statystyki

Kiedy przysługuje darmowe przedszkole dla dziecka

autor: Marcin Nagórek, Jakub Pawłowski03.01.2018, 08:35; Aktualizacja: 03.01.2018, 08:53
Przedszkole

Zakres regulacji określonych w uchwale rady gminy dotyczącej zwolnienia z opłat za przedszkole nie może dotyczyć m.in. mieszkańców zamieszkałych poza terenem gminy.źródło: ShutterStock

Zasady zwolnienia z opłat samorządowcy powinni określić w specjalnych uchwałach. Przy ich przyjmowaniu warto zadbać o jednoznaczne reguły.

Coraz więcej gmin podaje pomocną dłoń rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym i decyduje się zrzucić z ich barków obowiązek zapłaty za pobyt pociechy w publicznej placówce. Od przyszłego roku na takie właśnie dodatkowe wsparcie będą mogli liczyć opiekunowie dzieci zameldowanych w Suwałkach. Tym sposobem gmina dołączy do rosnącego grona miast, które wspierają prorodzinną politykę. Prym wiodą Warszawa i Częstochowa. W obu tych miastach zwolnienie z opłat działa od września ubiegłego roku i korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy dzieci.

(Nie) wszyscy rodzice zadowoleni

Niestety nie zawsze obywa się bez kontrowersji. Wszystko dlatego, że z możliwości ulg nie może automatycznie korzystać każdy mieszkaniec, który posyła swoją pociechę do miejskiego przedszkola. Gminy wprowadzają bowiem wiele warunków, które rodzice muszą spełnić, aby pomoc im przysługiwała.

Przykładowo, jak informuje nas Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk, aby skorzystać ze zwolnienia z opłat, rodzice muszą być po pierwsze, zameldowani w Suwałkach, a po drugie, odprowadzać podatek dochodowy do właściwego miejskiego urzędu skarbowego. Co to oznacza w praktyce? To, że z ulgi nie skorzystają już m.in. rodzice mieszkający w przyległych do Suwałk gminach, którzy pracują w mieście i tutaj pod opieką zostawiają swoje pociechy.

Do naszej redakcji napływają pytania innych samorządowców, którzy rozważają wprowadzenie podobnych ulg, ale obawiają się, czy określając zakres zwolnienia z opłaty, nie zrażą do siebie części mieszkańców. Podkreślają też, że niezadowoleni z wykluczenia rodzice kwestionują legalność uchwał, w których zostały określone warunki korzystania ze zwolnienia, zarzucając włodarzom nierówne traktowanie.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane