statystyki

Gmina może użyczyć nieruchomość na żłobek

autor: Michalina Topolewska02.03.2017, 17:00
RIO zastrzega, że użyczenie gruntu na potrzeby żłobka nie jest rekomendowane

RIO zastrzega, że użyczenie gruntu na potrzeby żłobka nie jest rekomendowaneźródło: ShutterStock

Przepisy nie stanowią przeszkody do tego, aby samorząd mógł użyczyć prywatnemu podmiotowi nieruchomość na działalność związaną z zapewnianiem opieki maluchom. Nie mniej lepszym rozwiązaniem byłoby założenie żłobka w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Takie stanowisko zajęła Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Opolu w odpowiedzi na pytanie skierowane przez jedną z gmin. Dotyczyło ono tego, czy organ wykonawczy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, może użyczyć gminną nieruchomość na okres przekraczający trzy lata na działalność sprowadzającą się do budowy i utrzymania żłobka.

Zdaniem RIO aktualny stan prawny zawarty w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.) co do zasady dopuszcza możliwość użyczenia mienia przez gminę. Artykuł 13 ust. 1 tej ustawy przewiduje bowiem, że nieruchomości należące do zasobu samorządu mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany, zrzeczenia, oddania w użytkowanie wieczyste, najem, dzierżawę lub użyczenie. Jednocześnie nie zostały wprowadzone ograniczenia ustawowe związane z czasem trwania umowy użyczenia.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane