ZUS oraz KRUS będą musiały przekazywać informacje o osobach, które pomimo wygaśnięcia stosunku pracy zachowują prawo do bezpłatnego leczenia. Do NFZ trafią także informacje o tych, które ubiegają się o emerytury i renty, nie mając jednak ustalonego prawa do nich.
ZUS i KRUS będą musiały dostosować systemy informatyczne do zwiększonej liczby informacji przekazywanych do NFZ.
Od 1 stycznia 2013 r. organy emerytalne będą zmuszone do bardziej szczegółowego opisywania osób umieszczonych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek oraz osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty z ubezpieczeń społecznych oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego.
Na jego podstawie ZUS oraz KRUS będą musiały dodatkowo przekazywać informacje o osobach, które pomimo wygaśnięcia stosunku pracy zachowują prawo do bezpłatnego leczenia. Do NFZ trafią także informacje o tych, które ubiegają się o emerytury i renty, nie mając jednak ustalonego prawa do nich. Nowe zasady będą mieć także zastosowanie do osób pobierających od 1 stycznia 2013 r. zasiłek lub świadczenie rehabilitacyjne, a także pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego. Po wejściu w życie rozporządzenia ze zmian skorzystają także emeryci i renciści, którzy po tym terminie złożą wnioski o świadczenia.
Ze względu na to, że przygotowany projekt rozporządzenia wymaga dostosowania systemu informatycznego do nowych zadań, dane te w tej formie będą przekazywane od 2015 roku. Zmiany te będą kosztować ZUS i KRUS w sumie 10 mln zł.
Etap legislacyjny
Projekt przekazany do konsultacji społecznych