Reforma edukacji: MEN nie zlikwiduje drugiej zmiany

autor: Anna Wittenberg21.08.2018, 07:35; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:58
W Toruniu od czasu powołania ośmioletnich podstawówek liczba klas wzrosła w 18 szkołach.

W Toruniu od czasu powołania ośmioletnich podstawówek liczba klas wzrosła w 18 szkołach.źródło: ShutterStock

Po reformie popołudniowe lekcje miały odejść do lamusa. Nie odejdą.

Wyeliminowanie późnych zajęć było jednym z najważniejszych argumentów za przeprowadzeniem reformy oświaty. Tak przynajmniej zapewniała minister Anna Zalewska. Problemu nie udało się jednak zlikwidować.

W piśmie przesłanym do MEN opieszałość w jego rozwiązywaniu krytykowali już rzecznik praw obywatelskich i organizacje rodziców. Teraz dołączają do nich Tomasz i Karolina Elbanowscy.

„Fundacja Rzecznik Praw Rodziców informuje, że ocenia inicjatywę uregulowania kwestii bezpieczeństwa i higieny w szkołach jako potrzebną i konieczną, a przedstawione rozwiązania jako zaprojektowane w dobrym kierunku, choć ich zakres oceniamy jako stanowczo niewystarczający” – napisali Elbanowscy. Powód? Między innymi brak rozwiązań, które nakazałyby dyrektorom walczyć z drugą zmianą. „Nauka w późniejszych godzinach popołudniowych jest naznaczona niską efektywnością i nie powinno się wówczas organizować lekcji” – dodają.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Mural(2018-08-21 07:51) Zgłoś naruszenie 290

  Jak ma nie być drugiej zmiany???Skoro planowane są nawet 40-min. przerwy obiadowe, a większość szkół jest nawet z lat 70-tych??MEN odleciał od rzeczywistości. Może tak podnieść ty...ki i pojeździć w terenie???

  Odpowiedz
 • xcv(2018-08-21 09:42) Zgłoś naruszenie 220

  Bez drugiej zmiany w szkołach średnich w przyszłym roku się nie uda. Ciekawe skąd oni tylko wezmą nauczycieli jak u nas prawie wszyscy już w tym roku będą pracować na maksymalnych dopuszczonych prawem wymiarach etatu.

  Odpowiedz
 • JK(2018-08-22 05:39) Zgłoś naruszenie 40

  Na likwidację drugiej zmiany potrzebne są pieniądze na rozbudowę istniejących i wybudowanie nowych szkół, przede wszystkim w dużych i średnich miastach. Te pieniądze powinien zapewnić rząd, którego minister edukacji chce rozwiązać ten problem. Niestety Pani minister jest tak oderwana od RZECZYWISTOŚCI, w takim stopniu, że wydaje się jej, iż zapisanie czegoś w rozporządzeniu automatycznie załatwia sprawę. PANI MINISTER - TA METODA NIE DZIAŁA W MATRIKSIE ZWANYM RZECZYWISTOŚCIĄ!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane