jego minimalna wysokość to 300 zł. Tak wynika z nowego art. 34a, który został dodany w ustawie z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Ustawa jest obecnie procedowana w parlamencie. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do około 60 tys. nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, aby pisali prośby do senatorów o zmianę tego przepisu w taki sposób, aby dodatek nie przysługiwał tylko w szkołach, ale też w przedszkolach. W tym celu trzeba zmienić określenie „klasy” na „oddziały”. Pojęcie oddziały odnosi się zarówno do szkolnych klas, jak i przedszkolnych grup.

– Nie wiem, czy rząd porozumiał się nieformalnie z samorządami i wykluczył tym zapisem z tego dodatku nauczycieli w przedszkolach, którzy paradoksalnie aż 3/4 swojej pracy poświęcają wychowaniu dzieci. Przecież nie są to nadzwyczajne pieniądze, bo około 18 mln zł miesięcznie – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Nauczycielka Przedszkola(2019-10-10 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję 36 lat na etacie nauczyciela przedszkola w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, gdzie funkcjonuje 6 oddziałów przedszkolnych, które stanowią dużo więcej niż połowę ogólnej liczby dzieci w szkole. Jako nauczyciel, wraz z pracującymi tu pięcioma innymi nauczycielkami przedszkola, szczególnie czujemy dyskryminowanie naszej specjalności, nie tylko gorszym traktowaniem wobec obowiązujących przepisów, ale również ze strony tzw. nauczycieli szkolnych. Pełne przyzwolenie na takie traktowanie dało ścisłe podporządkowanie oświaty przedszkolnej samorządom. Tam nikt nie chce widzieć naszej ciężkiej pracy codziennej gdzie nie licząc 7 godzin w plecy wynikających z samego pensum to jeszcze każda godzina niesie kolejne 15 minut wynikające z faktu, ze są to godziny zegarowe. Teraz dodatkowo zostałyśmy dobite śmiesznymi groszami za wychowawstwo i co najgorsze nikt nie staje w naszej obronie. Tym bardziej bolesne,że ogrom pracy wychowawczej jest nieporównywalny wobec tego co robią nauczyciele szkolni. tak, że koleżanki, nauczycielki przedszkola, do dzieła , walczcie o swoje. Piszcie, publikujcie nt. coraz bardziej agresywnego i poniżającego traktowania nauczycieli naszej specjalności .

    Odpowiedz
  • Zawiedziona(2019-06-27 21:33) Zgłoś naruszenie 70

    Kadra pedagogiczna przedszkoli to nauczyciele i wychowawcy w jednym, a z dziećmi spędzamy więcej czasu niż ich rodzice i wychowawcy w szkołach razem wzięci. Rząd szuka teraz oszczędności odbierając nam to, co nam się należy. DNO I SKANDAL. Oby tak dalej, to nikt nie będzie chciał pracować w tym zawodzie. I co wtedy???? Może politycy dadzą 500 plus dla każdego nauczyciela, który zechce przyjść do pracy w przedszkolu??!!! Nie wierzę w to, co się dzieje w tym kraju i jaka niesprawiedliwość dotyka niektóre grupy społeczne i zawodowe.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2019-06-27 17:05) Zgłoś naruszenie 130

    To My nauczyciele zerówek , przedszkola pracujemy we wszystkie dni i nam się nic nie należy. Szkoła ma wolne w ferie, między świętami, dni dodatkowe dla szkoły, itp . Od 19 czerwca nauczyciele szkoły już na wolnym , a MY???????????????? Myślę, że ktoś mądry powinien nam odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO NAUCZYCIELE PRZEDSZKOLA SĄ TAK TRAKTOWANI???????????????

    Odpowiedz
  • Nauczyciel (2019-06-27 16:53) Zgłoś naruszenie 80

    To My nauczyciele przedszkola organizujemy wszystkie uroczystości !!!!!!

    Odpowiedz
  • Pani(2019-06-26 18:24) Zgłoś naruszenie 121

    A kto Wam siedzi z Waszymi bachorami w wakacje jak nie WYCHOWAWCA przedszkola/ zerówki szkoły???!!!!! Nawet w upały? Dyskryminacja = Profanacja zawodu Wychowawcy!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zniesmaczona(2019-06-25 17:13) Zgłoś naruszenie 172

    Kiedy chodziło o strajk to byliśmy nauczycielami, wychowawcami...

    Odpowiedz
  • wszystko w rekach samorzadów=jak kiepski to i ....(2019-06-25 12:38) Zgłoś naruszenie 42

    łebski.Przykładem jest jak w Gdańsku prezydent potrafił podwyższyć płace w jednostkach samorządowych.W Płocku,opiekunki w żłobkach z wyk.wyższym też wychowują dzieci,za najniższą krajową od 10 lat,bez zmian.Więc niech Broniarz nie obwinia rządu.

    Odpowiedz
  • Xxxx (2019-06-25 05:47) Zgłoś naruszenie 340

    Chore. Nauczyciel, który przebywa z dziećmi cały dzień, bawiąc i wychowują to nie wychowawca, ten, który ma jedną godz w tygodniu wychowawca. W jakim kraju my żyjemy. Trzeba nie mieć oleju w głowie, aby takie bzdury uchwała!!

    Odpowiedz
  • Mojra(2019-06-24 22:14) Zgłoś naruszenie 342

    To jest jakieś kuriozum.Nauczyciele w przedszkolach tak samo wykształceni a czasami i więcej podyplomowe k ,urlopu mniej a i pensum od 22 do 25 godzin (zegarowych)z dziećmi.Duzo pracy wychowawczej i co dla nas znowu nie ma?Jestem oburzona jako nauczyciel przedszkola z 30 letnim stażem pracy

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • pilna(2019-06-24 16:29) Zgłoś naruszenie 52

    odsyłam do opinii Gazety Prawnej ,, nauczyciele przedszkola bez dodatku za wychowawstwo" - edukacja .Komentarze na samym dole artykułu - no, daje do myślenia

    Odpowiedz
  • Ina(2019-06-24 16:28) Zgłoś naruszenie 242

    Absurd

    Odpowiedz
  • Karolcia(2019-06-24 16:06) Zgłoś naruszenie 273

    Ktoś kto nie wie co oznacza pojęcie wychowawca to nigdy jego zadań nie zrozumie.

    Odpowiedz
  • gość(2019-06-24 15:37) Zgłoś naruszenie 352

    Tą zmiane powinnień niejako z urzedu wprowadzić ustawodawca . Kuriozalny jest pomysł by to nauczyciele przedszkolni musieli pisać do senatorów o zmianę przepisów. Jedno jest pewne ; to w przedszkolu nabiera sie pierwsze szlify dobrego wychowania i o tym trzeba pamiętać !!!!! Kto Wasze dzieci, wnuków uczy dobrych manier, umiejętności życia w grupie, poznawania otoczenia , szlifuje pierwsze talenty czy to muzyczne czy tez plastyczne - to Wychowawca grupy przedszkolnej, poza oczywiście rodziną. Ten dodatek wychowawczy jak najbardziej się należy .

    Odpowiedz
  • cd(2019-06-24 11:40) Zgłoś naruszenie 533

    "Wychowawca przedszkolny"- to brzmi dumnie. A jakie ma zadanie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz