Aplikacja ogólna zniknie w 2015 roku

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.04.2014, 06:48; Aktualizacja: 11.04.2014, 07:41
Projekt reformuje sposób kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów.

Projekt reformuje sposób kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów.źródło: ShutterStock

Przyszli sędziowie będą się szkolić krócej, za to będą mieli szansę na zdobycie doświadczenia. Zostaną bowiem zatrudnieni w sądach okręgowych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • kra(2014-08-03 22:43) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiście, że logiczniej jest najpierw do sądu rejonowego

  Odpowiedz
 • pppp(2014-08-03 22:42) Zgłoś naruszenie 00

  W końcu jakieś racjonalne rozwiązanie! Oby jak najszybciej zostało zastosowane!

  Odpowiedz
 • men in black(2014-07-28 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  do: 15: taaaaaa
  Nie wiem jakie ty strony przeglądałaś, ale ja widziałem te grupy aplikantów i jest dokładnie odwrotnie

  Odpowiedz
 • nie_całkiem_z_boku(2014-07-28 10:01) Zgłoś naruszenie 00

  – Im większy kontakt będą mieli aplikanci z praktyką, tym lepiej. Nic bowiem nie zastąpi doświadczenia, jakie można zdobyć w pracy w sądzie. Poza tym obecna centralizacja szkolenia rzeczywiście mogła prowadzić do negatywnej selekcji kandydatów – mówi Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa.

  Dużo tej praktyki nabierze, jeśli (tak jak w latach minionych) taki aplikant będzie zajmował się głównie pakowaniem akt do archiwum i roznoszeniem pism po sądzie, bo akurat woźny jest na "chorobowym".. Tak się skończy zatrudnienie przez Prezesa a raczej Dyrektora Administracyjnego Sądu :-) Nie mają oni żadnej potrzeby zapewnienia aplikantowi warunków do szkolenia, natomiast zapychać swoje dziury etatowe muszą.

  Pisze tu też studentka prawa, że specjalnie dla niej powinno się otworzyć filię szkoły w jej Pipidówce. Niewątpliwie ta Polska to bogaty kraj i dla pojedynczego aplikanta, w jego rodzimej wsi powinien być zatrudniony cały zestaw wykładowców, bo od tych wyjazdów na wykłady to się mu rodzina rozpadnie. Może kochana powiedz to ludziom, którzy wyjechali "na zmywak" do Anglii, albo tym którzy codziennie dojeżdżają do pracy 50 km..

  "Stary" system może nie był zły - ale w starych czasach. Wtedy w każdym okręgu szkolono po 100-200 aplikantów sądowych rocznie. Etatów w sądach było więcej a rynek mniej nasycony prawnikami, więc pozostali łatwo znajdowali pracę w urzędach albo dorabiali sobie egzamin uzupełniający radcowski. Teraz nie ma nawet miejsc w sądzie dla tych 100 aplikantów rocznie, w skali całego kraju. Czekają tłumy z poprzednich roczników: asystenci, referendarze no i grupa adwokatów przed emeryturą lub nieudaczników, którzy nie są w stanie utrzymać kancelarii. To i tak przy każdym konkursie - kilkadziesiąt osób chętnych na jedno miejsce.

  Nie ma się też co "czarować" - dobrze prosperujący adwokat nie przyjdzie na stanowisko sędziowskie. Z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba - pensja sędziowska to olbrzymie pieniądze, zwłaszcza gdy wydaje się mu jeszcze, że nie ma nic do roboty i że sędziemu wszystko wolno. Szkoda dyskutować na ten temat z pyskującymi tutaj "myślicielami" o wiedzy i kompetencjach poniżej sprzątaczki. Ale ci którzy mają kwalifikacje do zawodu, doskonale wiedzą, że prawdziwych pieniędzy tam się nie szuka. Sędziów nie lubi ani władza ani urabiane przez media społeczeństwo - więc znaczących podwyżek zarobków nie będzie. Może za kilka lat, gdy rynek adwokacki całkowicie się zapełni - do konkursów zaczną liczniej stawać, także ci lepiej funkcjonujący na rynku adwokaci, doświadczeni, chociaż pozbawieni umiejętności "technicznych" bycia sędzią. To jednak tylko gorzej wróży aplikantom i wskazuje na brak potrzeby kształcenia ich w takiej ilości..

  Odpowiedz
 • co22(2014-07-07 15:13) Zgłoś naruszenie 00

  Fundacja nie czytała jak widać projektu ustawy "Aplikant aplikacji sędziowskiej zostaje zatrudniony na podstawie
  mianowania w sądzie okręgowym. Prezes sądu okręgowego na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły mianuje aplikanta sądowego w okręgu danego sądu okręgowego i jednocześnie przydziela
  aplikanta do określonego sądu rejonowego." podobnie "Aplikant aplikacji prokuratorskiej zostaje zatrudniony na podstawie mianowania w prokuraturze okręgowej. Prokurator okręgowy na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły mianuje aplikanta prokuratorskiego w okręgu powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury
  okręgowej i jednocześnie przydziela aplikanta do określonej prokuratury rejonowej." Praktyki będą dalej w rejonie!!!

  Odpowiedz
 • Jerzy(2014-07-07 13:23) Zgłoś naruszenie 00

  Jak funkcjonowały dobrze aplikacje odbywane w sądach okręgowych, zakończone egzaminem, a później 2-3 letnią asesurą i dopiero zostawało się sędzią, to komuś przeszkadzało.Szkoły prawnicze okazały się dostępne dla bogatych i samotnych, bo kto mógł sobie pozwolić na wyjazd np. z Suwałk na 4 lata do Krakowa ? Po co ciągłe majstrowanie przy czymś, co się sprawdzało ? Ponadto, czy bez praktyki, jaką była asesura, można zostać od razu sędzią ? Sądy grodzkie funkcjonowały 7 lat. Komu przeszkadzały, skoro były dobrym rozwiązaniem ? Czy my jesteśmy tak bogatym krajem, żeby ciągle coś zmieniać? Bogate kraje jak np. Wlk. Brytania, Francja nie pozwalają sobie na to, żeby co parę lat zmieniać ustalony porządek prawny i istniejące instytucje. U nas każdy minister sprawiedliwości musi się "wykazać", chociaż często nie ma zielonego pojęcia o materii. Kto za to płaci ?

  Odpowiedz
 • pol(2014-06-16 14:55) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego w GP ani słowa o uchwalonych przez Sejm zmianach w ustawie o KSSiP?

  Odpowiedz
 • Ru.(2014-04-30 18:00) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wyobrażam sobie, aby jakiś adwokat po 10 czy 15 latach pracy chciał zostać sędzią w SR. Jeśli przetrwał na rynku te 10 czy 15 lat, to na pewno zarabia tyle, że nie pójdzie rozbic do SR za 6000 zl netto. No chyba, że ma 60 lat i marzy o stanie spoczynku (i tak go nie przyjmą).

  Odpowiedz
 • taaaaaa(2014-04-14 10:41) Zgłoś naruszenie 00

  do studentka prawa- wystarczy popatrzec na strony internetowe Krajowej Szkoly Sądownictwa i Prokuratury by sie zorientowac,ze cale roczniki aplikantow sadowych i prokuratorskich to w 90% mężczyzni.Reszte wnioskow wyciagnij sobie sama.Choc dla mnie samej taka struktura plciowa nie bylaby niekorzystna!

  Odpowiedz
 • taka prawda(2014-04-14 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Uzyskanie UPRAWNIEŃ do orzekania,oskarżania,obrony czy do czynności notarialnych nie jest rownowazne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu.W Polsce niestety tego jeszcze nie rozdzielono dlatego calosc ksztalcenia jest bezcelowa i zbyt dluga.

  Na terenie UE prawnik moze zdobywac rownolegle uprawnienia sędziowskie,prokuratorskie,adwokackie,a dopiero pozniej zadecydowac ktory zawod bedzie wykonywal.Przy czym zdobycie uprawnien nie moze mu zajac wiecej niz 2500 godzin roboczych>> czyli dluzej niz calosc studiow.Daje to mniej wiecej rok.Zdobycie nominacji czy prawa wykonywania zwawodu moze mu zajac kilka lat (czyli prawa do prowadzenia prywatnej dzialalnosci gospodarczej jako adwokat/radca etc) czy nominacji sedziowskiej/prokuratorskiej.Daje to mu mozliwosc powrotu w kazdym momencie zycia do zawodu jaki sobie wymysli.

  To oznaczy na egzamin adwokacki mozna isc w UE (poza Polska) po studiach,uzyskac tytuł adwokata,ale by prowadzic wlasna kancekarie trzeba odbyc praktyke pod nadzorem izb adwokackich i uzyskac po jej odbyciu prawo wykonywania zawodu adwokata.Czesto uzyskuje sie tytul,a nie uzyskuje sie tego drugiego.W Polsce powinno byc podobnie.Obecny system jest anachroniczny.

  Odpowiedz
 • studentka prawa(2014-04-13 23:05) Zgłoś naruszenie 00

  Moim zdaniem w ogóle powinno się zlikwidować aplikację ogólną i specjalistyczną w obecnym kształcie, jeżeli chcemy - tak jak to twierdzą moim przedmówcy - aby do zawodu sędziego trafiali ludzie z doświadczeniem życiowym i odpowiednim zasobem wiedzy. W chwili obecnej na aplikację w Krakowie decydują się przeważnie młodzi ludzie po studiach, których nic nie trzyma w miejscu zamieszkania, a co z tymi którzy mają rodziny? Taki tygodniowy -comiesięczny- wyjazd do Krakowa to prawie jak rewolucja - co z dziećmi tych ludzi, którzy również chcą zdobyć zawód sędziego, czy w ogóle ten który projektował tą ustawę wziąl to pod uwagę? Moim zdaniem nie, jednak nie bierze się pod uwagę głosów studentów prawa, którzy już od jakiegoś czasu postulują by stworzyć dodatkowe ośrodki szkolenia przyszłej kadry sędziowskiej również w innych miastach w Polsce, co ułatwiłoby im dostęp do tejże aplikacji.

  Odpowiedz
 • taaaaaaa(2014-04-13 16:32) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo ciekawe jest rozwiazanie włoskie,gdzie kazdy kto skonczyl studia moze zdawac od razu egzamin adwokacki lub PODCZAS aplikacji rocznej lub 2 letniej w zaleznosci od ilosci godzin pracy i uczeszczania na szkolenia.Na żądanie w kazdym momencie gdy chce.Nie stosuje sie zadnych przymusow jak w Polsce co do momentu podejscie do egzaminow końcowych.Ale staz kazdy ma odbyc tym samym wymiarze by miec praktyke.

  W Polsce moze zdawac tylko PO... tym jak zestarzeje sie od 3-8 lat,,,(albo i wiecej przy rocznikach urodzonych przed rokiem 80).

  Odpowiedz
 • ,,,(2014-04-13 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  To samo powinno zrobic jak najszybciej z aplikacja adwokacka i radcowska.

  Dla osob ,ktore beda startowac na te aplikacje po osiagnieciu cenzusu wieku-29 lat powinno sie pozwolic ze wzgledow spolecznych i nie tylko na zdawanie nod razu egzaminow adwokackich/radcowskich bez adnych stazow,a dalsza praktyke czyli aplikacje odbywac po zdaniu egzaminow zawodowych.Błędem jest zniesienie testow na egz.adwokackich/radcowskich i notarialnych.

  Aplikacje w obecnej formie sa dla ludzie do max,29 roku zycia,reszta powinna odbywac aplikacje w trybie "odwroconym".Inaczej wychodzi na to,ze jest z lekka uposledzona umyslowo.

  Odpowiedz
 • aplicant(2014-04-13 13:14) Zgłoś naruszenie 00

  Spokojnie krytycy. Najpierw idzie się do rejonu gdzie- nie przesadzajmy- nie potrzeba doświadczenia życiowego seniora. Natomiast dziwi pomysł zatrudniania w okręgówkach. Potem przyjdzie taki do rejonu i ani be ani me.

  Odpowiedz
 • LexSpecialis(2014-04-13 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ja proponuję zreformować sądownictwo systemowo i oprzeć je o zasadę "każdy sędzią we własnej sprawie" - jakaż to będzie oszczędność, a jaka skuteczność. Zaoszczędzone miliony. Nie trzeba aplikacji, nie trzeba sędziów, nie trzeba pracowników sądów, nie trzeba niczego. 100% oszczędności, którymi można zasilić walący się system emerytalny ;)

  Odpowiedz
 • gk(2014-04-13 00:50) Zgłoś naruszenie 00

  student prawa powinien jeszcze trochę postudiować, może nabrać doświadczenia życiowego, a potem dopiero wypowiadać się o rzeczach, o których jak widać pojęcia zielonego nie ma...

  Odpowiedz
 • gk(2014-04-13 00:47) Zgłoś naruszenie 00

  taa już widzę adwokata z 15-letnim stażem, który podąża do rejonu, gdzie na dzień dobry dostanie 200 spraw do referatu i 5500 zł na rękę (no chyba że po stan spoczynku)

  Odpowiedz
 • @ Student prawa(2014-04-12 19:21) Zgłoś naruszenie 00

  Dziecko, jeszcze kilka lat takich reform a sędzią będzie można zostać od razu po licencjacie. Spoko.

  A poważniej - sędzią powinno się zostawać dopiero po 10-15 latach praktyki jako adwokat albo jako prokurator, po nabraniu najzwyczajniejszego doświadczenia życiowego. Tak jest w cywilizowanych krajach, u nas o ludzkich losach, często na całe życie, decyduje smarkateria, które po rozprawie wiezie togę mamie do prania.

  Jeśli takie małolactwo w uzasadnieniu wyroku pisze "jak mówi doświadczenie życiowe" to to są jaja bo gdzież ono nabrało tego doświadczenia ? W internecie ?

  Odpowiedz
 • Student prawa(2014-04-12 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  Oby jak najszybciej uchwalili te zmiany.

  Odpowiedz
 • Pikus(2014-04-12 01:25) Zgłoś naruszenie 00

  Jaki jest poziom sadownictwa w Polsze kazdy widzi...
  Po zmianach bedzie "jeszcze lepiej"!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane