Rada Główna Nauki przeciwna łączeniu uczelni na siłę

autor: Paulina Szewioła21.05.2019, 07:26; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:58
W sprawie wypowiedziała się już Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność”.

W sprawie wypowiedziała się już Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność”.źródło: ShutterStock

Połączenie dwóch szkół wyższych powinno nastąpić za ich obopólną zgodą. Taki wniosek płynie z uchwały Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego do projektu rozporządzenia ministra nauki. Dotyczy on włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego.

Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.) włączenie publicznej uczelni zawodowej do państwowej uczelni akademickiej następuje w drodze rozporządzenia ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki.

Nie byłoby problemu, gdyby uczelnie doszły w tej kwestii do porozumienia. Tak się jednak nie stało. Pomimo iż wstępnie dogadały się w sprawie połączenia, to ostatecznie Senat Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) podjął uchwałę, w której wycofał się z całej procedury. Powód? Różnice zdań odnośnie do funkcjonowania PMWSZ w strukturze uniwersytetu.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • MateuszS(2019-05-21 14:10) Zgłoś naruszenie 11

    A czy ktokolwiek z rządu rozpoczął może już sprawdzanie afery urzędu miasta stołecznego Warszawy, związanej z likwidacją szkół Salomon? Bo w mediach o tym cisza...

    Odpowiedz
  • Jacek(2019-05-23 22:04) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoły Salomon stworzone przez Zakrzewskich były wyjątkowe. Dlaczego więc je zniszczono?. To jest dobry materiał na artykuł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane