Starczewska: Współżycie międzykulturowe to proces [WYWIAD]

autor: Klara Klinger26.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 26.02.2018, 10:21
- Uchodźcy nie tylko nie płacą czesnego, ale są przyjmowani do szkoły bez egzaminów wstępnych - wylicza rozmówczyni

- Uchodźcy nie tylko nie płacą czesnego, ale są przyjmowani do szkoły bez egzaminów wstępnych - wylicza rozmówczyniźródło: ShutterStock

- Na przyjęcie uczniów z innych krajów muszą przygotować się nie tylko nauczyciele, lecz także polscy uczniowie i ich rodzice - wyjaśnia Krystyna Starczewska, nauczycielka, pedagog, współtwórczyni i dyrektorka Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska”.

Uchodźcy mogą zyskać możliwość nauki u siebie w ośrodku zamiast w polskiej szkole. Może im to pomóc?

To nie jest dobre rozwiązanie. Czy na przykład dla dzieci niepełnosprawnych najlepszym rozwiązaniem byłaby nauka w domu? Takie pomysły pojawiały się i wzbudziły uzasadnione protesty. Szkoła jest bowiem nie tylko miejscem przekazywania wiedzy, ale przede wszystkim miejscem wprowadzającym dziecko w społeczne kontakty. Pierwszym i podstawowym problemem dla dzieci uchodźczych jest integracja z polską społecznością. Odcięcie ich od możliwości kontaktu z polskim otoczeniem byłoby katastrofą.

W malutkiej szkole w Coniewie, gdzie nawet jedna czwarta uczniów to dzieci uchodźców, protestowali rodzice, w szkole dochodziło do konfliktów. Komu to służy?

Oczywiście najpierw trzeba przygotować szkołę – nauczycieli i społeczność uczniowską – na obecność w niej przybyszy z innych krajów. My od wielu lat przyjmujemy do naszego zespołu szkół uchodźców: obecnie jest ok. 70 dzieci z innych krajów na 320 uczniów. Przewinęli się dotąd uczniowie z 16 państw. Ich obecność w szkole była nie tylko pomocą dla nich, ale także ważnym doświadczeniem dla polskich uczniów, którzy wiele zyskują dzięki współżyciu z kolegami z różnych stron świata.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane