statystyki

Liczniejszy związek zawodowy wybierze dyrektora szkoły

autor: Artur Radwan05.06.2018, 16:00
Takie zmiany zakłada ustawa z 10 maja o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996), która dziś będzie rozpatrywana przez Senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu.

Takie zmiany zakłada ustawa z 10 maja o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996), która dziś będzie rozpatrywana przez Senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu.źródło: ShutterStock

Jeżeli w szkole lub innej placówce oświatowej działa więcej niż jedna reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa, przy wyborze dyrektora wyłaniają one wspólnego przedstawiciela do komisji konkursowej. Jeśli im się to nie uda, przedstawiciela deleguje organizacja zrzeszająca największą liczbę osób.

Takie zmiany zakłada ustawa z 10 maja o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996), która dziś będzie rozpatrywana przez Senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu. Do tej pory w komisjach konkursowych chciały uczestniczyć najczęściej wszystkie związki działające w szkole. Inicjatorem zmian są posłowie PiS, którzy przygotowali je na prośbę oświatowej „Solidarności”. Skład komisji wybierającej dyrektora w dalszym ciągu będzie wynosił 11 osób. Znajdzie się tam po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, po dwóch rady pedagogicznej i rady rodziców oraz jeden przedstawiciel zakładowych organizacji związkowych.

– Chcemy jeszcze przekonać senatorów do wprowadzenia poprawki, aby przedstawicielem organizacji związkowej w komisji była osoba zatrudniona w tej placówce, a nie ktoś spoza niej – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący sekcji krajowej oświaty NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem w komisji powinien zasiadać ktoś, kto zna specyfikę pracy szkoły i często samego kandydata na to stanowisko.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane