statystyki

Wyprawka 300+ aż do 20. roku życia

06.06.2018, 08:52; Aktualizacja: 06.06.2018, 10:28
30 LISTOPAD PIĄTEK - tego dnia minie ostateczny termin na przyjmowanie wniosków

30 LISTOPAD PIĄTEK - tego dnia minie ostateczny termin na przyjmowanie wnioskówźródło: ShutterStock

 

Zbieranie wniosków w szkołach, domach kultury, a nawet w galeriach handlowych. Możliwość przesłania dokumentacji przez internet i wydłużenie pracy urzędników. Rodzice nie powinni mieć problemów z załatwieniem formalności związanych ze szkolną wyprawką, która będzie przysługiwała każdemu uczniowi do 20. roku życia.

Choć rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U z 2018 r., poz. 1061) zostało przyjęte kilka dni temu, to samorządy przygotowywały się do niego od dłuższego czasu. Przede wszystkim wymusiły na rządzie korzystne dla siebie zmiany – możliwość składania wniosków przez bankowość elektroniczną i wycofanie zapisu o konieczności koordynacji zabezpieczenia społecznego (stosowane gdy ktoś z opiekunów pracuje za granicą). Nie ma także – inaczej niż przy 500 plus – obowiązku przygotowywania i wysyłania do uprawnionych decyzji administracyjnych. Ponadto zmieniono kryterium wieku dla osób, którym przysługuje świadczenie – zamiast 18 jest 20 lat.

30 LISTOPAD PIĄTEK - tego dnia minie ostateczny termin na przyjmowanie wniosków

Pracowity sierpień

O dziwo samorządy nie narzekają, że rząd decydując się na uruchomienie nowego programu, tym samym nakłada na nie nowe obowiązki. Obiekcje, jakie mają, dotyczą terminu jego uruchomienia. – Gdyby data ta była wcześniejsza lub późniejsza, byłoby nam łatwiej. Latem jest kumulacja wniosków o różne świadczenia – wyjaśnia Andrzej Solak, zastępca dyrektora Częstochowskiego Centrum Świadczeń. Przyznaje jednak, że obsługa 300 plus nie wydaje się skomplikowana. – Pewnych obowiązków mieć nie będziemy, np. wydawania decyzji administracyjnych przy każdym przyznaniu świadczenia – zaznacza.

Nie będzie też konieczności zgłaszania wniosku do placówki, która koordynuje systemy zabezpieczenia społecznego, co mogłoby wydłużać procedurę. W Częstochowie wstępnie oszacowano, że program dotyczy ok. 19 tys. dzieci w wieku szkolnym. Gros z nich to beneficjenci programu 500 plus.

Nie narzeka też Warszawa. – Nie chcemy, by nasi mieszkańcy spędzali czas w kolejkach, dlatego przygotujemy udogodnienia, np. generator wniosków, który pozwoli uniknąć błędów formalnych, oraz kampanię informacyjną jeszcze przed wakacjami – informuje z kolei Tomasz Pactwa, dyrektor biura pomocy i projektów społecznych Urzędu m.st. Warszawy. Dodaje, że dla władz stolicy ważny był zapis, by o tzw. piórnikowe można się było ubiegać za pomocą bankowości elektronicznej. Według szacunków w Warszawie z programu „Dobry start” skorzysta 200 tys. dzieci, gdyby połowa została złożona drogą internetową – a tak było przy 500 plus – urzędnicy będą mieli mniej pracy. Na to liczy także rząd [wywiad].


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • j 320 ///....(2018-06-17 23:40) Zgłoś naruszenie 130

  rzad ma nie tak w glowie niech zlikwiduje te 500 plus i te 300 plus niech bedzie tak jak bylo 3 lata temu nik nie mial tych 500 plus itych 300 plus i bylo dobrze a teraz co sie dzieje albo caly rzad do wymiani albo na bruk lub na bezrobocie za 570 zl bedzie sprawiedliwie

  Odpowiedz
 • xxl(2018-06-06 11:19) Zgłoś naruszenie 36

  Skandal i hucpa. Tzw. dzieci od 16 roku życia mogą pracować, nie należy wspierać pobierania zasiłków przez tych, którzy powinni zabrać się do roboty.

  Odpowiedz
 • Sylwka(2018-06-12 09:43) Zgłoś naruszenie 31

  Moim zdaniem 300zł wyprawki szklonej powinna dostawać szkoła i oni powinni organizować cel dla uczniów które się uczą Szkoły Podstawowe i gimnazjalne zawodówki do 24 roku życia które mają ciągłość szkoły dziennej ,Rząd daje 500 plus nie dla wszystkich dzieci bo do 18 roku życia a teraz jeszcze jednorazowo 300zł wyprawki szkolnej do 20 roku życia a co rodzic ma zrobić jak dziecko kontynuuje naukę dalej powinno być do 24 roku zycia tak jest za granicą skoro dla wszystkich dzieci to wszystkich

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy jest za...(2018-06-07 09:20) Zgłoś naruszenie 30

  Dlaczego By nie ,mamy pzrecież wyprakę 1000 zł dla tych co mają 45 lat pracy w tm w szkodliwych i nieb ponad 15 lat--stracili prace bo „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- ,nie dostali jeszcze emerytury bo nie mają wieku 65lat to i Oni moga mieć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane