Zdążyć przed Gowinem. Lawina wniosków o nadanie stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora

autor: Paulina Szewioła12.06.2019, 01:36; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:19
Jak podkreśla Emanuel Kulczycki, w 2011 r. likwidacja kolokwium habilitacyjnego była pozytywnie przyjęta przez dużą część środowiska.

Jak podkreśla Emanuel Kulczycki, w 2011 r. likwidacja kolokwium habilitacyjnego była pozytywnie przyjęta przez dużą część środowiska.źródło: ShutterStock

Liczba podań o wszczęcie postępowania habilitacyjnego, jakie do niej wpłynęły od 1 stycznia do końca kwietnia 2019 r., jest prawie dwukrotnie większa niż liczba powołanych komisji habilitacyjnych w całym zeszłym roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • mgr inż.(2019-06-12 08:17) Zgłoś naruszenie 4117

  we wnioskach o wszczęcie postępowań habilitacyjnych przodują przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych. Te ich doktoraty i tych tzw. nauk humanistycznych nic obecnie nie znaczą, to zwykły cyrk. Lepiej jest mieć tytuł mgr inż. i coś umieć - programować, robić automatykę, bazy danych, znać się na magazynowaniu energii itp. albo coś z medycyny. przecież zarówno mgr inż. i lek. med. > dr. hab. jakiegoś prawa, socjologi, zarządzania, politologii itp. bredni każdy może się tego nauczyć książki dają teraz nawet za darmo jest Internet, zagranica literatura - banał. I wreszcie Niemcy budują autonomiczne auta, Chiny latają na księżyc, USA rozwija technologią, a my będziemy mieli doktoraty z prawa, socjologii, pedagogiki, zarządzania itp. za publiczne pieniądze, która można zainwestować w rozwój przemysłu technologicznego. Kto ma przewagę technologiczną ma gospodarczą i polityczną. Teraz studia to tylko politechnika, medyczne.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Karo(2019-06-12 09:06) Zgłoś naruszenie 517

  Autonomiczne auta - owszem, ale Niemcy to mądry naród i z tego powodu płacą mnóstwo pieniędzy doktorom i prof. prawa za opracowanie reguł ich poruszania się. Co zrobisz jak taki pojazd wladuje się w Twój samochód ?

  Odpowiedz
 • czytelnik(2019-06-12 09:36) Zgłoś naruszenie 21

  tytuły artykułów w DGP powalają ha ha

  Odpowiedz
 • Gość(2019-06-12 09:46) Zgłoś naruszenie 80

  A ile jest wniosków habilitacyjnych w ramach nauk: a) humanistycznych, b) społecznych? Przedstawione w grafice zestawienie jest bowiem zbiorowe.

  Odpowiedz
 • Gość(2019-06-12 12:12) Zgłoś naruszenie 50

  Ile wniosków o wszczęcie postępowania habilitacyjnego już rozpatrzono? W artykule brak danych na ten temat.

  Odpowiedz
 • ja *******(2019-06-12 12:29) Zgłoś naruszenie 202

  ile będziemy mieli w wuj doktorów, tylko, że żadnej z nich korzyści,

  Odpowiedz
 • Nowa Wadza ... i nowe BAŁWANY (2019-06-12 13:57) Zgłoś naruszenie 3110

  "konstytucja" dla Biznesu, "konstytucja" dla Nauki … a gdzie KONSTYTUCJA RP. PIS-Bolszewicy wyrzucili już KONSTYTUCJĘ RP … do śmietnika, i obchodzą KONSTYTUCJĘ RP (przyjętą przez SUWERENA w referendum ogólnopolski) … rzekomymi "konstytucjami" dla .. uchwalanymi przez większość PiS-owską metodą po ZASTODOLU.. Pytanie już … a kiedy "konstytucja dla PIS-Bolszewii

  Odpowiedz
 • Majkel Daglas(2019-06-12 18:53) Zgłoś naruszenie 126

  A może by tak skończyć z tą szopką i zabawą w zdobywanie kolejnych odznak sprawności naukowca? Jakie ma znaczenie, czy ktoś jest doktorem, doktorem habilitowanym czy profesorem? Żadnego! To nie wojsko, że pod majorem służy tylu, a pod pułkownikiem tylu. Tam gdzie nauka stoi najlepiej na świecie, czyli USA, doktor jest w zasadzie najwyższym stopniem naukowym. Reszta to stanowiska na konkretnej uczelni. Jeśli nauczasz czegokolwiek studentów, już jesteś tytularnym profesorem. Można oczywiście w ramach uczelni wspinać się na kolejne stanowiska, z czasem dorobić się tenury, ale na byle konferencji czy panelu znów jest się tylko doktorem jak wszyscy inni i trzy kliknięcia na stronie typu google scholar odsłaniają całą prawdę o tobie. Ponieważ po zdobyciu PhD jedyne, co ma znaczenie, to to jakie się robi badania, co się publikuje i ile się ma cytowań. Czyli to, ile się rzeczywiście znaczy w swojej dyscyplinie. Te polskie habilitacje przyznawane przez towarzystwo wzajemnej adoracji czyni więcej szkody niż pożytku, bo to jak popisywanie się medalem z ziemniaka i odciąganie uwagi od prawdziwego uprawiania nauki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Majkel Daglas(2019-06-12 22:14) Zgłoś naruszenie 52

  Panie Rozsądny, dotknąłeś Pan sedna. Panie Boże, chroń nas i nasze pieniądze przed tymi dyscyplinami, które muszą się rozwijać "odrębnie, swoiście i niejednakowo", w których nie falsyfikuje się hipotez i nie publikuje w języku zrozumiałym dla wszystkich i w sposób dostępny dla wszystkich.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Danny(2019-06-13 00:09) Zgłoś naruszenie 00

  „Liczba podań o wszczęcie postępowania habilitacyjnego, jakie do niej wpłynęły .” Do autorki artykułu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane