statystyki

Wniosek nauczyciela o redukcję etatu nie może być wymuszony

autor: Michał Culepa06.12.2018, 08:15; Aktualizacja: 06.12.2018, 08:20
Zdaniem SN nie można przechodzić do porządku dziennego nad okolicznościami złożenia wniosku.

Zdaniem SN nie można przechodzić do porządku dziennego nad okolicznościami złożenia wniosku.źródło: ShutterStock

Zgoda nauczyciela mianowanego na obniżenie wymiaru zatrudnienia może być prawnie bezskuteczna, jeżeli okaże się, że została wydana pod presją utraty pracy – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła nauczycielki języka polskiego zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin, której etat na początku roku szkolnego 2015/2016 został obniżony do 10/18 w wątpliwych okolicznościach. Kobieta została wezwana do dyrekcji szkoły, gdzie – jak twierdziła w procesie – została nieomal zmuszona do podpisania zgody na obniżenie etatu ze względu na zmniejszenie liczby uczniów i oddziałów szkolnych. W takim przypadku Karta nauczyciela (KN) w art. 20 ust. 1 pkt 2 przewiduje możliwość rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, także mianowanym, przeniesienie go w stan nieczynny albo ograniczenie zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż pół etatu pod warunkiem złożenia wniosku.

Kobieta twierdziła później przed sądem, że została postawiona przed wyborem: podpisze zgodę na redukcję etatu i zachowa zatrudnienie albo zostanie zwolniona w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN ze względu na zmiany organizacyjne. Wobec takiej alternatywy zdecydowała się złożyć wniosek, ale dopisała na nim swoją negatywną opinię i zakwestionowała powód redukcji etatu. Skierowała też do sądu pozew o uznanie zmniejszenia zatrudnienia za niezgodne z prawem.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane