statystyki

Uczniowie mogą być spokojni, radni nie zamknęli szkół

14.06.2017, 09:48
Całe zamieszanie wokół otwockich gimnazjum wzięło się z wadliwego zapisu w uchwale rady miasta z 30 marca 2017 r., nr XLVII/354/1, w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Całe zamieszanie wokół otwockich gimnazjum wzięło się z wadliwego zapisu w uchwale rady miasta z 30 marca 2017 r., nr XLVII/354/1, w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.źródło: ShutterStock

Przypadkowe uchylenie przez radnych Otwocka uchwał w sprawie założenia gimnazjów nie jest równoznaczne z natychmiastową likwidacją tych placówek.

Całe zamieszanie wokół otwockich gimnazjum wzięło się z wadliwego zapisu w uchwale rady miasta z 30 marca 2017 r., nr XLVII/354/1, w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W efekcie w mediach pojawiły się informacje, że radni Otwocka zlikwidowali wszystkie gimnazja. Uchwała w trybie kontrolnym została przeanalizowana przez biuro prawne wojewody. To jednak nie dopatrzyło się na tyle istotnych uchybień, by skutkowały one koniecznością wyeliminowania dokumentu z obrotu prawnego.

Zielone światło

Jak twierdzi Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego, uchwała została wydana na podstawie ustaw reformujących oświatę i dotyczy dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Określiła ona plan sieci szkół, granice ich obwodów, oraz warunki przekształcenia wszystkich czterech gimnazjów w szkoły podstawowe ( załączniku nr 5 do uchwały). Dniem zakończenia działalności gimnazjum jest 31 sierpnia br., co zdaniem wojewody wynika wprost z treści uchwały, jak i z przepisów reformujących oświatę.

Sprawę podobnie widzi Kuratorium Oświaty w Warszawie, które jeszcze przed wydaniem uchwały opiniowało jej założenia merytoryczne. – W związku z realizacją reformy oświaty dotychczasowe gimnazja nie są wygaszane, lecz zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe zostały na mocy uchwały przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe prowadzone przez gminę Otwock – twierdzi Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy kuratorium.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane