statystyki

Poszkodowani maturzyści będą walczyć o odszkodowania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.09.2017, 07:46; Aktualizacja: 04.09.2017, 09:26
Poszkodowani maturzyści już zapowiadają, że będą wnioskować o odszkodowania do OKE. Nawet w wysokości czesnego za kształcenie na prywatnej uczelni.

Poszkodowani maturzyści już zapowiadają, że będą wnioskować o odszkodowania do OKE. Nawet w wysokości czesnego za kształcenie na prywatnej uczelni.źródło: ShutterStock

Tylko te osoby, które wzięły udział w pierwszej turze rekrutacji na studia, mogą liczyć na przyjęcie na wybrany kierunek, jeżeli okaże się, że w wyniku odwołania uzyskały lepszy wynik na maturze. Pozostałe mogą jedynie mieć nadzieję, że limit miejsc na wymarzony fakultet nie zostanie wypełniony.

Tych pierwszych może jednak przybywać, bo liczba osób, które zakwestionowały wynik uzyskany na maturze w tym roku, wzrosła. Sama liczba wniosków o wgląd do pracy maturalnej poszybowała do niemalże 20 tys. (z 15,5 tys. w 2016 r.). Problemem dla zainteresowanych może być to, że procedura odwołania zajmuje nieraz kilka tygodni. Wydłuża się, gdy maturzysta zdecyduje się skorzystać z drugiej instancji i swoje zastrzeżenia skieruje do nowo powołanego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Dotychczas w wyniku odwołania swój wynik podwyższyło już 1,2 tys. osób. Przykładowo tylko Uniwerystet Jagieloński do tej pory odnotował ponad 120 zgłoszeń od abiturientów, którym okręgowa komisja egzaminacyjna zmieniła wynik egzaminu maturalnego (i wciąż wpływają nowe).

– W większości przypadków zmiana wyników maturalnych jest nieznaczna (kilka procent punktów), natomiast są też takie przypadki, gdy zmiana wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent punktów – mówi Adrian Ochalik z UJ.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane