statystyki

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego: Chcemy, aby pracownicy naukowi prowadzili zajęcia na różnych wydziałach [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła12.12.2018, 07:16; Aktualizacja: 12.12.2018, 07:22
Są obawy o likwidację wydziałów na UW. Czy rzeczywiście są takie plany?

Są obawy o likwidację wydziałów na UW. Czy rzeczywiście są takie plany?źródło: ShutterStock

Chcemy stworzyć studentom możliwość korzystania w większym niż dotychczas stopniu z oferty uniwersytetu, a nie tylko z oferty ich wydziału. Zależy nam również, aby pracownicy naukowi prowadzili zajęcia w różnych jednostkach - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Reforma szkolnictwa wyższego weszła w życie dwa miesiące temu, a Uniwersytet Warszawski już ustalił sposób powołania pierwszej rady uczelni i prowadzi zaawansowane prace nad statutem. Pod względem tempa prac bijecie wszystkie uczelnie na głowę. Skąd ten pośpiech?

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce nakłada sztywne ramy czasowe na wprowadzenie w życie konkretnych zmian. Potrzebne jest więc sprawne i szybkie działanie. Rada uczelni powinna zostać powołana do końca czerwca 2019 r., więc już teraz musimy rozpocząć poszukiwania jej przyszłych członków. Z kolei praca nad statutem to wielomiesięczny proces, który też musi się zakończyć najpóźniej przed wakacjami. Czasu nie jest zatem tak dużo.

Pojawiają się już głosy krytyczne dotyczące przedstawionych w statucie propozycji. Mam na myśli niedawno podjętą uchwałę Rady Wydziału Prawa i Administracji UW. Dotarło do pana to pismo?

Podobne uchwały podjęły też dwa inne wydziały. Analizujemy te dokumenty, a także wszystkie inne uwagi i propozycje.

Podziela pan zastrzeżenia zawarte w tych uchwałach?

Mogę powiedzieć, że rozumiem obawy, ponieważ zmiany dotyczą jednocześnie wielu aspektów działania uczelni. Staramy się jako zespół rektorski odpowiadać na wątpliwości i na ich podstawie proponować coraz lepsze koncepcje.

Wyszliśmy z założenia, że to, co działa dobrze na uniwersytecie, powinno funkcjonować na obecnych zasadach. Jednocześnie chcemy wprowadzić zmiany w obszarach, które działają gorzej lub w ramach których nie wykorzystujemy swojego potencjału.

Pojawia się zarzut dotyczący chęci centralizacji władzy w rękach rektora.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane