Po której uczelni można znaleźć najlepszą pracę, która najlepiej umie zapewnić pieniądze na badania i która cieszy się największym prestiżem – Fundacja Perspektywy po raz 20. publikuje ranking uczelni.
Uniwersytety Warszawski i Jagielloński od lat walczą o palmę pierwszeństwa wśród polskich uczelni. W tym roku wygrała stolica. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska. Zaś Akademia Leona Koźmińskiego po raz 20. najlepsza wśród uczelni niepublicznych.
Pierwsze miejsce nie zawsze musi być równoznaczne z tym, że uczelnia jest najlepsza we wszystkich dziedzinach. Przyszli studenci mogą wybrać, co jest dla nich najważniejsze. Jeżeli np. interesuje ich przede wszystkim to, po jakiej szkole będą mieli największe szanse na dobrą pracę, to wcale nie musi być uczelnia z pierwsze piątki. Patrząc na ekonomiczne losy absolwentów, okazuje się, że najlepiej jest tym, którzy skończyli Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych, ale także absolwentom Politechniki Poznańskiej czy SGH w Warszawie. 1800 pracodawców zapytanych przez autorów rankingu, po której uczelni najchętniej zatrudniliby pracownika, najczęściej wskazywali Politechnikę Warszawską. Ale ewidentnie bardziej sobie cenią osoby, które ukończyły uniwersytety. Wśród uczelni zajmujących jedno z 20 pierwszych miejsc znalazło się aż 12 uniwersytetów i tylko pięć politechnik. I akurat pod tym względem Uniwersytet Jagielloński wyprzedził warszawską uczelnię.