statystyki

Szansa dla mniejszych ośrodków. Gowin przedstawił Konstytucję dla nauki

autor: Paulina Szewioła23.01.2018, 07:14; Aktualizacja: 23.01.2018, 07:42
Reformie zarzucano pogłębienie podziału na Polskę A i B.

Reformie zarzucano pogłębienie podziału na Polskę A i B.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Szersze wsparcie finansowe dla uczelni regionalnych i doprecyzowanie kompetencji rad uczelni zakłada nowy projekt Konstytucji dla nauki. Wczoraj przedstawił ją Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zakończył się blisko czteromiesięczny etap przyjmowania uwag do projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, nad którym prace trwają od lutego 2016 r. Do resortu spłynęło ich ponad 3,3 tys. – Dzięki szerokiemu dialogowi mamy jeszcze lepszy projekt niż kilka miesięcy temu – podkreślił Gowin.

W zmodyfikowanym akcie ministerstwo poszło na pewne ustępstwa. Jedna z kontrowersji dotyczyła nowego organu – rady uczelni. Gremium to w większości składać się ma z osób spoza akademii. Projektodawcy nie wykreślili tego organu z nowej wersji ustawy, jednak doprecyzowali jego kompetencje. – W przepisie nie ma już mowy, tak jak w pierwotnym projekcie, o nadzorze rady nad gospodarką finansową uczelni. Zaproponowaliśmy, by do jej kompetencji należało monitorowanie tej kwestii – wyjaśnił Gowin.

Kolejna kwestia dotyczy uprawnień uczelni do nadawania stopni naukowych. Zgodnie z projektem kompetencje w tym zakresie będą uzależnione od kategorii naukowych – A+, A, B, nowej B+ i C. Do doktoryzowania będą miały prawo uczelnie, instytuty naukowe PAN oraz badawcze, które uzyskają w danych dyscyplinach kategorię naukową A+, A lub B+. Z kolei uprawnienia habilitacyjne będą mieć te placówki, które zdobędą kategorię naukową A+ lub A.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane