"Polityczny majstersztyk"? W jaki sposób rząd rozgrywa sprawę strajku nauczycieli? [STUDIO DGP]

12.04.2019, 15:56; Aktualizacja: 12.04.2019, 15:59
strajk

strajkźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Czy to w jaki sposób rząd rozgrywa strajk nauczycieli można określić mianem "politycznego majstersztyku"? M.in. o tym wicenaczelny DGP Marek Tejchman rozmawiał z Grzegorzem Osieckim.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • zwiazki sa ustawione z wladzami(2019-04-12 17:25) Zgłoś naruszenie 169

  Zwiazki sa ustawione z wladzami. Wystawily nauczycieli. Wladza niby chce sie dogadac i dac mala podwyzke co nauczycieli by juz zadowolilo i odpuscili by strajk a Broniarz nie chce tak by zlosc rodzicow zwrocic przeciwko nauczycielowi. Mogl na poczatku roku sie wykazac ale wybral taki termin by zaszkodzic nauczycielowi

  Odpowiedz
 • ale(2019-04-12 18:47) Zgłoś naruszenie 1622

  PiS może tak bezkarnie postępować z ludźmi kościoła. Niezdolni do samodzielnego myślenia, łatwi w manipulowaniu wiarą, nie znają środków antykoncepcyjnych, co zarobią to przepiją, on ją bije i dzieci i to w porządku w parafii jest. Grzeszna jest tylko ona, gdy myśli. Nauczyciele ludzie myślący, nie lecą na 500+, 13+ czy inne obiecanki. Czyli obiecankami nie można ich kupić, myślą samodzielnie, nie staną się Austriakami - to jak mogą z nimi wygrać ludzie pokroju Wałęsy, Ojczulka, czy też prałata????

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wykształcona(2019-04-13 10:31) Zgłoś naruszenie 3536

  do "ale" czyli nauczycielki. To niestety tylko wy nauczyciele macie o sobie takie zdanie że jesteście najmądrzejsi. Rzeczywistość jest odwrotna. Z pozycji pracy w banku , powiem że najtrudniej mieli ze zrozumieniem swojej sprawy nauczyciele.To jest grupa , która nie przyjmuje żadnej wiedzy.Co do popierających PiS to są to ludzie inteligentni , oczytani i mający swoje zdanie a nie tak jak platformiarze. Popierający platformę to są właśnie ludzie nie mający wiedzy , tylko czekający aby okazyjnie nakraść najwięcej kasy,

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jaa(2019-04-13 11:16) Zgłoś naruszenie 3136

  Bądźmy szczerzy, Ci którzy sobie nie radzili w szkole najczęściej w niej zostawali jako nauczyciele.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Leon(2019-04-13 12:24) Zgłoś naruszenie 1424

  Teraz mają luz nawet na te 18 godzin nie trzeba przychodziç

  Odpowiedz
 • ZBYCHU(2019-04-13 17:04) Zgłoś naruszenie 238

  Jeszcze trochę i będzie tak jak w Zgorzelcu ---do pracy w szkole nie będą chcieli przychodzić młodzi nauczyciele za 1800 zł z magisterskim 5-letnim wykształceniem. Już 1600 nauczycieli brakuje w Warszawie ---warszawiacy nie pędzą do "tej luksusowej roboty" za te marne złotówki. Wszystkich tak negatywnie oceniających pracę nauczycieli ----ZAPRASZAMY NA 5-LETNIE PEDAGOGICZNE STUDIA I DO WARSZAWKI ---do roboty w szkołach

  Odpowiedz
 • Jan (2019-04-13 17:11) Zgłoś naruszenie 2526

  Popieram strajk nauczycieli , bo walczą o lepszą szkołę i lepsze warunki do nauki dla dzieci i do pracy pracujących tam pedagogów. Lepsza szkoła, lepiej wykształceni młodzi Polacy ----to lepsza przyszłość dla nas wszystkich.

  Odpowiedz
 • Zeghar(2019-04-14 07:46) Zgłoś naruszenie 136

  Nie rozpędzajcie się tak z tą propagandą antyrządową. Rządowi wystarczy zadbać o przeprowadzanie matur, pokazywanie zwierzęcych zachowań strajkujących, przypominanie jakie mają pensum i o ile dostaną podwyżkę. I zwykli ludzie ich zjedzą.

  Odpowiedz
 • agula.28 (2019-04-14 22:31) Zgłoś naruszenie 810

  GENIALNY SPOSÓB NA ZAKOŃCZENIE STRAJKU NAUCZYCIELI jest prosty: 1) samorządy podpisują umowy-zlecenia z emerytowanymi nauczycielami o prowadzenia zajęć w czasie strajku nauczycieli ZA PÓŁ CENY PENSJI NAUCZYCIELA, 2) emeryci są szczęśliwi mogąc cokolwiek sobie dorobić, 3) samorządy są szczęśliwe, bo zaoszczędzają PÓŁ PENSJI NAUCZYCIELA (mogą to później przekazać w nagrodach dla tych, którzy NIE strajkowali), 4) nauczyciele błyskawicznie wracają do pracy... P.S. A wkurzeni rodzice, powinni zawiadomić Urzędy Skarbowe o nauczycielach, którzy niby strajkują, a równocześnie PROWADZĄ PŁATNE KOREPETYCJE i nie odprowadzają od nich podatków! I wtedy Pan Broniarz leży i kwiczy...(jak te "zapracowane" przedszkolanki udające świnki na "youtube").

  Odpowiedz
 • s.d.(2019-04-15 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską: Dz. U. Nr 120 poz. 526 z dnia 23 grudnia 1991 r. i z 2000 r, Nr 2 poz. 11): […] Artykuł 1 W rozumieniu niniejszej konwencji "dziecko" oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletność. […] Artykuł 28 1. Państwa-Strony uznają prawo dziecka do nauki i w celu stopniowego realizowania tego prawa na zasadzie równych szans, w szczególności: a) uczynią nauczanie podstawowe obowiązkowym i bezpłatnym dla wszystkich; b) będą popierać rozwój różnorodnych form szkolnictwa średniego, zarówno ogólnokształcącego, jak i zawodowego, uczynią je dostępnymi dla każdego dziecka oraz podejmą odpowiednie kroki, takie jak wprowadzenie bezpłatnego nauczania oraz udzielanie w razie potrzeby pomocy finansowej; c) za pomocą wszelkich właściwych środków uczynią szkolnictwo wyższe dostępnym dla wszystkich na zasadzie zdolności; d) udostępnią wszystkim dzieciom informacje i poradnictwo szkolne i zawodowe; e) PODEJMĄ KROKI NA RZECZ ZAPEWNIENIA REGULARNEGO UCZĘSZCZANIA DO SZKÓŁ oraz zmniejszenia wskaźnika porzucania nauki. 2. Państwa-Strony będą podejmowały wszelkie właściwe środki zapewniające, aby dyscyplina szkolna była stosowana w sposób zgodny z ludzką godnością dziecka i z niniejszą konwencją. 3. Państwa-Strony będą popierały i rozwijały międzynarodową współpracę w dziedzinie oświaty, w szczególności w celu przyczyniania się do zlikwidowania ignorancji i analfabetyzmu na świecie oraz ułatwienia dostępu do wiedzy naukowo-technicznej i nowoczesnych metod nauczania. W tym zakresie należy w szczególności uwzględnić potrzeby krajów rozwijających się. KONSTYTUCJA RP: Art. 91. […] 2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane