statystyki

RPO: Ustawa 2.0 powinna zostać zawetowana

autor: Paulina Szewioła02.08.2018, 07:51; Aktualizacja: 02.08.2018, 09:55
W ocenie Jacka Zaleśnego, zastosowany podział nie znajduje uzasadnienia w jakichkolwiek innych wartościach i zasadach konstytucyjnych.

W ocenie Jacka Zaleśnego, zastosowany podział nie znajduje uzasadnienia w jakichkolwiek innych wartościach i zasadach konstytucyjnych.źródło: ShutterStock

Senacka wrzutka do Konstytucji dla nauki godzi w wartości konstytucyjne – uważa rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Chodzi o przyznanie sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), w tym w stanie spoczynku, prawa do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej. W myśl przyjętego rozwiązania nie będzie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Jeżeli natomiast sędzia utraci urząd albo uprawnienia do stanu spoczynku, jego umowa o pracę wygasa. Wyjątek stanowi zrzeczenie się urzędu lub stanu spoczynku.

Ponadto poprawka przewiduje przekształcenie umowy o pracę nauczyciela akademickiego, który obejmuje stanowisko sędziego, zawartej na czas określony, w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Oburzenia senacką wrzutką od początku nie kryje środowisko akademickie. Do grona krytyków tej regulacji dołączył także rzecznik praw obywatelskich. – Przepis ten narusza zasadę autonomii uczelni oraz równości nauczycieli akademickich – wskazuje. W ocenie RPO jest to zachęta dla naukowców do kandydowania na wolne stanowiska w SN i NSA. – Szkolnictwo wyższe powinno być niezależne od nacisków politycznych – ocenia. Dlatego po podpisaniu przez prezydenta ustawy 2.0 zapowiada wystąpienie generalne w tej sprawie do ministra nauki i szkolnictwa wyższego.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

  • Maciej(2018-08-02 21:49) Zgłoś naruszenie 91

    Jednak nie wszystko jest takie oczywiste. W III RP badania naukowe prowadzą szkoły wyższe, branżowe instytuty badawcze, instytuty naukowe PAN, archiwa, biblioteki, muzea i nieliczne centra badawczo - rozwojowe firm. Problem tkwi w doskonałości naukowej tychże badań, bo z reguły na uczelniach wyższych nie prowadzi się badań wyprzedzających, to jest domena pozauniwersyteckich instytucji, centrów badawczych, więc polskie szkolnictwo wyższe i polska nauka przenikają się nawzajem, choć faktycznie stanowią dwa odrębne sektory. Polska nauka wedle prestiżowej bazy SCOPUS zajmuje 19 miejsce w skali globu, bez podziału na dyscypliny, specjalności naukowe przy finansowaniu na poziomie 9,2 mld zł. rocznie. Polskie szkolnictwo wyższe zajmuje 35 miejsce w świecie ogółem, ale indywidualne pozycje czołowych polskich uczelni wyższych są znacznie odleglejsze, gdyż większość dryfuje w kierunku piątej lub szóstej setki globu przy finansowaniu tego sektora na poziomie 16,5 mld zł. rocznie. Także badania a badania czynią różnice.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lecturer(2018-08-02 20:55) Zgłoś naruszenie 79

    Też tak uważam. Ustawa 2.0 powinna być zawetowana. Jeżeli nie będzie, to tak będzie nowelizowana za dwa lata. Jak się czyta wypowiedzi zachwalające obecny stan rzeczy, w tym kondycję np.. PAN-u to ręce opadają. To nie jest wszystko atrakcyjne dla około 40 tys. naukowców przebywających na stałe poza Polską. Tam się robi prawdziwą naukę (wiadomo w jakich krajach), a w naszym kraju kisimy się w feudalizmie, biedocie, mizerii, postkomunizmie jeżeli chodzi o naukę i szkolnictwo wyższe. Polska zajęła jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem pozyskiwania grantów. Do tego 90 proc. pieniędzy trafiło do 10 proc. naukowców. No właśnie...., bez komentarza. I PAN-y nie dały rady.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane