statystyki

Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania

autor: Agata Szczepańska13.03.2019, 18:00; Aktualizacja: 13.03.2019, 18:21
8189 tyle jest obecnie pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania oraz higienistek szkolnych.

8189 tyle jest obecnie pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania oraz higienistek szkolnych.źródło: ShutterStock

Nauczyciel poda lek przewlekle choremu dziecku, tylko jeśli będzie chciał – resort zdrowia przegrał w tej sprawie batalię z MEN. Zgodnie z przyjętą wczoraj przez rząd wersją projektu o opiece zdrowotnej nad uczniami będzie to dobrowolne. Dyrektor szkoły będzie jednak musiał zapewnić szkolenia w tym zakresie.

Był to jeden z najbardziej zapalnych punktów w projekcie, nad którym prace toczą się już od ponad roku. Ma on zapewnić uczniom dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na ich miejsce zamieszkania. Obejmie ona opiekę profilaktyczną oraz stomatologiczną. Mają ją sprawować pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna oraz lekarz dentysta. Oczywiście za zgodą rodziców.

W projekcie opisano zakres współpracy między rodzicami, osobami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami, jej organizatorami (dyrektor szkoły, organ prowadzący) oraz nauczycielami i innymi pracownikami. Przyjęto, że organ prowadzący szkołę ma nieodpłatnie udostępniać pielęgniarce gabinet profilaktyki zdrowotnej. Zaś w przypadku braku gabinetu dentystycznego w szkole będzie musiał zawrzeć porozumienie z podmiotem udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane