statystyki

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego: Chcemy, aby pracownicy naukowi prowadzili zajęcia na różnych wydziałach [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła12.12.2018, 07:16; Aktualizacja: 12.12.2018, 07:22
Są obawy o likwidację wydziałów na UW. Czy rzeczywiście są takie plany?

Są obawy o likwidację wydziałów na UW. Czy rzeczywiście są takie plany?źródło: ShutterStock

Chcemy stworzyć studentom możliwość korzystania w większym niż dotychczas stopniu z oferty uniwersytetu, a nie tylko z oferty ich wydziału. Zależy nam również, aby pracownicy naukowi prowadzili zajęcia w różnych jednostkach - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Reforma szkolnictwa wyższego weszła w życie dwa miesiące temu, a Uniwersytet Warszawski już ustalił sposób powołania pierwszej rady uczelni i prowadzi zaawansowane prace nad statutem. Pod względem tempa prac bijecie wszystkie uczelnie na głowę. Skąd ten pośpiech?

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce nakłada sztywne ramy czasowe na wprowadzenie w życie konkretnych zmian. Potrzebne jest więc sprawne i szybkie działanie. Rada uczelni powinna zostać powołana do końca czerwca 2019 r., więc już teraz musimy rozpocząć poszukiwania jej przyszłych członków. Z kolei praca nad statutem to wielomiesięczny proces, który też musi się zakończyć najpóźniej przed wakacjami. Czasu nie jest zatem tak dużo.

Pojawiają się już głosy krytyczne dotyczące przedstawionych w statucie propozycji. Mam na myśli niedawno podjętą uchwałę Rady Wydziału Prawa i Administracji UW. Dotarło do pana to pismo?

Podobne uchwały podjęły też dwa inne wydziały. Analizujemy te dokumenty, a także wszystkie inne uwagi i propozycje.

Podziela pan zastrzeżenia zawarte w tych uchwałach?

Mogę powiedzieć, że rozumiem obawy, ponieważ zmiany dotyczą jednocześnie wielu aspektów działania uczelni. Staramy się jako zespół rektorski odpowiadać na wątpliwości i na ich podstawie proponować coraz lepsze koncepcje.

Wyszliśmy z założenia, że to, co działa dobrze na uniwersytecie, powinno funkcjonować na obecnych zasadach. Jednocześnie chcemy wprowadzić zmiany w obszarach, które działają gorzej lub w ramach których nie wykorzystujemy swojego potencjału.

Pojawia się zarzut dotyczący chęci centralizacji władzy w rękach rektora.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane