statystyki

Mali uchodźcy rzuceni na głęboką wodę. Brakuje asystentów dla uczniów i lekcji języka polskiego

autor: Krzysztof Markowski04.09.2018, 07:44; Aktualizacja: 06.09.2018, 13:06
Dzieci uchodźców chodzą do ok. 50 szkół.

Dzieci uchodźców chodzą do ok. 50 szkół.źródło: ShutterStock

Za mało lekcji języka polskiego, a także asystentów pomagających uczniom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Powód? Ograniczony dostęp do pieniędzy.

Każde dziecko przebywające w Polsce ma obowiązek się uczyć. Dotyczy to również nieletnich, których rodzice starają się u nas o status uchodźcy. Najczęściej nie mają kolegów wśród rówieśników, nie znają języka polskiego i trafiają do klas, gdzie odbywają się normalne lekcje, z których nic nie rozumieją. Pomagać im mają m.in. asystenci międzykulturowi, czyli osoby, które znają ojczysty język dziecka. Niestety tych brakuje.

Dzieci uchodźców chodzą do ok. 50 szkół. W jednej z nich, w Białymstoku, gdzie uczy się ok. 70 dzieci szukających ochrony w Polsce, nie ma żadnych klas przygotowawczych i tylko jeden asystent międzykulturowy. To zdecydowanie za mało.

– W tej placówce są dzieci z Czeczenii, które mówią po czeczeńsku, z Tadżykistanu, które mówią po tadżycku. Coraz częściej jest tak, że dzieci z byłych terenów Związku Radzieckiego nie mówią po rosyjsku – powiedziała DGP Agata Marek ze Stowarzyszenia Vox Humana. Dlatego przydałoby się więcej asystentów znających języki, a także więcej zajęć wyrównawczych. – Dziecko gubi się, nie wie, gdzie jest toaleta, nie wie, gdzie jest stołówka, nie wie, jak funkcjonuje polska szkoła, nie ma obuwia zmiennego, stroju do zajęć z wf-u – wylicza Agata Marek.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • zaniepokojona(2018-09-04 13:33) Zgłoś naruszenie 120

  Ale jak to ? PiS obiecał przecież, że nie będzie ani jednego uchodźcy ani imigranta.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Anka(2018-09-04 14:03) Zgłoś naruszenie 113

  Widać jacy są u nas uchodźccy.jak Norweżka syatarała się o azyl ,że to,że jej chcieli zabrać dziecko to nie dostałą azylu.,a ci z Czeczeni tak.Pytam się jakak teraz jest woja w Czeczeni?Z tego co wiem, była 26 lat temu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • war(2018-09-05 03:44) Zgłoś naruszenie 22

  Brakuje pieniędzy na asystentów dla dzieci niepełnosprawnych a mamy mieć na "uchodźców" z Czeczenii, gdzie od dziesiątek lat jest pokój? Powinni już dawno zostać tam odesłani, w szczególności jeśli od tylu lat nie nauczyli się polskiego. Bo chyba nie przybyli tu teraz???

  Odpowiedz
 • Nunu(2018-09-05 20:11) Zgłoś naruszenie 02

  Najpierw to pomagajmy polskim dzieciom a dopiero później uchodźcom. Ale oczywiście lepiej pomagać cudzoziemcom, obcokrajowcom a później rodakom.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane