statystyki

Pół tysiąca dworców do modernizacji

autor: Konrad Majszyk22.12.2016, 07:55; Aktualizacja: 22.12.2016, 07:56
Jak podaje MIB, w Polsce znajduje się 2625 dworców, z czego 936 jest czynnych.

Jak podaje MIB, w Polsce znajduje się 2625 dworców, z czego 936 jest czynnych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski

Kolej chce do 2023 r. wydać na odnowienie infrastruktury 4,5 mld zł. Na pierwszy ogień pójdą stacje we wschodniej części kraju.

PKP przekazały projekt do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB), a nowy program dworcowy ma zostać zaprezentowany przez rząd w styczniu – dowiedział się DGP. Na razie kolejarze mają zabezpieczone na ten cel 1,7 mld zł (głównie z unijnych programów operacyjnych). Docelowo program ma być wart ok. 4,5 mld zł, ale sprawa finansowania jest dość delikatna. Nieoficjalnie wiadomo, że modernizująca linie kolejowe spółka PKP PLK może nie wydać do 2023 r. unijnych 66 mld zł, bo program inwestycyjny PLK z obecnej perspektywy dopiero raczkuje. Część niewydanych pieniędzy miałaby posłużyć do sfinansowania dworców, ale rząd nie może tego oficjalnie przyznać.

Program jest na razie szczegółowo rozpisany dla pięciu województw Polski wschodniej. PKP wytypowały tam 57 czynnych dworców do działań inwestycyjnych. Finansowanie ma się odbywać z różnych źródeł, przede wszystkim programów operacyjnych UE: Polska Wschodnia, Infrastruktura i Środowisko oraz regionalnych.

Inwestycje PKP w dworce

Inwestycje PKP w dworce

źródło: DGP


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie