Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała we wtorek, że szkoły będą wspierały rodziców w wypełnianiu wniosków o wypłatę środków w ramach programu "Dobry start".

Szefowa MEN poinformowała, że w wyniku porozumienia z kuratoriami oświaty, szkoły włączą się w realizację programu "Dobry start". Pomogą rodzicom przede wszystkim w składaniu wniosków o 300+ drogą internetową.

Podkreśliła, że program "Dobry start" przyczyni się do poprawy poziomu edukacji dzieci. Jak mówiła, nauczyciele często wskazywali, że uczniowie nie mieli odpowiednich przyrządów i materiałów, w związku z tym trudno było prowadzić zajęcia w szkole.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego, 300 zł świadczenie - wypłacane w ramach programu "Dobry start" - będzie przysługiwało niezależnie od dochodu, na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia - w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.