statystyki

Zwolnionego nauczyciela-związkowca sąd nie zawsze przywróci do pracy

autor: Leszek Jaworski24.05.2018, 08:39; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:57
Sąd z zasady przywróci do pracy zwolnionego nauczyciela-związkowca. Może jednak ograniczyć się do zasądzenia na jego rzecz odszkodowania.

Sąd z zasady przywróci do pracy zwolnionego nauczyciela-związkowca. Może jednak ograniczyć się do zasądzenia na jego rzecz odszkodowania.źródło: ShutterStock

19 maja upłynął termin, w którym organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacji szkoły na rok szkolny 2018/2019. Z dokumentu tego wynika, nauczyciele jakich przedmiotów stracą pracę. Niejednokrotnie dyrektor szkoły może stanąć przed dylematem, któremu z nich konkretnie ma wręczyć wypowiedzenie.

– Witam państwa na zebraniu poświęconym konsekwencjom, jakie powodują zatwierdzone właśnie arkusze organizacji dla zatrudnienia w naszych placówkach w roku szkolnym 2018/2019 – rozpoczęła Anna Nowak, dyrektorka zespołu szkół. – Szczególnie dziękuję panu, panie mecenasie, że znalazł pan czas na spotkanie z nami w dniu dzisiejszym – kontynuowała dyrektorka.

● ETAP 1 Ustalenie kryteriów doboru

– Dzień dobry! Szanowne panie dyrektor, proszę przedstawić w czym tkwi problem – zagaił Adam Spytkowski, radca prawny.

– Planowana na rok szkolny 2018/2019 ogólna liczba godzin języka niemieckiego w zespole szkół wynosi tylko 44 godziny, czyli 35 godzin w szkole podstawowej i 8 godzin w liceum ogólnokształcącym oraz godzina zajęć indywidualnych, przewidziana poza arkuszami organizacyjnymi. W związku z czym niemożliwe jest w tych ramach zapewnienie trzem nauczycielkom języka niemieckiego pełnego pensum – wyjaśniła Alicja Maj, wicedyrektorka zespołu. – Dodatkowo w roku szkolnym 2018/2019 doszło do zmniejszenia liczby oddziałów w stosunku do roku szkolnego 2017/2018 – uzupełniła.

– Czyli trzeba wytypować osobę do zwolnienia... – zaczął mecenas.

CO NA TO PRAWO? RADA 1

– Przeprowadziliśmy już taką procedurę – stwierdziła w nutką zadowolenia wicedyrektorka.

CO NA TO PRAWO? RADA 2

– Czy pracownicy znają kryteria doboru do zwolnień? – dociekał Adam Spytkowski. – Bo właśnie te kryteria w głównej mierze decydują, z którym konkretnym pracownikiem zostaje rozwiązany stosunek pracy, w szczególności umowa o pracę – wyjaśnił mecenas. – Dlatego stają się de facto przyczyną rozwiązania angażu z tym, a nie innym nauczycielem. Łącząc to z obowiązkiem wskazania przyczyny wypowiedzenia, wynikającym z art. 30 par. 4 kodeksu pracy, stwierdzić należy, że pracownik, do którego adresowana jest czynność prawna pracodawcy, musi być zapoznany z kryteriami, które zadecydowały o tym, że z określonej grupy to właśnie on został dobrany do zwolnienia. Tylko w ten sposób będzie miał realną możliwość oceny zasadności decyzji pracodawcy i ewentualnego kontestowania jej w procesie sądowym. Chciałbym tu zwrócić uwagę pań na wyrok Sądu Najwyższego z 30 września 2014 r. o sygn. akt II PK 283/13. Zgodnie z nim w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu likwidacji jednego z analogicznych stanowisk pracy powinna być wskazana także przyczyna wyboru pracownika do zwolnienia z pracy, chyba że jest ona oczywista i znana pracownikowi – wyjaśnił Adam Spytkowski.

– W naszej placówce kryteria doboru nauczyciela do zwolnień określone zostały w regulaminie. Jest on znany wszystkim pracownikom. Akt ten został uzgodniony ze związkami zawodowymi i szeroko omówiony na zebraniu rady pedagogicznej. Kryteriami wyselekcjonowania pracownika do zwolnienia z przyczyn organizacyjnych placówki są: rodzaj umowy o pracę, kwalifikacje zawodowe, staż pracy, stopień awansu zawodowego, aktualna ocena pracy, doskonalenie zawodowe, realizacja zadań dydaktycznych na rzecz szkoły, dyscyplina pracy, sytuacja materialna i rodzinna oraz promowanie szkoły. Każdemu kryterium dyrektor nadaje ocenę punktową, przyznając od 1 do 5 punktów – objaśniła dyrektorka szkoły, po czym zwróciła się do swej zastępczyni: – Pani Alicjo, proszę przedstawić porównanie trzech nauczycielek języka niemieckiego, spośród których wybrano jedną do zwolnienia.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane