Polsce grozi epidemia depresji. Tracą na tym firmy i gospodarka

autor: Klara Klinger23.07.2014, 07:20; Aktualizacja: 23.07.2014, 08:43
Leczenie zaburzeń depresyjnych

Leczenie zaburzeń depresyjnychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

760 mln zł traci rocznie polska gospodarka z powodu depresji. Na jej leczenie NFZ przeznacza tylko ok. 160 mln zł. Koszty będą rosły, bo choroba zaczyna mieć znamiona epidemii.. Za granicą działają wyspecjalizowane firmy diagnozujące tę przypadłość

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Gienia z biedronki sklepowa(2014-07-23 23:41) Zgłoś naruszenie 10

    Ludzie bierzta przykład z rodziny Tósk-chodzom se spokojnie i wesoło -nijaka depresja się ich nie ima...

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2014-07-23 08:56) Zgłoś naruszenie 10

    Depresja/lęki i stany depresyjne mają swoją praprzyczynę w jakości i życia!
    A jakość życia to stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa - społecznego, rodzinnego i finansowego!
    Jest to proste i banalne, ale w codziennym życiu często nieosiągalne!

    Można wziąć jeden składnik - brak/utrata pracy, a reszta wali się jak klocki domina...

    Odpowiedz
  • normalny(2014-07-24 17:27) Zgłoś naruszenie 10

    Nie długo wykończą wszystkich Polaków,bo chory z depresją renty na pewno nie dostanie,do lekarza również,do pracy nikt go nie przyjmie,bo żaden lekarz/medycyny pracy/nie dopuści.Teraz wiemy skąd na orzeczeniach ZUS, oprawcy piszą pokrętnym językiem Nie jest pan/i niezdolny do pracy,bo każdy normalny Polak napisze,Jest Pan zdolny do pracy.Ale wtedy pseudo lekarz poświadczył by zdolność tego człowieka do pracy.A pisząc idiotyzmy słowne wykręca się od odpowiedzialności za los nieszczęśnika.Pisownia ZUS/ NIE JEST PAN NIEZDOLNY DO PRACY?Łajdactwo,ZUS tylko czeka kiedy tacy sięgną po sznur.

    Odpowiedz
  • bola(2014-07-23 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    A ja znam wielu takich dla których depresja jest sposobem na pieniadze od zusu ( zwolnienie lekarskie) i przedłuzenie sobie zatrudnienia. Niektorzy gotowi sa nawet na 3 tygodnie sanatorium.

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2014-07-23 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Depresja/lęki i stany depresyjne mają swoją praprzyczynę w jakości życia!
    A jakość życia to stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa - społecznego, rodzinnego i finansowego!
    Jest to proste i banalne, ale w codziennym życiu często nieosiągalne!

    Można wziąć jeden składnik - brak/utrata pracy, a reszta wali się jak klocki domina..., a konsekwencji kosztuje, bo opieka medyczna, społeczna - ale czy dzisiejsi ekonomiści i pracodawcy oraz "zarządzający" sejm i senat to rozumieją?!
    jest to system naczyń połączonych i nierozerwalnych, ale "nasi decydenci" zdziwieni.

    Odpowiedz
  • ann(2014-07-23 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi cierpi na depresję... Pracujemy (jeśli już mamy pracę) jak mrówki, a dostajemy marne grosze, za które praktycznie człowiek nie żyje, a jedynie egzystuje, zastanawiając się, czego jeszcze może sobie odmówić... Jak można w ten sposób traktować pracownika? Żeby praca nie równała się odpowiednieniu wynagrodzeniu?! I my, chcemy być w czołówce Europy?! Chyba w kategorii najbardziej nienormalnego państwa, które niedocenia pracownika, a go jedynie wykorzystuje... A my się dajemy... bo w perspektywie mamy albo niskie zarobki, albo brak pracy... albo w efekcie emigrację za godnym życiem na obczyźnie... Przygnębiająca perspektywa zarówno dla tych, wkraczających w życie zawodowe jak i dla tych, już pracujących... Nie wspominając już o emerytach. Szkoda słów...

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2014-07-23 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Z obserwacji przeprowadzonych osobiście wywnioskowałem, że: postawienie diagnozy, że depresja, to dla większości lekarzy poważny problem, a skutecznie definiujących chorobę badań- nie ma. Tabletki takie co nie zaszkodzą i do następnej wizyty. A co robią ci, których przebieg wywiadu lekarskiego odbiega od instrukcji? Ano, mamy statystyki, samobójców nie ubywa. Szalone podwyżki zarobków lekarzy prowadzą do tego, że lekarze chcą mieć z pacjentami spokój, najlepiej święty. Doczekać emerytury w zdrowiu swoim, a pacjent(?), a niech się sam stara o swoje zdrowie...! Zabrnęliśmy w "widzenie" społeczeństwa, gdzie wszyscy mają równy dostęp do lekarza, co jest kpiną z rzeczywistości. Moja rada: PRYWATYZACJA do spodu. I wtedy nawet ci, co mają sumienie, będą mogli je pokazać bez łamania prawa Kraju, który im chleb i studia zafundował... Zdrowia!!!

    Odpowiedz
  • Kola(2014-07-23 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce rocznie samobójstwa popełnia ok. 7500 osób to dwa razy więcej niż gine na drogach. Pijani kirowcy zabi w zwszłym roku ok250 osób.
    A rząd całą energię skupia na walce z kierowcami głównie pijanymi . Przy czym to trzeżwi kierowcy zabili na drogach aż 3250 osób. Ale to ze ścigania tych ludzi są dodatkowe środki w budżecie. A osoby z depresją kogo to obchodzi. Przecież nie można nałożyć mandatu karnego na osobę w depresji. Więc takie działania dla rządu się nie opłacają.
    Liczba osób chorujących na depresję w Polsce określa jakość życia Polaków ale kogo to obchodzi.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-07-23 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Zaledwie 35 milionów zgnojonych Polaków - i wielka mi tam epidemia depresji . W Chinach - to dopiero byłaby epidemia ; a swoją drogą , u nich , tam w komunizmie , o epidemii ani słychu , a u nas , w wolnym i demokratycznym kraju wszyscy zdołowani . Aż dziw bierze .

    Odpowiedz
  • Ale TYTUŁ !!!!!?????(2014-07-23 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Koledzy z czerskiej wam przysyłają, czy to prosto z Ministerstwa Prwady?

    Odpowiedz
  • lida(2014-07-24 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy ludzie będą zyć godnie skończy się depresja. Niskie płace, brak podniesienia stawki pensji minimalnej blokowane przez egoistycznych pseudobiznesmenów powoduje, że porządnym ludziom nie chce się zyć.

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2014-07-23 09:51) Zgłoś naruszenie 01

    Zgadzam się, że praprzyczyna jest w jakości życia. A tego nie można poprawić lekarstwami. To można poprawić zmieniając swoje myśli na temat życia. A żeby to zmienić potrzebna jest skuteczna terapia., która w bezpiecznej atmosferze pozwoli poznać nam nasze myśli.
    Nie wierzę w skuteczność terapii, która trwa 20 lat. Ale na pewno jest to skuteczne uzależnienie od terapeuty.

    Chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na pewien aspekt. Depresja jest pożyteczna. Pokazuje nam, że nie żyjemy zgodnie z naszym wewnętrznym JA. Życie, w którym chcemy spełniać czyjeś oczekiwania, chcemy się innym podobać, jest chore i prowadzi m.in. do depresji. Depresja mówi nam: obudźmy się, zacznijmy ŻYĆ dla siebie. Pokochajmy siebie. To wcale nie znaczy, że inni mają żyć dla nas i spełniać nasze oczekiwania. Bo wtedy to my ich wpędzamy w depresję.
    Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia;-))

    Odpowiedz