statystyki

Pielęgniarstwo będzie można studiować zaocznie. Eksperci ostrzegają przed obniżeniem jakości

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska12.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 12.04.2018, 09:03
Przedstawiciele wyższych szkół kształcących pielęgniarki mają wątpliwości, czy inicjatywa resortu nie odbije się na jakości nauczania.

Przedstawiciele wyższych szkół kształcących pielęgniarki mają wątpliwości, czy inicjatywa resortu nie odbije się na jakości nauczania.źródło: ShutterStock

Pielęgniarstwo będzie można studiować zaocznie, a tym samym łączyć naukę z pracą. Eksperci obawiają się jednak, że obniży to jakość kształcenia, i wskazują, że bez zmniejszenia liczby godzin takie studia musiałyby trwać 6 lat.

Wprowadzenie niestacjonarnych studiów I stopnia dla pielęgniarek zapowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Jak mówiła, do resortu docierają sygnały, że taki tryb studiowania jest potrzebny.

Z takiej możliwości chcieliby skorzystać np. opiekunowie medyczni, również wielu ratowników. Pod warunkiem, że będą mieć możliwość równoczesnej pracy. Wiceminister zapewniła, że takie studia nie byłyby skrócone, liczyłyby tyle samo godzin co stacjonarne, ale odbywałyby się w trybie weekendowym.

Wymaga to jednak zmian ustawowych. Resort już nad nimi pracuje – projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej umieszczono w wykazie prac legislacyjnych. Planowany termin przyjęcia to II kwartał br. Nie oznacza to jednak, że zmiany mogłyby obowiązywać już od nowego roku akademickiego. Wiceminister Szczurek-Żelazko nie wykluczyła natomiast, że uda się uruchomić nabór na takie studia np. w lutym przyszłego roku.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • agada(2018-04-12 20:14) Zgłoś naruszenie 144

    o ile w przypadku wszystkich humanistycznych jak socjologia, pedagogika, prawo, zarządzanie itp. to lepsze są teraz zaoczne i PRACA W DANYM ZAWODZIE np. urzędzie, kancelarii, banku to w przypadku medycznych mam pewne wątpliwości...ale w sumie to nie medycyna...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rm(2018-04-12 14:39) Zgłoś naruszenie 105

    Moze lekarski tez zaoczny taki zrobia? Bo czemu nie

    Odpowiedz
  • o(2018-04-12 09:22) Zgłoś naruszenie 88

    uważam, że to jest dobra metoda podwyższania kwalifikacji w przypadkach, gdy takie osoby pracują w służbie zdrowia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zez(2018-04-12 20:09) Zgłoś naruszenie 62

    No cóż, pacjenta też można pielęgnować zaocznie.

    Odpowiedz
  • MS(2018-04-12 21:32) Zgłoś naruszenie 53

    To jest chore to może uczmy się pielęgniarstwa drogą internetową

    Odpowiedz
  • Go(2018-04-12 21:26) Zgłoś naruszenie 53

    Tak-pielegniarstwo nic wspólnego nie ma z medycyną,jak błyskotliwie zauważył ktoś w komentarzach.Proponuję jeszcze skrócone praktyki e-lerningowe i naprawdę będziecie zadowoleni jako pacjenci.A w ramach kursów podyplomowych Izby będą uczyć wkrótce praktycznego pobierania krwi do diagnostyki...I nieźle na tym zarabiać

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anita (2018-04-13 04:43) Zgłoś naruszenie 41

    ciekawe jak matematycznie jest możliwe odbycie tylu godzin praktyk w trybie zaocznym ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • topmaszd(2018-04-13 17:51) Zgłoś naruszenie 41

    o wyższości studiów dziennych nad zaocznymi piszą tylko ludzie którzy nie znają życia i realiów, wiadomo co robi się na dziennych studiach i jak to wygląda. Studia dają zawsze tylko podstawę, do nauki prawdziwej praktycznej, nie z książek teoretyków, a życie i praktyka okrutnie weryfikuje dziennych kujonów. Teraz na dzienne może prócz medycyny może iść każdy... ba w przypadku humanistycznych zaoczne są nawet lepsze,,bo szkoda na to publicznej kasy. Pielęgniarstwo nie jest aż takie trudne jak medycyna, stomatologia czy farmacja żeby robić halo!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nurse(2018-04-13 11:09) Zgłoś naruszenie 20

    Ciekawe jak uda się upchać 4600 godzin w weekendy? Studiowałam dziennie i miałam zajęcia od poniedziałuk do piątku często do 7 do 20. A na wakacjach i feriach były praktyki. Nie wiem więc jak możliwe jest upchać tyle godzin w weekendy. Chyba że licencjat będzie trwał 6 lat...

    Odpowiedz
  • Anonim(2018-04-13 09:13) Zgłoś naruszenie 20

    Kielce, Radom, Pinczow, Żyrardów takie studia są już od dawna i ludzie którzy pokończyli te studia pracują w zawodzie i radzą sobie dobrze. Powiem nawet więcej, liczba godzin i praktyk pokrywa się ze studiami dziennymi więc materiał jest taki sam. Nie wszyscy są na utrzymaniu rodziców i mogą sobie pozwolić na studia dzienne. Do takich szkół najczęściej uczęszczają salowe, opiekunki, ratownicy medyczni więc już coś wspólnego z zawodem mają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bazda(2018-04-12 22:38) Zgłoś naruszenie 21

    praca na zmiany i studia,gdzie tu jakość pracy,ludzie p

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Abc(2018-04-13 13:07) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież pielęgniarki pracują w i dzień i w noc to w czym problem

    Odpowiedz
  • W(2018-04-13 16:08) Zgłoś naruszenie 10

    Przrciez 90% tych magistrow w polsce jest po zaocznych!!! To w czym problem??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dora(2018-04-13 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Totalny upadek Pielegniarstwa.

    Odpowiedz
  • Anita(2018-04-13 04:41) Zgłoś naruszenie 00

    INSTYTUTOWY REGULAMIN PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU NA STUDIACH PIERWSZEGO STOPNIA NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO PRZEPISY OGÓLNE §1 Regulamin praktycznej nauki zawodu na studiach pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo jest zgodny z Regulaminem Studiów PWSZ w Nysie, Uchwałą nr120/2015/2016 Senatu PWSZ w Nysie z 23.09.2016 r. oraz z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: (…) pielęgniarstwa i położnictwa, Dz. U. z 2012 r. poz. 631 (na podstawie art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 z późn. zm.) i Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 1332). §2 Niniejszy Regulamin określa zasady realizacji kształcenia praktycznego na studiach pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Kształcenie praktyczne realizowane jest w formie: zajęć praktycznych i praktyki zawodowej. Kształcenie praktyczne przewidziane w planach studiów na kierunku pielęgniarstwo pełni ważną funkcję w procesie przygotowania zawodowego studenta przyczyniając się do rozwijania jego umiejętności zawodowych. Kształcenie praktyczne stanowi integralną część procesu kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i podlega obowiązkowemu zaliczeniu. POSTANOWIENIA OGÓLNE §3 1. Student ma obowiązek odbycia i zaliczenia kształcenia praktycznego (wszystkich zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) przewidzianych w planie studiów. 2. Kształcenie praktyczne realizowane jest zgodnie z planem i programem studiów. 3. Łączna liczba kształcenia praktycznego wynosi 2300 godzin, w tym: zajęcia praktyczne - 1100 godzin, praktyka zawodowa - 1200 godzin

    Odpowiedz
  • an...(2018-04-13 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    W resorcie najwyraźniej znaleźli niszę ekonomiczną na której mogliby zarobić. W końcu studia zaoczne są odpłatne, a jakość kształcenia... Ta kwestia interesuje już tylko i aż pacjenta, nie koniecznie pomysłodawców...

    Odpowiedz
  • Piel(2018-04-13 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, niech wprowadzą jeszcze zaoczny tryb lekarski tym razem dla pielęgniarek które nadal chciałby pracować jednocześnie studiując lek. Czyżby takie sygnały nie dotarły do resortu? Moja wypowiedź jest oczywiście z przymrużeniem oka, bo rozbawił mnie ów zaproponowany pomysł. Nie jest to najlepszy i bezpieczny pomysł na zwiększenie ilości pielęgniarek w placówkach.

    Odpowiedz
  • Dominika(2018-04-13 14:47) Zgłoś naruszenie 01

    Uzupełniające studia pielęgniarskie dla ratowników medycznych, położnych, fizjoterapeutów - jak najbardziej na tak. Natomiast dla osób z poza branży takie studia musiałyby trwać o wiele dłużej niż 3 lata

    Odpowiedz
  • Goniak(2018-04-13 08:15) Zgłoś naruszenie 02

    Ale mi nowość. W Kielcach takie studia funkcjonują od kilku lat. Połowa sekretarek medycznych je pokończyła. Jaka jakość?-zostawiam do głębokiej dyskusji. Przecież ucierpią "tylko"pacjenci.

    Odpowiedz
  • tyc(2018-04-12 08:57) Zgłoś naruszenie 02

    Ktos wiedzial ze Anna Zalewska, minister edukacji narodowej Jedna z najbardziej zadziornych i agresywnych posłanek PiS zaczynała swoją przygodę z polityką w Unii Wolności. Dziś opowiada o tym ze słabo skrywanym zawstydzeniem. Tłumaczy się, że ówczesny PiS był skupiony wokół jednego z samorządowców, który miał problemy z prawem. Kolezanka z partii Tuska, Schetyny, Kijowskiego, Myszki agresorki, PADa, Glinskiego nastapilo jedynie przetasowanie tych samych kolesi od lat POPiSUW

    Odpowiedz