Przyszli sędziowie i prokuratorzy z niższym wynagrodzeniem

autor: Maciej Suchorabski01.02.2016, 07:12; Aktualizacja: 07.02.2016, 14:34
paragraf prawo

Od wynagrodzenia brutto aplikantom potrącany jest podatek dochodowy oraz składka na ubezpieczenie zdrowotneźródło: ShutterStock

Ostatni nabór na aplikację ogólną zakończony. To wynik nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zgodnie z nowymi przepisami w 2016 roku absolwenci prawa będą mogli ubiegać się o przyjęcie na aplikację sędziowską lub prokuratorską. Nie otrzymają jednak dotychczas obowiązującego wynagrodzenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • rr(2016-02-01 09:20) Zgłoś naruszenie 178

    Wynagrodzenie jest ekwiwalentem pracy. Zatem jeśli będą zarabiać mniej, muszą wykonywać mniej pracy. W przeciwnym razie będziemy mieli dyskryminację. Niestety dyskryminacja w sferze budżetowej to jest stan powszechny. Za taką samą pracę dostaje się różne wynagrodzenia. Tutaj natomiast ukłon w stronę sędziów, żeby zechcieli zauważać istnienie tej dyskryminacji. Ponadto różnicowanie wynagrodzenia łamie Art. 78. § 1 KP: "Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy." Jeśli ktoś dostaje mniej, to oznacza, że albo wynagrodzenie nie odpowiada ilości i jakości świadczonej pracy, albo że ci co dostają więcej, dostają za swoją pracę więcej niż jest warta - a zatem mielibyśmy do czynienia z marnotrawstwem środków publicznych. Co więcej artykuł ten, łamany jest też przez brak rewaloryzacji wynagrodzenia - od 8 lat!!!. Poprzez inflację doprowadzono do tego, że wartość wynagrodzenia (ilość papierów z nadrukowanym nominałem) nie odpowiada wartości wykonywanej pracy. To tak, jak w średniowieczu z psuciem pieniądza. Książe pan lub król jegomość, który bił monetę, dodawał do złota bezwartościowe metale a płacąc taką samą nominalnie ilość monet udawał, że nie zauważa, że za te monety coraz mniej można kupić.

    Odpowiedz
  • LAWYER(2016-02-01 13:47) Zgłoś naruszenie 1711

    Jakaś kpina.... na etacie obecnie więcej zarabiam i jak oni chcą zachęcić dobrych prawników do skierowania swych ścieżek na drogę kariery sędziowskiej / prokuratorskiej? Nikt nie będzie przez trzy lata głodem przymierał, a jeszcze jest rodzina na utrzymaniu... tym bardziej, że zakaz pracy w innym miejscu niż sąd/prokuratura nadal pewnie pozostanie//??? Kpina...

    Odpowiedz
  • popieram(2016-02-01 14:09) Zgłoś naruszenie 1624

    Już tam pan nadprokurator krajowy pan Ziobro wie co robi. Dotychczasowe zarobki hhhoooorrrreeeennndddaaalllnnneee. Niewspólmiernie rażące to zarobków pozostałej części społeczeństwa. Czas z tym skonczyć i wprowadzić sprawiedliwy podział dochodu narodowego.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2016-02-01 12:18) Zgłoś naruszenie 122

    przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w nowej formie aplikanci dostaną wynagrodzenie, w starej dostają stypendia. Różnica jest taka, że od niższego wg projektu rozporządzenia wynagrodzenia odprowadzony będzie jeszcze ZUS, który w tym momencie od stypendium nie jest odprowadzany. Dlatego dzisiaj aplikant aplikacji ogólnej ma na rękę ok. 2800 zł, a po nowelizacji aplikant pierwszego roku sędziowskiej będzie miał 1900 (odliczmy do tego koszt akademika, nawet raz na trzy miesiące to będzie 100 zł/miesięcznie) i dojazdy. Ale poczekajmy, bo podobno nowa pani Dyrektor KSSiP szykuje interwencję w tej sprawie i zapowiada walkę o szkołę i utrzymanie, a nawet zwiększenie obecnych stypendiów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • drwal(2016-02-01 08:20) Zgłoś naruszenie 1220

    Myślę że mimo to P0 nie zamiecie pod dywan swoich afer...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • vbn(2016-02-01 19:09) Zgłoś naruszenie 117

    Lawyer - Bo zachętą nie są pieniądze, ale przywileje. Stan spoczynku choćby, immunitet....

    Odpowiedz
  • widzący z bliska(2016-02-01 10:35) Zgłoś naruszenie 95

    Zacznijmy od tego, że to nie jest żadne wynagrodzenie. Wg interpretacji organów podatkowych nie jest to dochód w rozumieniu pdof, bowiem przyznanie stypendium uzależnione jest od złożenia przez aplikanta wniosku. Dlatego też nie można sobie wrzucić w koszty uzyskania przychodu np. zakwaterowania, a te są niemałe i systematycznie rosną (obecnie to 300 zł za zjazd). Jest to poza tym kwota brutto - 3800 minus podatek, składka zdrowotna i koszt akademika daje na czysto jakieś 2500 zł. Do tego doliczamy dojazdy do Krakowa i koszt wyżywienia. Słowem, po obniżeniu wysokości stypendium interes robi się nieopłacalny, biorąc pod uwagę to jakie wymagania są stawiane aplikantom, jak ciężki czeka ich egzamin, i ile muszą pracować w trakcie aplikacji. Najlepsi pójdą do korporacji, a na aplikację dostaną się miernoty, ew. mieszkający w Krakowie. Powodzenia!

    Odpowiedz
  • KUWERTY(2016-02-02 09:16) Zgłoś naruszenie 915

    DOBRY RUCH NASTĘPNY TO WPROWADZIĆ SKŁADKĘ ZUS DLA PROKURATORÓW I SĘDZIÓW ORAZ WSZYSTKICH MUNDUROWYCH BO IM SIĘ W GŁOWACH POPRZEWRACAŁO. W SKARBÓWCE TAKŻE CIĘŻKA PRACA A ZAROBKI JAK TO NAJNIŻSZE STYPENDIUM I ZAKAZ PODEJMOWANIA INNEJ PRACY. OD OŚMIU LAT BEZ PODWYŻKI TO JEST KPINA Z LUDZI PO TO NIE RZĄD TO BANDA CIEKAWE CZY PIS COŚ W TEJ SPRAWIE ZROBI NA RAZIE CISZA ......................................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gostek(2016-02-02 19:15) Zgłoś naruszenie 82

    No i zaczna brac w łape , to nieuniknione, bedą lepsze czasy , bedziemy mieć skorumpowanych prokuratorów , sędziow . Oby tak dalej.Ziobro powinien też jako prokurator generalny zrzec sie wynagrodzenia poselskiego a otrzymywac jakies 4500 zł.Jestem za. jak wszyscy to wszyscy , bez wyjątku. A ta menda bedzie brała kase jako poseł i prokurator. potrafia się ludzie w zyciu ustawić oj potrafia. Ciemny naród sie nie zorientuje

    Odpowiedz
  • widzący z bliska(2016-02-01 10:38) Zgłoś naruszenie 54

    To nie jest żadne wynagrodzenie. Wg interpretacji fiskusa nie jest to dochód w rozumieniu pdof, bowiem przyznanie stypendium uzależnione jest od złożenia przez aplikanta wniosku (ha, ha, ha). Dlatego też nie można sobie wrzucić w koszty uzyskania przychodu np. zakwaterowania (obecnie 300 zł/zjazd). Poza tym to kwota brutto: 3800 minus podatek, składka zdrowotna i koszt akademika daje na czysto jakieś 2500 zł. Do tego doliczamy dojazdy do Krakowa i koszt wyżywienia. Słowem, po obniżeniu wysokości stypendium "interes" robi się nieopłacalny, biorąc pod uwagę to jakie wymagania są stawiane aplikantom, jak ciężki czeka ich egzamin, i ile muszą pracować w trakcie aplikacji. Najlepsi pójdą do korporacji, a na aplikację dostaną się miernoty, ew. mieszkający w Krakowie. Powodzenia!

    Odpowiedz
  • Mariysz(2016-02-01 11:21) Zgłoś naruszenie 52

    Na nowej aplikacji - tej z wynagrodzeniem - zjazdy do Krakowa będą rzadsze tj. Zamiast 1 w miesiącu, jeden na kwartał. Stąd też i koszty alokacji niższe. Nie można jednak zapominać że nowy aplikant będzie otrzymywał wynagrodzenie że wszystkim potrąceniami pracowniczych. A obecny aplikant ma odciagane ubezpieczenie

    Odpowiedz
  • Patrycja(2016-05-19 07:53) Zgłoś naruszenie 31

    kończę prawo i chce podejść do prokuratorskiej- teraz się zastanowię.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2016-02-01 12:19) Zgłoś naruszenie 33

    Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w nowej formie aplikanci dostaną wynagrodzenie, w starej dostają stypendia. Różnica jest taka, że od niższego wg projektu rozporządzenia wynagrodzenia odprowadzony będzie jeszcze ZUS, który w tym momencie od stypendium nie jest odprowadzany. Dlatego dzisiaj aplikant aplikacji ogólnej ma na rękę ok. 2800 zł, a po nowelizacji aplikant pierwszego roku sędziowskiej będzie miał 1900 (odliczmy do tego koszt akademika, nawet raz na trzy miesiące to będzie 100 zł/miesięcznie) i dojazdy. Ale poczekajmy, bo podobno nowa pani Dyrektor KSSiP szykuje interwencję w tej sprawie i zapowiada walkę o szkołę i utrzymanie, a nawet zwiększenie obecnych stypendiów.

    Odpowiedz