statystyki

Trwa demontaż nowoczesnego sytemu oceniania nauczycieli

autor: Artur Radwan03.12.2018, 07:25; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:27
nauczycielka

Nauczyciele, którzy otrzymają najwyższą ocenę, mogą liczyć na szybszy awans, a dyplomowani na specjalny dodatek, który docelowo ma wynosić 500 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Każde kryterium weryfikujące pracę nauczycieli będzie oceniane według skali 0–3 punkty. Resort edukacji definitywnie wycofuje się ze wskaźników decydujących o przyznanej nocie.

W nowej procedurze oceniania nauczycieli obowiązującej od września 2018 r. nie będzie już nawiązania do jakichkolwiek wskaźników (czyli doprecyzowania, co trzeba robić, aby określone kryterium spełnić w sposób wzorowy). Takie zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego.

Bunt od początku

Nauczycielom nie spodobał się pomysł, aby wszyscy byli poddawani cyklicznej ocenie. Oliwy do ognia dolał pierwotny pomysł resortu edukacji, aby weryfikować pracę pedagogów pod względem ich postaw moralnych i etycznych. Z tego rozwiązania wycofano się już na etapie konsultacji. Jednak ocenę według ustalonych w rozporządzeniu kryteriów utrzymano. Dyrektorzy szkół i przedszkoli musieli w czasie wakacji przygotować regulaminy oceny pracy nauczycieli. Powstały opasłe dokumenty liczące od 100 do ponad 200 stron.

– Niestety proces oceniania tylko skomplikował weryfikację pracy nauczycieli i przysporzył dyrektorom dużej biurokracji – potwierdza Elżbieta Rabenda, ekspertka z listy MEN, niezależna specjalistka ds. oświaty. Podkreśla, że w tym systemie nawet najlepsi nauczyciele nie mogą liczyć na dobrą notę, bo nie są w stanie sprostać wszystkim wymogom.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • platon(2018-12-03 09:12) Zgłoś naruszenie 430

    Za niedługi czas nie będzie miał kto uczyć w szkołach. Do tego doprowadzą te zwariowane pomysły oraz słabe zarobki w oświacie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • korina(2018-12-03 12:00) Zgłoś naruszenie 360

    Powinni przywrócić możliwość możliwość przechodzenia na emeryturę po 30 latach bez względu na wiek., bo obiecali!!!

    Odpowiedz
  • y12(2018-12-03 07:50) Zgłoś naruszenie 300

    wyciaganie pieniedzy podatnika na firmy szkoleniowe z oceniania nauczycieli bo tylko te firmy zarobily

    Odpowiedz
  • JK(2018-12-03 21:02) Zgłoś naruszenie 200

    Panie Radwan!!! Jakiś czas temu prosiłem Pana, żeby Pan przerzucił się na pisanie o "dzwonkach gazowych" , albo o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. A Pan dalej o oświacie...!!!

    Odpowiedz
  • taaa(2018-12-04 18:02) Zgłoś naruszenie 130

    Trochę odrealniony jest Pan "prawnik", autor śmiesznego tytułu o demontażu nowoczesnego systemu oceniania. Spełnienie kryterium ponad 40 punktów w imię śmiesznych pieniędzy rozłożonych w skali kilku lat? Żałosny i irracjonalny pomysł. Zamiast uznaniowego lepiej znaleźć pracę w sobotę i w niedzielę, w celu zarobienia wielokrotności tej magicznej kwoty, aby żyć w miarę normalnie. Nowoczesny system oceniania w feudalnej oświacie, gdzie za usługi jakie są świadczone się nie płaci.

    Odpowiedz
  • MJ12(2018-12-04 08:41) Zgłoś naruszenie 120

    "Nowoczesny system oceniania". Facecje pan tworzysz, panie Radwan, facecje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stolarz (2018-12-04 09:07) Zgłoś naruszenie 21

    najlepiej to kształcenie weryfikują rankingi uczelni i osiąnięcia absolwentów na razie żadne polskie uczelnie nie mają nawet miejsca w rankingach ... to jest klapa tych wszytskich zmian 8 latek 10 latek wszyscy powinni mieć możliwość studiów jeśli mają na takie chęć biurokraci z komuny rodem pomysłami zabraniajł wręcz dyskryminują Polaków za względu na kryterium zadania takiego egzaminu jak np. matura po co w ogóle ten egzamin. Kto umie to skończy studia, a kto nie to i matura nie pomoże ...

    Odpowiedz
  • sfds(2018-12-09 21:39) Zgłoś naruszenie 20

    Jaki demontaż. Przecież nic się w przepisach nie zmieniło, kryteria pozostały ale bez regulaminów zasady przyznawania punktów będą całkowicie niejasne i uznaniowe według widzimisię dyrektora.

    Odpowiedz
  • stary belfer(2018-12-11 21:47) Zgłoś naruszenie 20

    Szanowni nauczyciele, poczytajcie dokładnie!!!! rozporządzenie w sprawie oceniania i zobaczycie jak ministerstwo za przyzwoleniem związków zawodowych robi nas w TRĄBĘ!!!. Nie ma żadnego demontażu systemu oceniania. Władze związków zawodowych mają w d..ie walczenie o właściwą pozycję naszego zawodu. Opiniowanie aktów prawnych jest tylko pozorne. Na szczęście dawno wypisałem się ze związku S i nie płacę na darmozjadów.

    Odpowiedz
  • stolarzA(2018-12-04 09:13) Zgłoś naruszenie 13

    "stolarz" ma rację równość obywateli wobec prawa dostępu do edukacji wszyscy na studia. Czemu się ogranicza Polakom dostęp do studiów ... bo będą za mądrzy ... gazeta prawna i nie umie zrozumieć ducha prawa Konstytucji RP ... bo jesteście z tej samej ekipy postkomuny....

    Odpowiedz