statystyki

SN: Powierzenie funkcji czynnością prawa pracy

autor: Michał Culepa16.03.2016, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:20
Kobieta zatrudniona na podstawie mianowania w 2012 r. wygrała konkurs na dyrektora szkoły

Kobieta zatrudniona na podstawie mianowania w 2012 r. wygrała konkurs na dyrektora szkołyźródło: ShutterStock

Sąd może nakazać burmistrzowi złożenie oświadczenia woli o powierzeniu stanowiska dyrektora. Jednak takie powództwo może być też ocenione pod kątem potencjalnego nadużycia prawa. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było powództwo nauczycielki zatrudnionej w zespole szkół, która domagała się od organu prowadzącego placówkę – burmistrza – oświadczenia woli w przedmiocie powierzenia jej stanowiska dyrektora placówki. Kobieta zatrudniona na podstawie mianowania w 2012 r. wygrała konkurs na dyrektora szkoły. Jednak włodarz miasta po rozstrzygnięciu konkursu unieważnił go. Zarządzenie to zaskarżyła niedoszła dyrektor i uzyskała prawomocne, korzystne orzeczenie – NSA uznał bowiem zarządzenie burmistrza za nieważne (wyrok z 18 lipca 2013 r., sygn. akt I OSK 841/13).

Wydawało się, że na tym sprawa się zakończy, ale burmistrz nadal nie zamierzał powołać nauczycielki na stanowisko dyrektora. Sprawa trafiła do sądu pracy, gdyż zwyciężczyni konkursu wniosła pozew o nakazanie złożenia oświadczenia woli przez burmistrza w przedmiocie powierzenia jej stanowiska dyrektora.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane