1318 lekarzy w Polsce, zarówno rezydentów, jak i specjalistów, wypowiedziało klauzule opt-out w listopadzie - podał w piątek portal Medycyna Praktyczna, powołując się dane Ministerstwa Zdrowia zebrane przez urzędy wojewódzkie.

Zgodnie z październikowymi danymi Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce jest 135 688 lekarzy wykonujących zawód. Dentystów jest 36 702.

W listopadzie resort zdrowia poinformował, że monitoruje sytuację dotyczącą wypowiadania przez młodych lekarzy klauzuli opt-out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Podpisanie klauzuli opt-out to zgoda na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Podpisując klauzulę opt-out w szpitalu, lekarz zgadza się na pełnienie dyżurów, co pozwala szpitalom na zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej.

Masowe wypowiadanie klauzul opt-out w poszczególnych szpitalach może spowodować duże problemy w organizacji pracy w tych placówkach.

W czwartek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska poinformowała, że obecnie w regionie odnotowano 205 wypowiedzeń. Najwięcej, bo 150 - w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP).

Także w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii (ŚCP) - jedynym w województwie świętokrzyskim szpitalu psychiatrycznym - wypowiedziało pracę (z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia) 34 psychiatrów z ponad 50 zatrudnionych tam lekarzy. Lekarze wypowiedzieli też klauzule opt-out.

Wypowiadanie klauzul opt-out zapowiedzieli rezydenci kończąc – prowadzony w październiku - protest głodowy. Młodzi lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek. Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o "ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu".

Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła apele o wypowiadanie klauzuli opt-out to "nawoływania, które nie licują z godnością lekarzy, także organizacji lekarskich".

Resort zdrowia zapewnia, że postulaty dot. wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia i zwiększenia nakładów są sukcesywnie realizowane. Resort wskazuje w tym kontekście m.in. ustawę regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych; rozporządzenia dot. wzrostu wynagrodzeń rezydentów oraz uchwaloną niedawno przez Sejm ustawę przewidującą stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.