Nauczyciele pokazują swoje wynagrodzenia. Daleko im do średnich podawanych przez MEN

autor: Karolina Nowakowska10.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:24
Wynagrodzenia nauczycieli

Wynagrodzenia nauczycieliźródło: Inne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na swoim profilu na Facebooku dwie tabele dotyczące wynagrodzeń nauczycieli. Pod nimi znalazły się setki komentarzy nauczycieli, którzy zarzucają ministerstwu manipulację. Tłumaczymy jak wyglądają wynagrodzenia nauczycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (237)

  • Nauczyciel(2019-01-11 12:52) Zgłoś naruszenie 15

    Jestem nauczycielem mianowanym, oprócz drukowania kartkówek i sprawdzianów, kupowania pomocy dydaktycznych oraz nagród dla dzieci na konkursy szkolne (które oczywiście sama organizuję), szkolenia się na przeróżnych kursach, które zawsze dodają mi pozytywnej energii, robię kolejne studia podyplomowe i to nie dlatego, że muszę, tylko dlatego, że przyda mi się w pracy z uczniami. Dodam jeszcze tylko, że nie robię tego ze względu na awans zawodowy bo obecnie mam 4 letnią przerwę zanim zacznę staż na kolejny stopień. I mimo, że nikt mi za to pieniędzy nie zwróci to wiem, że warto, bo nie wyobrażam sobie innej pracy! Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • xxsasa(2019-01-11 13:50) Zgłoś naruszenie 14

    Nauczyciele to moga sobie do pensji jeszcze dorobic,a urzednicy? Ci to maja jeszcze mniejsze wynagrodzenia i 40 godzinny tydzien pracy, a nie 18-to jak nauczcyiele!!!!

    Odpowiedz
  • ab(2019-01-12 18:29) Zgłoś naruszenie 11

    Dlaczego nie wspomina się o trzynastkach? Roczny pit niech pokażą, a nie jakiś nie wiadomo czyj pasek....

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2019-04-06 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele to bogole

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-04-09 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Opinia która sama za siebie mówi...:pisze Ada.:"..Pracowałam kiedyś jako nauczyciel. Wydawało mi się że to bardzo ciężka praca. Wszystkie "panie" w pokoju nauczycielskim też tak uważały i namawiały mnie na zmianę zawodu ("Jesteś jeszcze młoda, uciekaj stąd, tu jest ciężko i mało płacą".) Posłuchałam... Skończyłam podyplomowe i trafiłam do sektora przedsiębiorstw prywatnych. Dziennie 8 godzin pracy i ustawy do czytania w domu, PO PRACY. Żadnej opieki socjalnej, żadnych "wczasów pod gruszą", żadnej trzynastki... Goła pensja. Urlop... z wielką ła ską a najlepiej chodzić do pracy, ale wpisać że był urlop... Żadna z tych osób, które namawiały mnie na zmianę zawodu nie znała innej pracy... Wiele z nich trafiło do szkolnictwa, bo coś im w życiu nie wyszło. Pracują bez pasji i bez zaangażowania. Tylko nieliczni powinni dostać podwyżkę. --Ada

    Odpowiedz
  • xcv(2019-01-12 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    W roku szkolnym 2017/18 i 18/19 dyrektorzy zbierali dane/wyrażali zgodę na temat dodatkowego zatrudnienia nauczycieli. Statystyki służą planowanym zmianom. Jeszcze do końca nie wiadomo o co chodzi. Wszyscy milcza.

    Odpowiedz
  • dew(2019-04-09 11:43) Zgłoś naruszenie 01

    Niestety nauczyciele zapominają o jednym, że każdy z nas był kiedyś uczniem i niestety każdy doświadczył jacy to oni są "zaangażowani" i się "poświęcają". Tyle niesprawiedliwości ile doświadczyłam w szkole to chyba nigdzie już nie doświadcze.

    Odpowiedz
  • Wyżyny(2019-04-11 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Skąd zatem bierze dane GUS w temacie zarobków nauczycieli że 0,82 średniej krajowej ?

    Odpowiedz
  • George(2019-04-10 00:04) Zgłoś naruszenie 00

    Tak na moje oko to te kwitki są nieco niekompletne a dopisanie mazakiem pewnych rzeczy to już w ogóle jest jakas porazka. Jak im tak żle to za dorabianie po lekcjach na korepetycjach od 50zł/godz do już nie wiadomo ile zgłaszanie do skarbówki tego typu usług i opodatkowania przez założenie kas fiskalnych.

    Odpowiedz
  • Robotnik(2019-04-08 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    ............Dzisiaj w pracy rozmawialiśmy w trakcie przerwy śniadaniowej o strajku nauczycieli. Grupa była naprawde wielka i reprezentatywna.Wszyscy pracownicy a było Ich dużo i starych i młodych byli zgodni , a żaden nie miał innego zdania., "Najpierw zmusić Ich do pracy przez 42h tygodniowo jak my pracujemy ,często z sobotami i świętami na wszystkich zmianach -płacić nadgodziny jeżeli je wykonują-, to nie muszą być lekcje, niech dyktanda też sprawdzają w szkołach ,Obecnośc na podstawie listy lista obecności wejść i wyjść a potem można rozmawiać o Ich godnych placach. Konferencje sympozja ,szkolenia i uprawnienia tak jak u nas. Nic gorzej ,nic lepiej art 155 KP ze znaczkiem3.., Nauczyciele maja szacunek ale są zbyt rozpuszczeni.

    Odpowiedz
  • zapytanie tylko(2019-04-09 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    w grudniu i styczniu było dużo wolnego :)) a to wpływa na pensje!?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MEN daje miliony na prywate kolesi(2019-04-09 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Systemowa zmiana dotyczaca oświaty powinna polegać na wzmocnieniu oświaty państwowej. Rządy celowo obniżały poziom szkół i zarobków nauczycieli, żeby dorabiali się na dotacjach wszyscy kolesie, którzy pozakładali szkoły niepubliczne "Kolegium Jagiellońskie to niepubliczna uczelnia rodzinna prof. Grzegorza Górskiego, toruńskiego adwokata, byłego radnego PiS i w latach 2011–2014 członka Trybunału Stanu. Górski jest w niej obecnie rektorem, jego żona – kanclerzem (zajmuje się finansami) a córka – wicerektorem (wchodzą w skład Senatu uczelni)" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Prof. Grzegorz Górski twierdzi, że w 2017 r. zlecenie przeprowadzenia studiów podyplomowych dla nauczycieli uczelnia otrzymała w efekcie konkursu, a toruńska uczelnia "została wybrana jako jedna z dwóch, spośród kilkunastu propozycji". "Górski podkreśla także, że od listopada 2014 roku nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak nikt z jego rodziny" - pisze dziennik.

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-04-06 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba być frajerem,żeby pracować w tak psychicznie męczącej profesji za takie pieniądze, lepiej wyjechać i pracować na magazynie w kraju 1szego świata.

    Odpowiedz
  • Zeghar(2019-04-07 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    PITa, PITa dajcie, a nie losowe paski...

    Odpowiedz
  • asd(2019-04-08 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dobra kasa powinna być dla dobrych nauczycieli, gdzie nauczyciel ma wyniki i potrafi przekazać wiedzę. Niech zarabia i 8 tyś, byleby dzieci i młodzież zdawała egzaminy. Obecnie jest to tragedia, wiem, że są różni nauczyciele, tak jak różni pracownicy, ale większość jest bierna i nie chce im się uczyć, albo nie potrafią, nie mają motywacji, bo z drugiej strony zarabiając mało nie chce im się dawać od siebie więcej. Zamknięte koło. Inna strona medalu to ta durna reforma szkolnictwa, przeprowadzona w expresowym tępię, po co ? Czy ktoś w ogóle myślał o dzieciach gdy to projektował ? Czy dał czas na przygotowanie się i dzieciom i nauczycielom ?

    Odpowiedz
  • ewa(2019-04-05 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Cala budzetowka jest uposledzona. A 1000 zl podwyzki jak sie ma do 1000 emerytury? Czy to uczciwe? Nauczyciele majac duzy wplyw na decyzje sejmu poprzez znaczny udzial ich grupy zawodowej zalatwili sobie karte nauczyciela. Nie mam nic przeciwko ich zarobkom ale czy doprawdy na to zasluguja? Korepetycje to teraz norma i to w przypadku dobrych uczniow. Czy tak powinno byc? A taki lekarz weterynarii co za 2000 / mc jezdzi po terenie i leczy zwierzeta lub kontroluje warunki w ubojniach to ok ? Teraz w Polsce ten dostaje podwyzke kto ma mozliwosci nacisku . To nie jest w porza

    Odpowiedz
  • Nauczyciel fizyki i informatyki z 25 -letnim staże(2019-02-02 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Problem tkwi nie tylko w płacach, ale w biurokracji i ciągłych reformach edukacji, ale tylko szczebla podstawowego. Jestem za tym, aby nauczyciel pracował codziennie od 7 - 15, ale musi mieć w szkole warunki do przygotowania się do zajęć (szafki na materiały i pomoce, dostęp do bezpłatnego komputera ksero drukarki). W większości szkół w klasie nie ma nawet TV, magnetofonu nie mówiąc już o dostępie do WIFI. Materiały na lekcje, ksero, gazetki klasowe, przygotowywane występy z dziećmi nauczyciele kupują za swoje pieniądze!!! Dokumentacja wychowawcy, sprawozdania, wchodzące coraz to nowe przepisy np. RODO to nieustające zmiany wymagające ciągłego doskonalenia. Nauczyciel muszą sami ponosić koszty związane z doskonaleniem.(Szkolny WDN to fikcja). Kolejne bezustanne reformy edukacji doprowadzają do frustracji wszystkich. Problem z pracą - nauczyciele pracują w kilku szkołach nie z wyboru tylko z potrzeby bo w małej szkole jest np 4 godziny fizyki i muszą pracować w 4 szkołach. Nikt nie zwraca im za dojazdy - uczestniczą w pracy 4 szkół i w każdej mają te same obowiązki (konferencje, dyżury, imprezy okolicznościowe, dyskoteki, zajęcia dodatkowe itd.) . Cały czas przygotowuje się mnóstwo dokumentacji bo stara się dezaktualizuje przez zmiany wystarczy jedno "mądre rozporządzenie" i zmiany w 10 dokumentach. Nauczyciel musi być alfą i omegą na wszystkim musi się znać bo wszystko co się zdarzy w szkole jest jego winą. Musi też wszystko wiedzieć, że to dziecko ma padaczkę, to cukrzycę to orzeczenie o tym to opinie PPP dla tego takie ocenianie dla tego takie. Do tego to wszystko jest tajne i nikt nie może o tym wiedzieć. Z dziećmi ma pracować i uczyć ich jak swoje dziecko, ale nie może nawet głosu podnieść, najlepiej mówić do nich w kodzie binarnym bo zaraz po imieniu nie będzie można. Głupie przepisy tworzone przez ludzi nam nie pomagają. Brakuje czasu na naukę najważniejszych rzeczy. Pomocy naukowych nie można przygotować sobie tak aby posłużyły na dłużej bo co roku uczysz w innych klasach, a jak wrócisz do tej samej to już inna podstawa programowa inne lektury. Więc od nowa i tak w koło. Komu to służy? Dzieci też czują się niepewnie. Brak w szkołach kółek zainteresowań, brak pracowni fizycznych, chemicznych, informatycznych i innych. 15 letnie komputery, które informatyk codziennie pobudza do życia, z procesorami gorszymi niż "komórki" dzieci mają ich zachęcić do nauki. Doświadczenia czytane z książki mają zrobić z nich pasjonatów. Można by tak długo. 1. Należy wyposażyć szkoły w pracownie (fizyczne, chemiczne, informatyczne i co roku uzupełniać w nich potrzebne zużywające się produkty do doświadczeń. 2. Wyposażyć każdą klasę nie w tablicę interaktywną, ale w 65 calowy TV z dostępem do internetu i komputer. 3. Udostępnić każdemu nauczycielowi dostęp do bezpłatnego ksero i papieru w szkole na potrzeby szkoły. 4. Wyodrębnić w budżecie szkoły pieniądze na organizację imprez okolicznościowych - tak, aby nauczyciel nie musiał robić dekoracji, szyć czy wypożyczać kostiumy dla uczniów za własne pieniądze. 5. Przywrócić doradztwa metodyczne. 6. Dokonać reformy szkolnictwa wyższego, aby uczyli praktyków nie teoretyków w myśl 4 Z. 7. Po tym wszystkim jak będziemy mieć wszyscy jednakowe warunki do pracy możecie nas oceniać za to co zrobiliśmy z Waszymi Naszymi dziećmi. 8. Dobry nauczyciel musi otrzymywać dobrą pensję. Czy myślicie Państwo, że po przepracowaniu w szkole "dniówki" nauczyciel o niczym nie marzy tylko pojechać do Waszej pociechy, aby zarobić 40 zł. Czy nie wolałby po uczciwej pracy zwyczajnie odpocząć. Jeśli stworzymy nauczycielom godne warunki pracy i płacy to ręczę nie będziecie musieli Państwo wydawać pieniędzy na "korki" a my na nie jeździć. Pozdrawiam!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jeronimo(2019-04-06 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    My Panie kasjerki z Biedronki informujemy że nie będziemy obsługiwały nauczycieli, którzy nas nie doceniają, żeby odczuli brak zrozumienia; że naszym dzieciom odmawiają edukacji, obrażają nasz zwód, żeby odczuli, jak to jest być cały dzień w pampersie . Nie może nauczyciel zarabiać więcej niż my za 12h na kasie.

    Odpowiedz
  • Jan(2019-04-05 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    40 godzin pracy usunąć urlopy znieść Karta Nauczyciela opodatkować wszystkie korepetycje usunąć wszystkie dodatki miejskie mieszkaniowe itp itd wtedy możemy mówić o reformie

    Odpowiedz