statystyki

Sąd rozstrzygnie o równym traktowaniu. Wojewodzie pomorskiemu przeszkadza walka z uprzedzeniami

autor: Anna Wittenberg13.08.2018, 07:41; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:55
Dopóki sąd nie wypowie się w sprawie, uchwała ma moc obowiązującą, a władze miasta na jej podstawie mogą dokonywać zmian w miejskiej polityce.

Dopóki sąd nie wypowie się w sprawie, uchwała ma moc obowiązującą, a władze miasta na jej podstawie mogą dokonywać zmian w miejskiej polityce.źródło: ShutterStock

Wojewoda skarży uchwałę radnych Gdańska o przeciwdziałaniu dyskryminacji w szkołach.

W czerwcu radni Gdańska przyjęli uchwałę „Model na rzecz równego traktowania”. To ponadstustronicowy dokument, który dotyczy walki z dyskryminacją w różnych dziedzinach miejskiego życia. O jego treść od roku trwa w samorządzie zacięta batalia. Zwolennicy argumentują, że ułatwi życie seniorom i niepełnosprawnym. Przeciwnicy grzmią, że otwiera drzwi przedszkoli i szkół na indoktrynację ze strony środowisk LGBT. Ostateczna bitwa rozegra się przed wojewódzkim sądem administracyjnym. To tam wojewoda pomorski Dariusz Drelich wysyła kontrowersyjną uchwałę.

Pod petycją do wojewody, by skorzystał ze swoich uprawnień nadzorczych i uchylił uchwałę radnych, podpisało się ponad 13 tys. osób. Wśród zarzutów czytamy, że model „nie realizuje przewidzianego przez Prawo oświatowe nauczania i wychowania dzieci w szkole z uwzględnieniem chrześcijańskiego systemu wartości i polskiego dziedzictwa kulturowego”. Zamiast tego „nakazuje prowadzenie edukacji w sposób respektujący i doceniający różnorodność”, co w opinii autorów petycji będzie prowadziło np. do zabraniania organizowania w szkołach uroczystości religijnych. Choćby popularnych jasełek.

W zaproszeniu do podpisania petycji można było z kolei przeczytać: „W programie znajdujemy uderzające w nasze dzieci rekomendacje do wprowadzania zajęć edukacyjnych na temat »orientacji seksualnej i tożsamości płciowej«, mających na celu przeciwdziałanie przemocy motywowanej uprzedzeniami, w szczególności ze względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową”.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Arczypalt Burczypas(2018-08-16 10:45) Zgłoś naruszenie 20

    To nie Wojewodzie pomorskiemu przeszkadza walka z uprzedzeniami lecz Waszej redakcji przeszkadza petycja 13 tys. osób skierowana do Wojewody i to że Wojewoda zareagował na słuszne oburzenie 13 tys. osób. To nie Wojewodzie pomorskiemu przeszkadza walka z uprzedzeniami tylko kilu radnym z PO przeszkadza prawo rodziców do nauczania i wychowania dzieci w szkole z uwzględnieniem chrześcijańskiego systemu wartości i polskiego dziedzictwa kulturowego.

    Odpowiedz
  • Piotr Goldberg (2018-08-16 18:05) Zgłoś naruszenie 20

    Redakcjo, tytuł o wojewodzie, któremu przeszkadza walka z uprzedzeniami, godny jest tabloidu, a nie szanującego się pisma i to z przestrzeni prawnej. Jeśli Sąd Administracyjny poprzez wojewodę, to też zostanie tak nazwany?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane