statystyki

Po szkole zamiast gry w piłkę, dzieci wolą zajęcia artystyczne

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto20.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 20.09.2018, 10:05
Ludzie lubią spędzać czas z innymi o takich samych pasjach.

Ludzie lubią spędzać czas z innymi o takich samych pasjach.źródło: ShutterStock

Liczba uczniów korzystających z zajęć pozalekcyjnych rośnie . W zeszłym roku wzięło w nich udział 1,34 mln osób, o niemal 100 tys. więcej w porównaniu z 2016 r. – policzył Główny Urząd Statystyczny.

Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia artystyczne i ich popularność zwiększa się z roku na rok. Spada natomiast liczba uczniów chodzących na zajęcia sportowe. Różnica jest całkiem spora: w 2016 r. poza szkołą regularnie trenowało 290 tys. dzieci, a w zeszłym roku było ich już o niemal 50 tys. mniej (243 tys.). W tym samym czasie o 80 tys. (do 600 tys.) wzrosła liczba dzieci na zajęciach artystycznych. Stałym zainteresowaniem cieszą się natomiast kółka informatyczne czy techniczne (8–9 tys.) oraz z konkretnych przedmiotów szkolnych – bierze w nich udział ok. 84 tys. dzieci rocznie.

Malowanie na wodzie

Więcej uczestników to w dużej mierze zasługa wzrostu konkurencji wśród instytucji i firm organizujących tego typu aktywność, która przyczynia się do spadku cen. Jak zauważają eksperci, więcej rodziców również stać na zajęcia dla ich dzieci dzięki programowi „Rodzina 500 plus” oraz rosnącym wynagrodzeniom opiekunów.

Artystyczne zajęcia pozalekcyjne to domena domów kultury. Ich oferta cieszy się największym powodzeniem, szczególnie jeśli chodzi o działania plastyczne, muzyczne czy teatralne. Aż 80 proc. uczniów korzysta z nich właśnie w tego rodzaju instytucjach.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sinner(2018-09-21 07:21) Zgłoś naruszenie 22

    teraz dzieciaki nie chcą ćwiczyć a za 20 lat będą zostawiać tysiące złotych u trenerów personalnych ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane