Koniec z przechowywaniem kopii dowodów studentów

autor: Sławomir Wikariak18.09.2018, 19:00
Każdy kandydat na studia ma zakładaną teczkę akt osobowych, do której trafiają nie tylko kopia świadectwa dojrzałości czy ankieta osobowa, ale również kopia dowodu osobistego.

Każdy kandydat na studia ma zakładaną teczkę akt osobowych, do której trafiają nie tylko kopia świadectwa dojrzałości czy ankieta osobowa, ale również kopia dowodu osobistego.źródło: ShutterStock

 Uczelnie przestaną przechowywać kopie dowodów osobistych studentów – zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmiany w prawie mają zacząć obowiązywać od roku akademickiego 2019/2020.

Każdy kandydat na studia ma zakładaną teczkę akt osobowych, do której trafiają nie tylko kopia świadectwa dojrzałości czy ankieta osobowa, ale również kopia dowodu osobistego. Takie teczki przechowywane są nawet 50 lat. Już w 2016 r. ówczesny generalny inspektor ochrony danych osobowych zwracał uwagę, że oznacza to gromadzenie danych, które nie są niezbędne i wykraczają poza zakres wskazany w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2183 ze zm.). W ankiecie osobowej i tak zapisywany jest PESEL i adres, dlatego nie ma powodu, by dodatkowo przechowywać kopię dokumentu tożsamości. Tym bardziej że zawiera on dane zupełnie zbędne, jak choćby kolor oczu czy wzrost. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekonywało wówczas, że z powodu zlikwidowania obowiązku dołączania do akt osobowych fotografii kopia dowodu jest niezbędna dla prawidłowej identyfikacji danego studenta.

Problem stał się poważniejszy w związku z rozpoczęciem stosowania rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 (RODO). Zgodnie z jego art. 5 ust. 1 pkt c dane osobowe muszą być adekwatne, stosowne i ograniczone do tego, co konieczne do celów, w których są przetwarzane. Zasada minimalizacji danych osobowych oznacza, że wolno przetwarzać wyłącznie niezbędne informacje.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane