statystyki

Wniosek nauczyciela o redukcję etatu nie może być wymuszony

autor: Michał Culepa06.12.2018, 08:15; Aktualizacja: 06.12.2018, 08:20
Zdaniem SN nie można przechodzić do porządku dziennego nad okolicznościami złożenia wniosku.

Zdaniem SN nie można przechodzić do porządku dziennego nad okolicznościami złożenia wniosku.źródło: ShutterStock

Zgoda nauczyciela mianowanego na obniżenie wymiaru zatrudnienia może być prawnie bezskuteczna, jeżeli okaże się, że została wydana pod presją utraty pracy – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła nauczycielki języka polskiego zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin, której etat na początku roku szkolnego 2015/2016 został obniżony do 10/18 w wątpliwych okolicznościach. Kobieta została wezwana do dyrekcji szkoły, gdzie – jak twierdziła w procesie – została nieomal zmuszona do podpisania zgody na obniżenie etatu ze względu na zmniejszenie liczby uczniów i oddziałów szkolnych. W takim przypadku Karta nauczyciela (KN) w art. 20 ust. 1 pkt 2 przewiduje możliwość rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, także mianowanym, przeniesienie go w stan nieczynny albo ograniczenie zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż pół etatu pod warunkiem złożenia wniosku.

Kobieta twierdziła później przed sądem, że została postawiona przed wyborem: podpisze zgodę na redukcję etatu i zachowa zatrudnienie albo zostanie zwolniona w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN ze względu na zmiany organizacyjne. Wobec takiej alternatywy zdecydowała się złożyć wniosek, ale dopisała na nim swoją negatywną opinię i zakwestionowała powód redukcji etatu. Skierowała też do sądu pozew o uznanie zmniejszenia zatrudnienia za niezgodne z prawem.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane