Egzaminy zawodowe: Zadanie z prawa cywilnego znów najtrudniejsze

autor: Szymon Cydzik01.04.2019, 08:19; Aktualizacja: 01.04.2019, 10:06
Na egzaminie z prawa karnego zadaniem była apelacja obrońcy od wyroku skazującego, a z etyki – opinia o naruszeniu zasad etycznych w relacji z klientem i innym adwokatem.

Na egzaminie z prawa karnego zadaniem była apelacja obrońcy od wyroku skazującego, a z etyki – opinia o naruszeniu zasad etycznych w relacji z klientem i innym adwokatem.źródło: ShutterStock

Kandydaci na adwokatów i radców prawnych zakończyli trwającą od wtorku do piątku serię egzaminów zawodowych. Zdający zmierzyli się w kolejnych dniach z zadaniami z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego, a ostatniego dnia – z prawem administracyjnym i zasadami etyki zawodowej.

– Jeśli coś mnie zaskoczyło, to łatwość zadań egzaminacyjnych – mówi dr Karol Pachnik. – Najtrudniejsze chyba jak zwykle okazało się prawo cywilne, w którym kazus dotyczył apelacji w sprawie odszkodowawczej. Z kolei zadanie z prawa gospodarczego odnosiło się do umowy komisu, a z prawa administracyjnego – do cofnięcia wniosku o pozwolenie na budowę po sprzedaży gruntu – relacjonuje adwokat.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • JakoTako(2019-04-02 07:19) Zgłoś naruszenie 132

  Ciekaw jestem czy Pan doktor Pchnik zdałby egzamin skoro twierdzi, że taki był łatwy? Po co Pan bawił się w doktorat, skoro można było iść "łatwiejszą" drogą? Zresztą tak się zastanawiam, czy w ogóle ktoś taki jak Pan powinien się wypowiadać na temat trudności egzaminów prawniczych. Pana specjalizacja naukowa a zawodowa to dwa światy odległe od siebie. Rozumiem Panie doktorze, że specjalizuje się Pan w prawie karny - to zrozumiałe, w odszkodowawczym, też mogę to zrozumieć, ale w administracyjnym?!

  Odpowiedz
 • Wiola(2019-04-01 15:23) Zgłoś naruszenie 1223

  Życzę wszystkim zdania egzaminów.. W Polsce adwokatów, jak psów, ale dobrych adwokatów, jest bardzo mało. Pytałam się ostatnio adwokata, dlaczego prezydent CZaskowski w deklaracji LGBT pominął Onanistów i nie umiał odpowiedzieć....!

  Odpowiedz
 • Brawo min. Ziobro(2019-04-01 21:22) Zgłoś naruszenie 129

  Łatwy egzamin?? To może warto dać szanse tym młodym żeby zostali w kraju pracowali w tych kancelariach czy firmach i tutaj płacili podatki i mieli dzieci niż po tym prawie wyjechali na zachód... lepiej niech marnie zarabiają tu jako ci radcy niż robią na zachód i tam mają dzieci. Wiem że korporacje to skutecznie utrudniają a najbardziej notariusze...

  Odpowiedz
 • r(2019-04-02 07:37) Zgłoś naruszenie 89

  Po co po studiach egzamin ogólny? Czemu jeszcze nie zamieniono tych aplikacji w specjalizacje?

  Odpowiedz
 • zdający(2019-04-02 18:14) Zgłoś naruszenie 60

  Pan doktor Pachnik chyba jednak nie czytał zadania z prawa administracyjnego, bo wprawdzie dotyczyło cofnięcia ale nie wniosku tylko odwołania i nie o pozwolenie na budowę, tylko wejścia na sąsiedni teren celem wykonania robót budowlanych ;)

  Odpowiedz
 • mee(2019-04-01 14:51) Zgłoś naruszenie 414

  I tak będzie coraz więcej prawników, których z łatwością zatrudnią ludzie kościelni. Kapłani nie płacą podatków, ZUS i na NFOZ, mają darmowe mieszkania i zatrudniają za jedzenie bezrobotnych w swoich latyfundiach i instytucjach dobroczynnych. Rośnie kasta prawników ordo iuris, pewnie pracują za bóg zapłać a tylko szefowie nie wiedzą już na co kasę wydawać. Aplikant z ordo iuris wierzy w opiekę boską a nie ludzką. NRA wie o tym?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane