statystyki

Strasburg oceni zasady skarżenia matur

autor: Urszula Mirowska-Łoskot03.04.2017, 07:22; Aktualizacja: 03.04.2017, 08:56
Trybunał ma kompetencję do tego, aby orzec o naruszeniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał ma kompetencję do tego, aby orzec o naruszeniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.źródło: ShutterStock

Czekamy na decyzje ze strony Trybunału. Naturalną konsekwencją jest zakomunikowanie skargi polskiemu rządowi - mówi Paweł Osik pełnomocnik skarżących, adwokat z Kancelarii Sidor Pietrzak & Wspólnicy.

Na rozpatrzenie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka czeka skarga maturzystów, których prace zostały unieważnione, ponieważ okręgowa komisja egzaminacyjna w trakcie sprawdzania arkuszy z chemii uznała, że ściągali. Sprawa ciągnie się od 2011 r. W Polsce Trybunał Konstytucyjny uznał, że brak możliwości kwestionowania rozstrzygnięć OKE przed sądem jest zgodny z konstytucją. Na jakim etapie jest skarga przed ETPC?

Wszystkie skargi maturzystów zostały wniesione do Trybunału już ponad rok temu. Przeszły one wstępną kontrolę formalną, która jest bardzo rygorystyczna. Trybunał nie doszedł więc do wniosku o ich niedopuszczalności. W tej chwili czekamy na dalsze decyzje i kroki ze strony Trybunału. Naturalną konsekwencją jest zakomunikowanie skargi polskiemu rządowi.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane