Zdali egzamin, a nie mają uprawień. KRRP nadal blokuje radców

autor: Maciej Suchorabski18.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 18.09.2018, 09:48
Kolejne osoby, pomimo zdanego państwowego egzaminu zawodowego, nie mogą wykonywać zawodu radcy prawnego.

Kolejne osoby, pomimo zdanego państwowego egzaminu zawodowego, nie mogą wykonywać zawodu radcy prawnego.źródło: ShutterStock

WSA w Warszawie przyznaje rację kolejnym osobom, którym samorząd odmówił wpisu na listę radców prawnych. Ten nadal jednak blokuje prawnikom możliwość wykonywania zawodu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • Alek(2018-09-18 10:23) Zgłoś naruszenie 2121

    Trzeba bylo zrobic aplikacje to zadnego problemu by nie bylo!!! Tylko trudno zdac egzamin wstepny, chodzic na zajecia, zaliczac przedmioty i placic za aplikacje i skladki...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obiektywizm(2018-09-18 10:29) Zgłoś naruszenie 124

    To zadziwiające,że to dziadostwo legislacyjne i edukacyjne jakim jest wymóg stażu pracy przed przystąpieniem do egzaminów zawodowych w ogóle istnieje jeszcze.Bo nie istnieje nigdzie poza tym krajem.Owszem, samo wymaganie doświadczenia zawodowego jest warunkiem ,ale.....wpisu na listę zawodową,a nie samego przystąpienia do egzaminu zawodowego,który nie uprawnia do wpisu na listę samorządu.Samo postępowanie tutaj jest nielogiczne.........bo powstaje pytanie : jakim cudem osoby te przystąpiły do egzaminow radcowskich/adwokackich skoro nie spelnialy juz na tym etapie selekcji ustawowych warunkow mozliwosci zlozenia takiego egzaminu????!!! Wymog ten nalezy bezwglednie zniesc.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mecenas(2018-09-18 10:45) Zgłoś naruszenie 4322

    Radcowie są po prostu przerażeni, bo okazuje się, ze osoby które odbywają aplikację radcowską - oblewają egzamin radcowski, a Ci co przystępują do egzaminu radcowskiego po 4 - letniej praktyce zawodowej - zdają egzamin radcowski....:))))

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • obiektywizm(2018-09-18 10:58) Zgłoś naruszenie 118

    Jesli dodamy do tego taki fakt,ze wpis na liste okreslonej izby zawodowej zalezy nie od miejsca wykonywania zawodu tylko od tego czy ktos ma kilkaset tysiecy na mieszkanie lub zameldowanie , nie wspomne ze nie moze sie bez tego wymogu wybrac na egzamin np.w osrodku akademickim w ktorym sie ksztalcil tylko w zupelnie mu obcym,to wylania sie obraz skrajnej niekonstytucyjnosci i blokowania prawnikow. ustawy sa sprzeczne z konstytucja i wymagaja zmian.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewr @aplikantka(2018-09-18 12:36) Zgłoś naruszenie 2315

    Proszę Pani dlaczego domykać zawód? Ano dlatego, że jest już spora nadprodukcja, o której Pani napewno wie - także Ci obecni aplikanci są już teraz bardzo nieszczęśliwi, potem są chude lata rozkręcania własnego interesu a klienci nie korzystają też na tej nadprodukcji - radca też musi się wyżywić, opłacić czynsz, ZUS i inne koszty, o których nawet jeszcze dziecko nie wiesz... jak jest mało spraw to i tak są stałe koszty więc coraz taniej dla klienta nie będzie, ba są nawet badania, że cena usług profesjonalnych pełnomocników wzrosła o 40% w ciągu ostatnich kliku lat... Ilość nie przechodzi w jakość jak chciał Marks.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Karkses(2018-09-18 14:45) Zgłoś naruszenie 125

    KRRP przyjmuje ciekawą wykładnie pojęcia zatrudnienie sprzeczną z wykładnią znaną w prawie pracy. Otóż jeżeli umowy cywilno-prawne spełniały wymogi jakie są w definicji z Kodeksu Pracy a stawiam diamenty przeciwko kasztanom że spełniały to mamy do czynienia z zatrudnieniem i już, KRRP gra na czas bo zapewne doskonale zdaje sobie sprawę że nie ma racji w tym sporze. Żałosne trochę ale samorządy prawnicze już niej edenokrotnie udowodniły że mają niskie standardy/

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Informatyk(2018-09-18 15:22) Zgłoś naruszenie 267

    Uwaga, Pseudonim ewr oraz Alek pochodzą z tego samego adresu z oirp w Warszawie. Gratulujemy trollowania

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • aplikantka(2018-09-18 17:27) Zgłoś naruszenie 4612

    Zastanawiam się, dlaczego Gazeta Prawna usunęła mój poprzedni wpis...??? Może dlatego, ze wspomniałam o tym, ze w oirp w Warszawie nie przygotowuje się aplikantów w ogóle do zawodu ani do egzaminu, większość z nas i tak zapisywała się przed egzaminem na prywatne kursy przedegzaminacyjne. Aplikant jest raczej postrzegany jako „dojna krowa” Być może powodem jest tez moje wyliczenie, ze oirp w Warszawie jest największa radą radców w Polsce co wynika z liczby aplikantów, którzy płaca co roku pare tysięcy za te kiepskie kurs pomnożone przez setki aplikantów na tylko pierwszym roku, co w przełożeniu to daje kilka milionów złotych do podziału na wyjazdy dla rady oirp warszawa na wysokie pensje itp Nie mogę tez wykluczyć, ze poprzedni post został skasowany w związku z tym, ze przytoczyłam tutaj „oferty sexualne” składane przez przewodniczącego rady oirp w Warszawie a to już totalny blamaż wiec redakcja postanowiła usunąć ...

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • do ewr(2018-09-18 18:00) Zgłoś naruszenie 413

    a dlaczego bzdury/ bo w warszawie jest duzo aplikantow? ale i wiecej ludzi mieszka w tym miescie..........stronnicza tutaj osoba sie wypowiada

    Odpowiedz
  • drr(2018-09-18 20:16) Zgłoś naruszenie 118

    Jak się utrzymuje korporacje - to takie są efekty. Dawno powinno się uwolnić rynek prawny i zakończyć ten cyrk.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • żenada made in poland(2018-10-03 16:57) Zgłoś naruszenie 13

    Przeciez te egzaminy sa jakims nieporozumieniem panstwowym.czy sa jakies kryteria ustawowe wystawianie oceny 3,4.5 z egzaminow,adwokackich,radcowskich?? nie moge sie dopatrzec w ustawach.To znaczy,ze co?? Wynik egzaminu zalezy od hulaj dusza egzaminatora??? jaki jest prog wymaganych pkt z jednej czesci egzaminu na 3??? I to ma byc egzamin panstwowy?? ktos sobie zartuje??

    Odpowiedz
  • Kujon(2018-10-17 10:58) Zgłoś naruszenie 20

    Ktoś wcześniej tu napisał, że nadprodukcja radców, że mało spraw, a są koszty itd. ale chodzi o to żeby każdy miał szansę przekonać się o tym sam już jako radca, nawet gdyby później miał zrezygnować. Wolność zawodu to wolność zawodu.

    Odpowiedz
  • Kujon(2018-10-17 11:12) Zgłoś naruszenie 11

    Odpowiedź na wpis Żenady made inne Poland. To prawda. Zdecydowanie powinny być wyraźne kryteria oceny prac na egzaminach. Wyraźne rozróżnienie rodzajów błędów i wskazanie o ile może zostać obniżona ocena za taki rodzaj błędu. Przecież inne jest znaczenie błędu pisarskiego lub rachunkowego wynikającego z pośpiechu i stresu a inne jest znaczenie istotnego błędu merytorycznego. Przecież profesjonalny pełnomocnik nie pisze pism lub opinii prawnych na czas np. w sądzie czekając na rozprawę.

    Odpowiedz