Jak udało się nam ustalić, termin egzaminu notarialnego został już wyznaczony na 5 i 6 listopada.
Reklama
Podpisanie przez prezydenta RP ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów stawia polski notariat w obliczu zupełnie nowej i trudnej sytuacji – ocenia Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.
Notariusze znaleźli się wśród 51 zderegulowanych zawodów. Ich zdaniem ustawa przez głęboką ingerencję w program aplikacji odbiera samorządowi notarialnemu możliwość sprawowania nadzoru nad procesem przygotowania rejentów do zawodu.
– Liczymy się z możliwością pojawienia się częstszych przypadków kwestionowania poprawności czynności notarialnych. Zarówno likwidacja asesury, jak i niczym nieuzasadnione skrócenie praktyki zawodowej dla osób, które nie odbędą aplikacji prawniczych, a będą mogły przystąpić do egzaminu notarialnego, mogą zrodzić w perspektywie czasu wiele negatywnych konsekwencji – uczula notariat.
Wejście ustawy w życie według niektórych miało być uzasadnieniem dla przewlekania prac nad tegorocznym egzaminem notarialnym. Tymczasem, jak udało nam się ustalić, termin egzaminu został już wyznaczony na 5 i 6 listopada.

EI