statystyki

Akademicy pomogą tworzyć wykaz czasopism

autor: Paulina Szewioła13.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 13.11.2018, 07:28
Nowy wykaz będzie dzielił wydawnictwa na dwie kategorie: spełniające etyczne i naukowe standardy wydawnicze oraz wydawców o dużej rozpoznawalności i prestiżu w środowisku międzynarodowym.

Nowy wykaz będzie dzielił wydawnictwa na dwie kategorie: spełniające etyczne i naukowe standardy wydawnicze oraz wydawców o dużej rozpoznawalności i prestiżu w środowisku międzynarodowym.źródło: ShutterStock

Środowisko naukowe weźmie udział w tworzeniu ministerialnej listy punktowanych periodyków i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Resort już uruchomił rekrutację do zespołów doradczych. – Zainteresowanie jest spore – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.

Nowe zasady oceny artykułów i monografii wprowadza rozporządzenie w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Mają one być odpowiedzią na to, że wyniki badań polskich naukowców są słabo znane na świecie, a wielu z nich dąży do jak największej liczby publikacji bez względu na ich poziom.

Rozporządzenie do istniejącego już wykazu czasopism, za publikację w których są przyznawane punkty mające znaczenie przy ocenie jakości działalności jednostki naukowej, dodaje wykaz punktowanych monografii naukowych. Do tej pory pisanie monografii badaczom się nie opłacało. Stworzenie tego typu publikacji jest czasochłonne, a liczba punktów, jaką można było za nią uzyskać, nie odzwierciedlała nakładu pracy. Teraz ma się to zmienić.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Akademik(2018-11-14 07:02) Zgłoś naruszenie 40

    ...pozory; monografii nikt nie czyta; są długie, rozwlekłe ; zanim się ją napisze i opublikuje staje się już nieaktualna. Świadczą o tym różnorakie rankingi dotyczące czytelnictwa i cytowań monografii versus artykułów. W świecie naukowym liczą się artykuły, w otwartym dostępie, z właściwą metodologią i jasnym przekazem w zakresie treści i wniosków. I najważniejsze: o wiele trudniej napisać wartościowy artykuł, w którym na niewielu stronach zawarta jest istota rzeczy! Nie liczy się forma, a treść! U nas zawsze na opak i w tyle za czołówką...

    Odpowiedz
  • Krak z cracau(2018-11-13 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ten post to chyba sekretarz ministra pisał. A gdzie w tym tekdcie pelnym wyrazów współpracy info że wykaz będzie ale ocenana jego podstawie już jest? Itd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane