statystyki

Zadłużone Ostrowice doczekały się komisarza. Kukie: Będę zabiegał o utrzymanie gminy

09.11.2016, 09:10; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:33
Jednym ze środków naprawczych ma być pomoc z budżetu państwa.

Jednym ze środków naprawczych ma być pomoc z budżetu państwa.źródło: ShutterStock

Jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce – Ostrowicami – rządzi już komisarz. Marek Kukie zapytany przez DGP o plany sanacyjne gminy stwierdził, że będzie zabiegał o jej utrzymanie na mapie Polski, a nie przyłączenie do sąsiadów. Jednym ze środków naprawczych ma być pomoc z budżetu państwa.

Jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce – Ostrowicami – rządzi już komisarz. Marek Kukie zapytany przez DGP o plany sanacyjne gminy stwierdził, że będzie zabiegał o jej utrzymanie na mapie Polski, a nie przyłączenie do sąsiadów. Jednym ze środków naprawczych ma być pomoc z budżetu państwa.

Przypomnijmy – już 29 lipca 2015 r. wojewoda zachodniopomorski przedstawił organom gminy Ostrowice zarzuty dotyczące ich funkcjonowania i finansowania. Jednak powołanie komisarza było możliwe dopiero po przejściu całej ścieżki odwołań i wyroku NSA z 26 października tego roku. Dwa dni później premier powołała na to stanowisko Marka Kukie.

Czy od razu był pan brany pod uwagę do stanowiska komisarza rządowego dla gminy Ostrowice, czy też byli inni? I czy długo czekał pan na powołanie?

Sama procedura wyznaczenia mojej osoby na to stanowisko przebiegła szybko i sprawnie. 26 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną gminy Ostrowice na rozstrzygnięcie nadzorcze prezesa Rady Ministrów w przedmiocie zawieszenia organów gminy Ostrowice i ustanowienia zarządu komisarycznego dla gminy. Natomiast moje powołanie przez Prezes Rady Ministrów Beatę Szydło nastąpiło już 28 października 2016 r. W kwestii nazwisk innych osób mogących objąć to stanowisko niestety sam nie mam wiedzy.

W jakim stanie przejął pan gminę i czy jest szansa na poprawę sytuacji? Czy to spore wyzwanie?

Gmina Ostrowice ma w chwili obecnej zadłużenie na poziomie blisko 40 milionów złotych. Konto samorządu zostało zajęte przez urząd skarbowy ze względu na zobowiązanie finansowe względem Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. To w znacznym stopniu utrudnia bieżące funkcjonowanie Ostrowic. Ja praktycznie funkcję komisarza pełnię od początku listopada, w związku z tym wciąż zapoznaję się z tą sytuacją. Mimo tak sporego debetu uważam, że na sanację finansów gminy należy patrzyć z nadzieją. To zadanie trudne, ale moim zdaniem wykonalne.

Czy zamierza pan ubiegać się o umorzenie długu, a jeśli nie, to jaki ma pan program?


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane