statystyki

Baszczyński: Nie możemy narażać nauczycieli na szykany [WYWIAD]

autor: Artur Radwan06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 10:16
"Nie możemy narażać nauczycieli na to, że będą szykanowani za to, że nie zgodzili się na konkretną kandydaturę lub mieli zastrzeżenia do czyjejś pracy. "

"Nie możemy narażać nauczycieli na to, że będą szykanowani za to, że nie zgodzili się na konkretną kandydaturę lub mieli zastrzeżenia do czyjejś pracy. "źródło: ShutterStock

 -Nowelizacja uchwalona przez Sejm eliminowała partnerów społecznych ze składów komisji - mówi Krzysztof Baszczyński w rozmowie z DGP.

Dariusz Piontkowski, poseł PiS, formalny autor ostatniej nowelizacji ustawy prawa oświatowego dotyczącej m.in. zmian w komisji konkursowej dla dyrektorów szkół wniósł wczoraj w Senacie autopoprawkę. Przewiduje ona, że we wspomnianych komisjach znów będą mogli zasiadać przedstawiciele reprezentatywnych oświatowych związków zawodowych. Czy cieszy się pan z takiego rozstrzygnięcia?

Tak, ale dopiero nasz apel sprawił, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości uświadomili sobie, co złego robią. Przecież nowelizacja uchwalona przez Sejm 10 maja eliminowała partnerów społecznych, czyli Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, ze składów komisji konkursowej na dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej.

W efekcie mogliby tam zasiadać tylko członkowie Solidarności [nowela mówiła, że w momencie gdy związki nie wyłonią wspólnego kandydata, w komisji zasiądzie ten z największej organizacji – red.] A takie rozwiązanie byłoby skandaliczne i ograniczało nasze prawa. Mam więc ogromną nadzieję, że Senat przyjmie tę zmianę z autopoprawką posła PiS, która później zostanie ponownie uchwalona w Sejmie. Nie ukrywam, że to ZNP jest jej autorem. Dzięki temu przywrócony zostanie udział wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych w komisji konkursowej.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane