statystyki

Uczelnie powalczą o pieniądze na doktoraty

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.04.2017, 07:54; Aktualizacja: 24.04.2017, 08:41
Koniec bezkrólewia w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów?

Koniec bezkrólewia w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów?źródło: ShutterStock

Parlament w tym tygodniu powinien zakończyć prace nad nowelizacją z 21 kwietnia 2017 r. ustawy o stopniach naukowych i tytule. Ma ona wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Po pierwsze, dzięki nowelizacji zakończy się bezkrólewie w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (CK). Od stycznia bowiem na biurku pani premier leżą dwie kandydatury na jej przewodniczącego. Do tej pory jednak nikt nie został wybrany. Premier czeka na zmianę przepisów. Nowelizacja zakłada, że złożone kandydatury nie będą podlegały rozpatrzeniu, a premier będzie mogła wybrać przewodniczącego spośród ponad 200 członków CK, a nie jedynie dwóch osób wskazanych przez środowisko akademickie. Dziś z uwagi na brak przewodniczącego prace CK są w dużej mierze sparaliżowane, np. Komisja nie może podejmować decyzji w sprawie profesur. Na powołanie jej przewodniczącego premier będzie miała 30 dni od wejścia w życie noweli.

Po drugie, uchwalenie noweli o stopniach i tytule naukowym pozwoli na uruchomienie programu „Doktorat wdrożeniowy”. Dzięki niemu młodzi naukowcy, którzy chcą pracować w firmach, a jednocześnie prowadzić prace badawcze, dostaną dodatkowe wsparcie na taką aktywność. Co roku stypendia z programu będzie mogło otrzymać 500 doktorantów. Pierwsze mają być wypłacane jeszcze w roku akademickim 2017/2018.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane