statystyki

Pomysł na zdrowie: Dyżur na kilku oddziałach

autor: Agata Szczepańska21.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:54
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń, które mają pomóc dyrektorom szpitali i poradni zorganizować pracę w sytuacji braków kadrowych.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń, które mają pomóc dyrektorom szpitali i poradni zorganizować pracę w sytuacji braków kadrowych.źródło: ShutterStock

Internista będzie musiał udzielać świadczeń na oddziale kardiologii czy w poradni gastroenterologicznej, a anestezjolog pracować równocześnie na bloku operacyjnym i OIOM-ie – takie będą, zdaniem rezydentów, skutki zmian, które chce wprowadzić resort zdrowia.

Klauzulę opt-out, pozwalającą pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo, wypowiedziało już więcej niż 3 tys. lekarzy; według rezydentów może być ich nawet ponad 4 tys. Akcję zainicjowali młodzi lekarze, by zwrócić uwagę, że jest ich zbyt mało. Wiele placówek ma w związku z tym problemy z zapewnieniem obsady na dyżurach.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń, które mają pomóc dyrektorom szpitali i poradni zorganizować pracę w sytuacji braków kadrowych. Ma to umożliwić np. pełnienie dyżurów na kilku oddziałach. Zdaniem rezydentów to reakcja na sytuację skrajnego niedoboru lekarzy, który pojawił się po ich akcji.

– W projektach chodzi o to, by załatać braki kadrowe, legitymizując patologie w szpitalach i poradniach – uważa Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów OZZL. W ocenie młodych lekarzy to działanie nie do końca zgodne z prawem. – Ale ministerstwo się ratuje wszelkimi możliwymi sposobami, bo nagle okazało się, że nawet taka akcja jak organicznie czasu pracy przez część lekarzy spowodowała ogromne problemy w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej – mówi Marcin Sobotka.

Oburzenia propozycją ministerstwa nie kryje prezes NRL Maciej Hamankiewicz. – Skutki tego rozporządzenia mogą być katastrofalne, w szczególności dla pacjentów – przewiduje. Jego zdaniem nie ma to nic wspólnego z dobrem pacjenta i jakością opieki. – Wydaje się, że dolano benzyny do płonącego systemu. Jeśli na tych, którzy pozostaną w szpitalu, spadnie więcej pracy i odpowiedzialności, a tak się stanie, to z niemocy i bezsilności mogą się zdecydować na zmianę pracy – mówi prezes NRL.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • chirurg(2017-12-21 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  Jak będzie jednocześnie "kłopot" na bloku operacyjnym i na intensywnej terapii to prawdopodobnie z powodu braku anestezjologa jeden z tych pacjentów umrze. I to właśnie powinni sobie przyszli pacjenci uświadomić. Brawo dla organizatorów opieki medycznej w naszym kraju.

  Odpowiedz
 • pacjentka(2017-12-21 09:25) Zgłoś naruszenie 20

  Ciekawe, czy NIL protestowała przeciw ograniczaniu miejsc rezydenckich? Ilu absolwentów uczelni medycznych nie zrobiło w Polsce specjalizacji a wyjechało za granicę? W czyim interesie jest, żeby w naszym kraju brakowało lekarzy? Kto się boi konkurencji? Najbardziej poszkodowany jest pacjent, który płaci podwójnie za usługi medyczne (składki i prywatne świadczenia) lub gdy nie ma pieniędzy tkwi w wielomiesięcznych, wieloletnich kolejkach!

  Odpowiedz
 • ja(2017-12-21 09:09) Zgłoś naruszenie 10

  Tylko jak pojdzie do proadni, to w tym czasie nie zabezpieczy oddzialu. Wiec nie zastapi dwoch lekarzy.

  Odpowiedz
 • stary(2017-12-22 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Znam Kostka Radziwiłła od czasów studenckich,był mega facetem zwłąszcza w trakcie strajku tuż przed stanem wojennym,to co dziś wyczynia jest niestety smutną ilustracją co dzieję się z człowiekiem gdy dłuższy czas przebywa w gronie kretynów,Kostek do k....wy nędzy,ogarnij się póki czas,stracisz o wiele więcej niż szacunek kolegów lekarzy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane