Nauczyciele pokazują swoje wynagrodzenia. Daleko im do średnich podawanych przez MEN

autor: Karolina Nowakowska10.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:24
Wynagrodzenia nauczycieli

Wynagrodzenia nauczycieliźródło: Inne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na swoim profilu na Facebooku dwie tabele dotyczące wynagrodzeń nauczycieli. Pod nimi znalazły się setki komentarzy nauczycieli, którzy zarzucają ministerstwu manipulację. Tłumaczymy jak wyglądają wynagrodzenia nauczycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (237)

  • xxsasa(2019-01-11 13:50) Zgłoś naruszenie 14

    Nauczyciele to moga sobie do pensji jeszcze dorobic,a urzednicy? Ci to maja jeszcze mniejsze wynagrodzenia i 40 godzinny tydzien pracy, a nie 18-to jak nauczcyiele!!!!

    Odpowiedz
  • ab(2019-01-12 18:29) Zgłoś naruszenie 11

    Dlaczego nie wspomina się o trzynastkach? Roczny pit niech pokażą, a nie jakiś nie wiadomo czyj pasek....

    Odpowiedz
  • gość234(2019-01-20 17:07) Zgłoś naruszenie 10

    Pozamykać szkoły pozwalniać wszystkich a nauczyciele niech idą do innej pracy. To już się dzieje. Niekoniecznie na kasę. Nauczyciel matematyki, informatyki ma wiele innych możliwości. Językowcy odchodzą do dużych firm i korporacji. Jak nauczyciel odchodzi, to uczniowie po prostu nie mają lekcji z danego przedmiotu.

    Odpowiedz
  • jeronimo(2019-04-06 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    My Panie kasjerki z Biedronki informujemy że nie będziemy obsługiwały nauczycieli, którzy nas nie doceniają, żeby odczuli brak zrozumienia; że naszym dzieciom odmawiają edukacji, obrażają nasz zwód, żeby odczuli, jak to jest być cały dzień w pampersie . Nie może nauczyciel zarabiać więcej niż my za 12h na kasie.

    Odpowiedz
  • dew(2019-04-09 11:43) Zgłoś naruszenie 01

    Niestety nauczyciele zapominają o jednym, że każdy z nas był kiedyś uczniem i niestety każdy doświadczył jacy to oni są "zaangażowani" i się "poświęcają". Tyle niesprawiedliwości ile doświadczyłam w szkole to chyba nigdzie już nie doświadcze.

    Odpowiedz
  • Wyżyny(2019-04-11 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Skąd zatem bierze dane GUS w temacie zarobków nauczycieli że 0,82 średniej krajowej ?

    Odpowiedz
  • George(2019-04-10 00:04) Zgłoś naruszenie 00

    Tak na moje oko to te kwitki są nieco niekompletne a dopisanie mazakiem pewnych rzeczy to już w ogóle jest jakas porazka. Jak im tak żle to za dorabianie po lekcjach na korepetycjach od 50zł/godz do już nie wiadomo ile zgłaszanie do skarbówki tego typu usług i opodatkowania przez założenie kas fiskalnych.

    Odpowiedz
  • Robotnik(2019-04-08 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    ............Dzisiaj w pracy rozmawialiśmy w trakcie przerwy śniadaniowej o strajku nauczycieli. Grupa była naprawde wielka i reprezentatywna.Wszyscy pracownicy a było Ich dużo i starych i młodych byli zgodni , a żaden nie miał innego zdania., "Najpierw zmusić Ich do pracy przez 42h tygodniowo jak my pracujemy ,często z sobotami i świętami na wszystkich zmianach -płacić nadgodziny jeżeli je wykonują-, to nie muszą być lekcje, niech dyktanda też sprawdzają w szkołach ,Obecnośc na podstawie listy lista obecności wejść i wyjść a potem można rozmawiać o Ich godnych placach. Konferencje sympozja ,szkolenia i uprawnienia tak jak u nas. Nic gorzej ,nic lepiej art 155 KP ze znaczkiem3.., Nauczyciele maja szacunek ale są zbyt rozpuszczeni.

    Odpowiedz
  • Zeghar(2019-04-07 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    PITa, PITa dajcie, a nie losowe paski...

    Odpowiedz
  • ewa(2019-04-05 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Cala budzetowka jest uposledzona. A 1000 zl podwyzki jak sie ma do 1000 emerytury? Czy to uczciwe? Nauczyciele majac duzy wplyw na decyzje sejmu poprzez znaczny udzial ich grupy zawodowej zalatwili sobie karte nauczyciela. Nie mam nic przeciwko ich zarobkom ale czy doprawdy na to zasluguja? Korepetycje to teraz norma i to w przypadku dobrych uczniow. Czy tak powinno byc? A taki lekarz weterynarii co za 2000 / mc jezdzi po terenie i leczy zwierzeta lub kontroluje warunki w ubojniach to ok ? Teraz w Polsce ten dostaje podwyzke kto ma mozliwosci nacisku . To nie jest w porza

    Odpowiedz
  • asd(2019-04-08 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dobra kasa powinna być dla dobrych nauczycieli, gdzie nauczyciel ma wyniki i potrafi przekazać wiedzę. Niech zarabia i 8 tyś, byleby dzieci i młodzież zdawała egzaminy. Obecnie jest to tragedia, wiem, że są różni nauczyciele, tak jak różni pracownicy, ale większość jest bierna i nie chce im się uczyć, albo nie potrafią, nie mają motywacji, bo z drugiej strony zarabiając mało nie chce im się dawać od siebie więcej. Zamknięte koło. Inna strona medalu to ta durna reforma szkolnictwa, przeprowadzona w expresowym tępię, po co ? Czy ktoś w ogóle myślał o dzieciach gdy to projektował ? Czy dał czas na przygotowanie się i dzieciom i nauczycielom ?

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2019-04-06 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele to bogole

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-04-06 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba być frajerem,żeby pracować w tak psychicznie męczącej profesji za takie pieniądze, lepiej wyjechać i pracować na magazynie w kraju 1szego świata.

    Odpowiedz
  • Jan(2019-04-05 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    40 godzin pracy usunąć urlopy znieść Karta Nauczyciela opodatkować wszystkie korepetycje usunąć wszystkie dodatki miejskie mieszkaniowe itp itd wtedy możemy mówić o reformie

    Odpowiedz
  • wnerw(2019-04-08 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    W jakich krajach? Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania a może W.Brytania lub USA. Chyba kierunki się wam pomyliły bo taka sytuacja ma miejsce ale na wschodzie czyli Białoruś, Ukraina, Kazachstan itp...

    Odpowiedz
  • Maszek(2019-04-06 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidować kartę nauczyciela zwiększyć pensum min. 26 godzin zegarowych a nie lekcyjnych i rozmawiać o wyższych pensjach wielu nauczycieli którzy zakosztowali pracy w innyh branżach na kolanach wracało do szkół, dlaczego polski nauczyciel nie może przygotowywać się do lakcji w szkole w ramach 8 godzin pracy. (40 tygodniowo) tylko robi to w domu i zajmuje mu to 47 godzin... wielu z nich pracuje na 1,5 lub 2 etaty w ciągu tygodnia biorąc pod uwagę pensję netto 2600 za 1 etat to sami sobie policzcie już teraz zarabiają grubo powyżej średniej krajowej lata temu wielu nauczycieli spotykałem na saksach w Niemczech bo w wakacje okazywało się że też mogą pracować ... nawet fizycznie pozdrawiam wszystkich strajkujących nauczycieli

    Odpowiedz
  • dobra rada(2019-04-05 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Każdemu innemu dano by propozycję zmiany pracy jak jest niezadowolony z obecnej. A czy nauczycieli to nie dotyczy? Dlaczego tak się upierają, nic innego nie potrafią? A to niech się nauczą i przekwalifikują, jak wielu z nas to musiało zrobić.

    Odpowiedz
  • oburzona(2019-04-08 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Matka mojego męża była nauczycielką,zawodem tym parała się matka mojej przyjaciółki.I kilka innych znajomych osób. Delikatnie rzecz ujmując nie przemęczały się. Ich kompetencje oraz gros nauczycieli, których spotkałam na swojej drodze oraz tych, których spotyka moja córka, wołały i wołają o pomstę do nieba. Nauczanie kończy się tym, że siedzę z moją córką wieczorami i tłumaczę jej ułamki czy programowanie, bo nauczyciel nie potrafił przekazać wiedzy lub się mu nie chciało. Nie dostaję za nie swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Wcześniej robiła to moja mama i też choćby ułamka pensji nauczycielskiej za to nie dostała. Wiem, że zaraz pojawią się wpisy sfrustrowanych nauczycieli, którzy uważają, że są dobrzy, zarobieni, etc. I może są, ale niestety wielu ich współpracowników to "spady", które nadludzkich wysiłkiem sił ukończyły studia. Jestem za podwyżkami, ale najpierw konieczna jest zmiana całego systemu. Karta nauczyciela do wyrzucenia, kontrolowane godziny pracy, brak tylu dni wakacji, etc. W obecnym systemie nie godzę się na finansowanie podwyżek z moich podatków .

    Odpowiedz
  • ela(2019-04-08 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele ciągle narzekają. Trzeba po prostu zlikwidować relikt komunizmu jakim jest karta nauczyciela,podwyższyć im zarobki i niech pracują tak jak wszyscy 40 godzin tygodniowo.Na emeryturą też powinni przechodzić w wieku 60 kobiety,65 mężczyżni,prawda?

    Odpowiedz
  • Nauczyciel fizyki i informatyki z 25 -letnim staże(2019-02-02 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Problem tkwi nie tylko w płacach, ale w biurokracji i ciągłych reformach edukacji, ale tylko szczebla podstawowego. Jestem za tym, aby nauczyciel pracował codziennie od 7 - 15, ale musi mieć w szkole warunki do przygotowania się do zajęć (szafki na materiały i pomoce, dostęp do bezpłatnego komputera ksero drukarki). W większości szkół w klasie nie ma nawet TV, magnetofonu nie mówiąc już o dostępie do WIFI. Materiały na lekcje, ksero, gazetki klasowe, przygotowywane występy z dziećmi nauczyciele kupują za swoje pieniądze!!! Dokumentacja wychowawcy, sprawozdania, wchodzące coraz to nowe przepisy np. RODO to nieustające zmiany wymagające ciągłego doskonalenia. Nauczyciel muszą sami ponosić koszty związane z doskonaleniem.(Szkolny WDN to fikcja). Kolejne bezustanne reformy edukacji doprowadzają do frustracji wszystkich. Problem z pracą - nauczyciele pracują w kilku szkołach nie z wyboru tylko z potrzeby bo w małej szkole jest np 4 godziny fizyki i muszą pracować w 4 szkołach. Nikt nie zwraca im za dojazdy - uczestniczą w pracy 4 szkół i w każdej mają te same obowiązki (konferencje, dyżury, imprezy okolicznościowe, dyskoteki, zajęcia dodatkowe itd.) . Cały czas przygotowuje się mnóstwo dokumentacji bo stara się dezaktualizuje przez zmiany wystarczy jedno "mądre rozporządzenie" i zmiany w 10 dokumentach. Nauczyciel musi być alfą i omegą na wszystkim musi się znać bo wszystko co się zdarzy w szkole jest jego winą. Musi też wszystko wiedzieć, że to dziecko ma padaczkę, to cukrzycę to orzeczenie o tym to opinie PPP dla tego takie ocenianie dla tego takie. Do tego to wszystko jest tajne i nikt nie może o tym wiedzieć. Z dziećmi ma pracować i uczyć ich jak swoje dziecko, ale nie może nawet głosu podnieść, najlepiej mówić do nich w kodzie binarnym bo zaraz po imieniu nie będzie można. Głupie przepisy tworzone przez ludzi nam nie pomagają. Brakuje czasu na naukę najważniejszych rzeczy. Pomocy naukowych nie można przygotować sobie tak aby posłużyły na dłużej bo co roku uczysz w innych klasach, a jak wrócisz do tej samej to już inna podstawa programowa inne lektury. Więc od nowa i tak w koło. Komu to służy? Dzieci też czują się niepewnie. Brak w szkołach kółek zainteresowań, brak pracowni fizycznych, chemicznych, informatycznych i innych. 15 letnie komputery, które informatyk codziennie pobudza do życia, z procesorami gorszymi niż "komórki" dzieci mają ich zachęcić do nauki. Doświadczenia czytane z książki mają zrobić z nich pasjonatów. Można by tak długo. 1. Należy wyposażyć szkoły w pracownie (fizyczne, chemiczne, informatyczne i co roku uzupełniać w nich potrzebne zużywające się produkty do doświadczeń. 2. Wyposażyć każdą klasę nie w tablicę interaktywną, ale w 65 calowy TV z dostępem do internetu i komputer. 3. Udostępnić każdemu nauczycielowi dostęp do bezpłatnego ksero i papieru w szkole na potrzeby szkoły. 4. Wyodrębnić w budżecie szkoły pieniądze na organizację imprez okolicznościowych - tak, aby nauczyciel nie musiał robić dekoracji, szyć czy wypożyczać kostiumy dla uczniów za własne pieniądze. 5. Przywrócić doradztwa metodyczne. 6. Dokonać reformy szkolnictwa wyższego, aby uczyli praktyków nie teoretyków w myśl 4 Z. 7. Po tym wszystkim jak będziemy mieć wszyscy jednakowe warunki do pracy możecie nas oceniać za to co zrobiliśmy z Waszymi Naszymi dziećmi. 8. Dobry nauczyciel musi otrzymywać dobrą pensję. Czy myślicie Państwo, że po przepracowaniu w szkole "dniówki" nauczyciel o niczym nie marzy tylko pojechać do Waszej pociechy, aby zarobić 40 zł. Czy nie wolałby po uczciwej pracy zwyczajnie odpocząć. Jeśli stworzymy nauczycielom godne warunki pracy i płacy to ręczę nie będziecie musieli Państwo wydawać pieniędzy na "korki" a my na nie jeździć. Pozdrawiam!