Korporacje adwokacka i radcowska mogą, w świetle obowiązujących przepisów, w trybie uznaniowej decyzji usunąć z aplikacji osobę nieprzydatną do zawodu. To uprawnienie budzi zastrzeżenia konstytucjonalistów
Przeprowadzony pod koniec marca końcowy egzamin radcowski i adwokacki był rekordowy pod względem liczby zdających – przystąpiło do niego osiem tysięcy aplikantów, najwięcej w historii. Lista tych, którzy zdali, zostanie ogłoszona dopiero za ok. miesiąc, ale już dziś środowisko prawnicze dyskutuje o spodziewanym problemie z zagospodarowaniem tak wielu nowych radców i adwokatów. Rynek pracy dla prawników nie rośnie bowiem równie szybko jak grupa osób z uprawnieniami zawodowymi.
W tym kontekście pojawia się obawa, że korporacje zaczną chętniej korzystać z narzędzia, jakim jest możliwość usuwania z aplikacji kandydatów na radców i adwokatów, którzy są „nieprzydatni do wykonywania zawodu”.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.
- Czy regulacja ustawowa ma chronić interes publiczny?
- Czy mamy zbyt mały odsiew przy przyjmowaniu na aplikację?
- Czy stopień przygotowania aplikantów uległ drastycznemu obniżeniu?
- Ile razy trzeba nie zdać egzaminu zawodowego, by udowodnić światu, że dany aplikant nie nadaje się do zawodu?
- Czy mamy zbyt mały odsiew przy przyjmowaniu na aplikację?
- Czy stopień przygotowania aplikantów uległ drastycznemu obniżeniu?
- Ile razy trzeba nie zdać egzaminu zawodowego, by udowodnić światu, że dany aplikant nie nadaje się do zawodu?
Komentarze(13)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeOby nie był to początek wykluczania z zawodu osób "niewygodnych", przy użyciu instrumentów bazujących na nieostrych pojęciach.
Nie zdarzylo sie w historii korporacje prawniczych skreslenie z listy z powodow uznaniowych,np.z powodu takiego,ze ktos nam zagraza bo jest od nas lepszy badz nas nie uznaje,albo np.jest chory.
Mysle,ze tym tropem korporacje pojda dalej.juz od lat mowi sie o refornmie ustaw korporacyjnych w kierunku wykluczenia wpisu na liste tzw.naukowcow ,ktorym brak weryfikacji do wykonywania zawodu prawniczego.
Dla reszty korporacje sa bardzo dobra opcja zawodowa.
wszystkich notariuszy w/g testów na egzamin zawodowy dla aplikantów
w 2012r. za pobraniem opłaty jak za aplikację tj.14.200zł. można podwyższyć o całkowite koszty aplikacji tj. minimum 40tyś.zł. Zysk dla budżetu ok.96mil.zł. Taką decyzję wspiera fakt że dominująca większość notariuszy odbyła aplikację w poprzednim systemie prawnym a znaczna część to osoby które nie sprawdziły się w innych zawodach i nie posiadają wymaganej wiedzy. Dosyć kompromitacji i żerowania na wiedzy aplikantów.Wielce Szanowny Ministrze Finansów oczekuję nagrody za efektywne doradztwo.
Przecież 80% aplikantów już wykonują zawód, co najmniej od dwóch lat... Nie demonizujmy...
Mogą pójść na swoje.
Tylko skąd wezmą klientów na tym swoim?
Powodzenia na wolnym rynku :)