statystyki

Porębski o reformie oświaty: To nauczyciele i samorządy zajmą się dziećmi, a nie Zalewska, która sobie coś zapisała w ustawie

autor: Mira Suchodolska18.03.2017, 10:00
Minister Anna Zalewska wiele zjawisk trafnie diagnozuje. Jednak to, co proponuje, nie ma żadnego związku z tym, co diagnozuje jako problem 0 mówi Porębski.

Minister Anna Zalewska wiele zjawisk trafnie diagnozuje. Jednak to, co proponuje, nie ma żadnego związku z tym, co diagnozuje jako problem 0 mówi Porębski.źródło: ShutterStock

Nauczyciele nie zostawią dzieci, samorządy też staną na głowie, by szkoły jakoś dostosować. To oni będą pracować nad zmianami, a nie minister edukacji Anna Zalewska, która sobie coś zapisała w ustawie, a w dodatku nie dała na to pieniędzy - mówi prawnik Olgierd Porębski, lider protestu rodziców przeciwko reformie oświaty.

W jakim wieku są pana dzieci?

Osiem, dziesięć i dwanaście lat. Dwaj chłopcy, w środku dziewczyna.

Mój syn był trzecim rocznikiem, którego objęła reforma gimnazjalna Handkego i to, co przeszłam razem z nim, to było piekło. Chaos i niepewność.

Obawiam się powtórki z rozrywki.

Ale czego najbardziej? Bo tak się zastanawiam: jest pan przeciwny reformie i obstaje za gimnazjami czy po prostu jest przeciwko PiS?

Jestem przeciwko tej reformie wdrażanej w ten sposób.

A co jest w niej najgorszego?

Najgorsze jest wszystko to, co towarzyszy likwidacji gimnazjów. Sposób wdrożenia reformy niszczący dotychczasowe plany edukacyjne młodzieży. Do tego nowa, nieprzygotowana podstawa programowa i nowa siatka godzin.

Mam wrażenie, że jest sporo osób, które krytykują zmiany tylko dlatego, że robi je PiS. Rozmawiałam wczoraj z emerytowaną nauczycielką, która do niedawna była przeciwniczką gimnazjów, lecz teraz jest za, bo likwiduje je partia Kaczyńskiego.

Pewnie jest sporo osób, które popierają nasz protest wyłącznie dlatego, że jest wymierzony w zmiany proponowane przez rząd PiS. Z drugiej strony mamy spory problem, by pokonać brak zainteresowania części rodziców, którzy każdy protest postrzegają jako inicjatywę KOD. A jakie jest meritum, to ich już nie interesuje.

Pan zaprzecza temu, że to polityczna kwestia?

Nie, nie zaprzeczam. Ale to nie jest walka z PiS tylko dlatego, że jest PiS, lecz walka z konkretną reformą tej większości parlamentarnej. Dziś każdy sprzeciw wobec działań rządu jest postrzegany jako zaangażowanie w politykę. Ale w wykonaniu protestujących rodziców polityka, zgodnie z definicją Arystotelesa, jest działaniem na rzecz dobra wspólnego. W tym sensie wszyscy rodzice, którzy angażują się w przedsięwzięcia przeciwko reformie albo za nią – choć takich zbyt wielu nie znam – mam nadzieję, działają dla dobra wspólnego.

Ale polityków do tego wzięliście.

Nie.

Moment, szukam w notatkach. Dorota Łoboda z ruchu Rodzice przeciwko reformie edukacji zapytana przez „GW”, dlaczego do komitetu referendalnego weszli działacze PO, PSL czy Nowoczesnej, odpowiedziała: „Nie widzę powodu, dla którego mieliby nie wchodzić, jeżeli tak jak my są przeciwni reformie, a mogą nam pomóc. Poza tym to nasi przedstawiciele w Sejmie, będą nam potrzebni". Pani Łoboda nie jest wasza?

Dorota Łoboda to rodzic angażujący się przeciwko reformie edukacji. Działamy razem. Trzeba sobie jednak uzmysłowić, że są dwie równoległe inicjatywy: jedna – referendalna, druga – to sprzeciw rodziców wobec reformy oświaty. One się uzupełniają. W pierwszą angażują się politycy.

Ta referendalna to nie wy?

Referendum służy temu, żeby wszyscy mieli okazję wypowiedzieć się w sprawie reformy, a jesteśmy przekonani, że obywatele wypowiedzą się negatywnie. W związku z tym jest to działanie dla jej powstrzymania, w tym sensie obiema rękami podpisuję się pod referendum. Ale jest to projekt związkowo-partyjny, bo komitet referendalny tworzą ZNP, partie polityczne i takie organizacje jak moja Koalicja nie dla chaosu w szkole, skupiająca wiele organizacji mniej lub bardziej sformalizowanych. A także ruch pani Łobody.

Tak się do tego doczepiłam, bo nie lubię hipokryzji. Jak się staje w jednym szeregu z politykami opozycji, to nie można mówić, że nie jest to ruch polityczny. Bierzecie polityków...

To politycy biorą nas – zawsze opozycja chce się podpiąć pod jakiś ruch protestu. Przyjmujemy wsparcie wszystkich, którzy mogą pomóc.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Hana (2017-03-18 20:40) Zgłoś naruszenie 382

  Pani Zalewska zrobiła wielki bajzel w szkolnictwie, stek bzdur i głupot. Jak się to wszystko rozpierniczy to winni będą nauczyciele i samorządy. Pani pusta mozgownica wszystkiego się wyprze . Taka to właśnie będzie reforma szkolnictwa.

  Odpowiedz
 • rodzic(2017-03-18 15:07) Zgłoś naruszenie 757

  Porębski zamknij tą swoją jadaczkę z głupotami ile zapłacili ci ***** za gadanie głupot i odwal się od naszych dzieci ******

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 1a (2017-03-18 19:47) Zgłoś naruszenie 535

  Z całym szacunkiem, ale lepiej, aby rodzice zajmowali się raczej wychowaniem swoich dzieci, a nie dyskusją na temat ustroju szkolnego, bądź programów nauczania. Dotyczy to zarówno pana Porębskiego, jak i Elbanowskich. Są lepsi specjaliści od dziadka Władka, cioci Stasi, referentki z urzędu, czy pani fryzjerki. Poradzimy sobie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 1a (2017-03-18 19:47) Zgłoś naruszenie 423

  Z całym szacunkiem, ale lepiej, aby rodzice zajmowali się raczej wychowaniem swoich dzieci, a nie dyskusją na temat ustroju szkolnego, bądź programów nauczania. Dotyczy to zarówno pana Porębskiego, jak i Elbanowskich. Są lepsi specjaliści od dziadka Władka, cioci Stasi, referentki z urzędu, czy pani fryzjerki. Poradzimy sobie.

  Odpowiedz
 • POLAK (2017-03-19 15:53) Zgłoś naruszenie 37

  oj ludzie samorzady nawet nie powinny w POLSCE istniec! to jest tylko jedno kumotersto ,kolesie, powiazania itp to nie u nas w POLSCE w SZWAJCARII, NIEMCZECH, FRANCJI .NORWEGI TAK!! a nie unas! na polaka trzeba bata ,dlatego mysi rzdzic i byc ciagle pod kontrala rzadu ,sejmu, niku POLAK JESZCZE NIE DOROSL ROZUMEM INTELEGENCJA I UCZCIWOSCIA DO SAMORZAOW!

  Odpowiedz
 • wox(2017-03-20 19:09) Zgłoś naruszenie 20

  katarzyno! jesteś analfabetką, naucz się języka i dopiero zabieraj głos

  Odpowiedz
 • katarzyna(2017-03-19 15:58) Zgłoś naruszenie 019

  brawo pani ZALEWSKA brawo tak trzeba!podoba mi sie ta ustawa!! rodzice owszem moga chowac dzieci po swojemu ale najlepiej wychowuje przedszkole ,szkola pansto bo rodzic niektury to niema pojecia o wychowaniu!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dr,katarzyna z podlasia(2017-03-19 15:57) Zgłoś naruszenie 020

  brawo pani ZALEWSKA brawo tak trzeba!podoba mi sie ta ustawa!! rodzice owszem moga chowac dzieci po swojemu ale najlepiej wychowuje przedszkole ,szkola pansto bo rodzc niektory to niema pojecia o wychowaniu!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane